evrim_kapakBu hafta Açık Radyo’daki programımıza bir kitapla değil bir oyunla başladık. Evrim Ağacı ve Panama Yayıncılık işbirliği ile hazırlanan oyun  “Evrim: Bilimsel Gerçeklere Dayalı Bir Masa Üstü Oyunu” adını taşıyor. Biz de geçen hafta Rüzgargülü Kitapevi’nde görüp aldık. Daha doğrusu ben akşamüstü oraya gittiğimde bizimkiler çoktan almışlardı ve ben dükkandan içeri girince “Anne bak ne bulduk?” diye heyecanla gösterdi oyun kutusunu. Eve gidince heyecanla açtılar. Zaten daha en başından kapak etkiledi Tayga’yı. Bir tarihöncesi sahnesi canlandırılmış, mızraklı bir adam, kıllı kıllı bir mamut, gökyüzünden göktaşları… İçerik olarak Orman Tayga gibi konuya dahil olamadı ama birkaç yıl sonra çocuklarla keyifli zaman geçireceğimizi düşünüyoruz. Evrimi konu alan bir masa oyununun Türkiye’de hazırlanıp piyasaya sunulmuş olması da ayrıca dikkat çekici ve önemli. Evrim Ağacı’nda oyunla ilgili daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

pijmaskeliler_kapakkaptan kazım kapakRadyoda bu haftanın ilk kitabı Pijamaskeliler’di. Tayga taaa ne zaman kitapçıda (elbette yine Rzgargülü’nde) bulup almıştı Pijamaskeliler’i. Ben bir türlü sevemedim bu kitabı. Açık konuşayım, çocuklardan önceki BDK’da ben asla yer vermezdim bu kitaba. Ama Tayga seviyor. Bunların çizgi filmi de varmış meğer. Onları da bulup izlemiş. Madem Bir Dolap Kitap’ta sevdiğimiz kitaplara yer veriyoruz ve madem radyoda artık Dolap Çekmeceleri de var, o zaman onların da sevdikleri kitaplara yer vermeleri normal, değil mi ama?

Programda yer verdiğimiz ikinci kitap Yıldıray’ın son dönemdeki favorisi ve benim hâlâ okuyamadığım “Kaptan Kâzım’ın Sağ Yanağı” adlı roman. Geçtiğimiz günlerde kitapla ilgili bir yazı da yazan Yıldıray, programın 14:27. dakikasınan itibaren, Orman’dan fırsat buldukça, Kaptan Kâzım’dan keyifle söz ediyor.

Yayının podcast’ini dinlemek isterseniz aşağıdaki ikonu tıklayın.