8 yaşındayız1

14 Ocak 2010 tarihinde ilk yazımızı yayınladığımızdan beri yüzlerce kitap hakkında konuştuk, sayısız radyo yayını yaptık ve yüzlerce kitap hakkında konuştuk.

Geçen hafta ise 8. yaşımızı kutladık. Bu vesiliyle BDK’nın Instagram hesabında “eski günlerdeki gibi” kitaplar armağan ettik geçen hafta. 14 Ocak 2018 tarihli radyo yayınımızda da kendi kendimizin yaş gününü kutladık. Ne var ki Açık Radyo yayın masasında gerçekleşen teknik bir arıza nedeniyle geçen hafta eski bir bant kaydımızı girmiş yayına. doğum günü yayınımızı dün (21 Ocak) gerçekleştirdik.

kurt ordek fare_3Programda son zamanlarda okuma fırsatı bulduğumuz iki şahane kitap (ve bir bonus kitap) hakkında konuştuk. Bunlardan ilki Mavibulut Yayıncılık tarafından yayımlanan “Kurt, Ördek ve Fare”. Bazen umulmadık dostluklar, beklenmedik mekanlarda hayat bulur. Ördek ve Fare için de bu geçerli. Kimileri için her şeyin sonu sayılabilecek bir noktada yolları kesişen ikili evlerini korumak ve onu kaybetmemek için beklenmedik bir hamle ve akıl almaz bir uzlaşma/anlaşma yapıyorlar. Mac Barnett’ın yazdığı, Jon Klassen’in resimlediği kitabı Türkçeye Fatih Erdoğan çevirmiş. Kitap pek çok ödül almış.

kurt ordek lale_1kurt ordek fare_2

Yayının ara taksim bölümünde Küçük Çekmecemiz Orman çok sevdiği bir kitabı anlatmak istedi: “Kim Bu Gelen?” Gökçe İrten’in resimlediği “Kim Bu Gelen?” bir sessiz kitap. Orman da kitabın bu özelliğinden etkilenmiş olsa gerek ki bir radyo yayınında bir kitabı sessizce anlatan ilk kişi olarak tarihe geçti. (12:18’den itibaren dinlenebilir.)

bu kitapta ogretmen var_3Programın üçüncü kısmında Çınar yayınları’ndan çıkan “Bu Kitapta Öğretmen Var” adlı resimli kitap hakkında konuştuk. Öğretmen denilen kişiyi nasıl tanımlarsınız? Fiziksel özellikleriyle mi, sahip olduğu nitelik ve becileriyle mi? Bu kitap işte tam olarak bunu yapıyor. Bir öğretmeni enine boyuna, tepeden tırnağa, baştan ayağa, içiyle dışıyla, her yönüyle anlatıyor. Üstelik bunu etkileyici tanımlamalar ve çok estetik illüstrasyonlarla yapıyor. Susanna Mattiangeli’nin yazdığı, Chiara Carrer’in (bkz. Unutkan Mumi) resimlediği kitap, bir resimli kitaba göre uzunca bir metne sahip olsa da çok rahat okunuyor. Görsellerine bakmak ise başlı başına bir keyif. (15:58’den itibaren dinlenebilir.)

bu kitapta ogretmen var_1bu kitapta ogretmen var_2

Podcast’i dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

kurt ordek fare_kapakKurt, Ördek ve Fare
Özgün Adı: The Wolf, the Duck and the Mouse
Yazan: Mac Barnett
Resimleyen: Jan Klassen
Çeviren:Fatih Erdoğan
Yaş grubu: 6+
Mavibulut Yayıncılık, 2018, 40 sayfa, sert kapak
ISBN: 978-975-310-203-2


TAVUK - KIM BU GELEN KPK HZR8Kim Bu Gelen?
Resimleyen: Gökçe İrten
Yaş grubu: 2+
Günışığı Kitaplığı, 2017, 42 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-9405-27-0
 
bu kitapta ogretmen var_kapakBu Kitapta Öğretmen Var
Özgün Adı: Come funziona la maestra
Yazan: Susanna Mattiangeli
Resimleyen: Chiarra Carrer
Çeviren: Bahar Ulukan
Yaş grubu: 4+
Çınar Yayınları, 2017, 28 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-9405-27-0