dunya denen koca okul 2Neredeyse yedi yıldır Açık Radyo’da blogumuzla aynı isimli radyo programını hazırlayıp sunuyoruz. İlk başta sadece Yıldıray ve ben vardık. Sonra ben hamile kaldım. Doğumdan sekiz hafta sonra Tayga da bizimle stüdyoya girip çıkmaya başladı. O sıralarda İstanbul’da yaşıyorduk ve pazar sabahları Tophane’deki Açık Radyo binasına gitmek bizim için güzel bir rutin haline gelmişti. Tayga’yı pusetine attığımız gibi evden çıkıyor, pek sevgili Erenköy Tren İstasyonu’ndan (ki artık orası yok) trene binip Haydarpaşa Garı’nda iniyor (ki orası da hain bir yangına kurban gitti) ve bir zamanlar Şehir Hatları vapuru olarak adlandırılan İDO’nun düdüklü tencereden bozma vapurlarından birine binip Karaköy’e gidiyor, oradan da radyoya yürüyorduk.

Sonra İzmir’e taşındık ve Açık Radyo’da canlı yayın yapma şansımız kalmadı. Ama o arada Tayga büyüdü. Bizimle programlara katılaya ve bu sefer o da bir iki kelam etmeye başladı. Ardından yeni bir hamilelik derken, Orman hayatımıza girdi.

Peki bu iki minik insan ne zaman büyüyüp de programımızı ele geçirdiler? Artık benden çok onlar konuşuyor. Ben çoğu zaman hiçbir şeye yetişemeyecek gibi hissediyorken, onlar kitaplar hakkında konuşmaya , okudukları ya da sevdikleri kitapları kendilerince anlatmaya başladılar. Belki de artık bu sayede programımızı sadece yetişkinler, anne babalar değil Tayga ve Orman’la yaşıt ufaklıklar da dinliyor. Kim bilir…

Gelelim bu haftaki yayına… Bu hafta programın ilk bölümünde Tayga, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın Eğlenceli Bilim serisinden çıkan “Keşfedin Gemiler” isimli kitabı seçti. Sanıyorum bu serinin başka kitaplarından da geçmişte söz etmiştik. Belli bir konuyu ele alıp, o konunun girdisini çıktısını, tüm ayrıntılarını pek çok açılır kapanır pencere ile anlatan bu seri bizimkilerin favorisi.

dunya denen koca okul 1

Programın ikinci kısmında ise İtalyan çocuk edebiyatının tanınmış ismi Gianni Rodari’nin yakın zamanda dilimize çevrilen  bir kitabına yer verdik: “Dünya Denen Koca Okul”. Yapı Kredi Yayınları’nın “hayata yeni başlayanlar için alçakgönüllü ve iyi kalpli bir küçük kılavuz” olarak tanımladığı kitap dünyayı bambaşka bir gözle görmemizi sağlıyor. Koskocaman bir okul düşünün içinde sadece öğretmenlerin değil başka pek çok meslekten insanın öğrettiği; gazetelerin, televizyonların, trafik tabelalarının olduğu; konuşmayı, oyun oynamayı, uyumayı, uyanmayı, sevmeyi ve hatta öfkelenmeyi öğrendiğiniz, öğrenmenin asla bitmediği bir okul burası… Kitabı Orman’ın yorumuyla dinlemek isterseniz, yayının 17:57. dakikasına gidebilirsiniz.

Yayının podcast’ini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

kesfedin gemiler_kapak Keşfedin Gemiler
Özgün adı:
Yazan: Conrad Mason
Resimleyen: Colin King
Çeviren: Cumhur Öztürk
Yaş grubu: 7+ 
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2012, 16 sayfa, sert kapak
ISBN:978-6053605874
.
.
.
dunya denen koca okul_kapakDünya Denen Koca Okul
Özgün adı: Una scuola grande come mondo
Yazan: Gianni Rodari
Resimleyen: Allegra Agliardi
Çeviren: Filiz Özdem
Yaş grubu: 3+ 
Yapı Kredi Yayınları, 2018, 28 sayfa, sert kapak
ISBN:978-975-08-4139-2