Ajandalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Ben ajandalarla bir türlü barışamayanlardanım. Ajandaları suratsız, nemrut, ciddiyetten basur olmuş müdürler olarak düşünmekten kendimi alamıyorum. Gelin görün ki, uzun zamandır ajanda kullanmam gerekiyor.

MAJANDA 2

Önce

Çok denedim, hep aynı sonucu aldım: Yıllar boyu, bildik ajandalar, o sıkıcı formatlarıyla ruhumu karartmanın dışında, eğer daha önceki bir tarihte kendisini terk etmemişsem yıl sonunda büyük bölümü kullanılmamış ve ziyan olmuş bir kağıt yığını olarak geri dönüşümü boyladı. Ajandalardan vazgeçip parça pinçik kağıtlarla ya da rastgele defterlerle giriştiğim maceralar da hep hüsranla sonuçlandı. Yetmezmiş gibi, yazma merakım ve arşivci zihniyetim yüzünden defterler geri dönüşüme de gidemedi. Onları hâlâ saklıyorum çünkü bir ajanda değil de defter kullanınca, fakat bir sistem uygulamayınca, rast gele her şeyi o defterlere yazdım ve proje fikirleri, çalışma notları vs. karmakarışık bir halde defterlere hapsoldu. Şimdi o defterlerin her yerinden üzerine konu başlıkları yazılmış not kağıtları fışkırıyor. Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak bu değilse nedir?

Artık bu işin işinden çıkamayacağıma ikna olduğum sıralarda, bir kere daha, Banu hayatıma güneş gibi doğdu ve bana bullet journal denen sistemden söz etti. Merak edenler linke tıklasın, burada anlatmayacağım.

İşte, tam ben bu sistemi oturtmuşken, 2017 Temmuz’unun başında, ABM Çocuk ve Gençlik Yayınları’nın yayın yönetmeni Çağla Acar ve o zamanki yayın danışmanı Ebru Şenol ile bir telefon görüşmesi yaptık. Bir akşam üstüydü, çok iyi hatırlıyorum. Bir okul ajandası yapmak istediklerinden söz ettiler. Ertesi güne bir skype toplantısı ayarladık. Çocuklara ben baktığım için toplantı yapmam kolay olmuyor. Neyse ki, Urla’da dostlarımız var. Ertesi gün, toplantı saatinden önce, kendimi Urla’nın  güzide kitapçısı Rüzgargülü’ne attım ve Sedef Dolap Çekmeceleri’ni oyalarken, biz ilk toplantımızı yaptık.

O toplantı sırasında, taze deneyimim sayesinde açılmış ufkum kulaklarımdan taşıyordu. Daha ilk toplantıda okul ajandasının çok ötesine gittik ve bir çocuk ajandası yapmaya karar verdik. Banu, olacaklara benden daha da hazırdı.

MAJANDA 1

Sonra

Çılgın bir çalışma sonucunda, Öznur Sönmez’in resimleri ve grafik tasarımlarının da katkısıyla, adını MAJANDA koyduğumuz içerik oluştu. 2017 Kasım ayında, İstanbul Kitap Fuarı’nda size sunuldu. Bugün artık 3. baskısı da tükenmiş durumda.

Peki, ne var bu MAJANDA denen meretin içinde?

Her şeyden önce şunu söylemem gerekiyor: MAJANDA, bir ajanda değil, MAJANDA. Değil, çünkü herhangi bir ajandada bulamayacağınız kadar çok eğlence ve kişiselleştirme potansiyeli içeriyor. Kendisine laf olsun diye bir yıllık eğlence defteri dediğimizi düşünmüyorsunuz, değil mi?

MAJANDA’yı, çocukların kolaylıkla günlük alışkanlıklarını takip edebilecekleri ve yaşamlarının arşivini oluşturabilecekleri bir yapıda tasarladık. Hedeflerimiz, çocukların dikkatini gündelik rutinleri üzerine toplamak ve biraz da yönlendirmeyle yaşamlarını daha kolay yönetmelerini sağlamaktı. Günlük programlarını takip etmelerinin yanında, örneğin harçlıklarının başına ne geldiğini de fark etmelerini, hatta kendilerine hedefler koyup paralarını biriktirmelerini sağlamaya çalıştık. Böylece para kullanma alışkanlıklarının nitelik kazanacağını umduk. Kaç dakika? adlı bölümde, paradan çok daha değerli bir nakit türü olan zamanlarını ne için ne kadar harcadıklarını görerek daha nitelikli bir zaman yönetimini düstur edinmelerini sağlamayı amaçladık. Bu hedeflere ulaşıp ulaşamadığımızı bize siz söyleyeceksiniz. 

MAJANDA 7

Günlük alışkanlıkların takip edildiği “Hep yapıyorum” sayfası

MAJANDA 4

Her ay, günlük olarak ruh halinin kaydedilebileceği ruh hali mandalaları yer alıyor.

Bizi biliyorsunuz, eğlencesiz iş yapmayı sevmeyiz. Bu nedenle MAJANDA 2018’de eğlenceye de geniş yer verdik. Öyküler, genel kültür içerikleri, el becerilerine yönelik öneriler, tarifler, deneyler… Eh, kambersiz düğün olmayacağına göre oyunlar ve bulmacalar da MAJANDA’daki yerlerini aldılar.

MAJANDA 6

Aylara, mevsimlere göre pek çok etkinlik önerisi var.

MAJANDA 5

MAJANDA’nın iki önemli özelliği daha var. İlkini söyledim bile aslında. MAJANDA, kişiselleştirilmeye uygun biçimde tasarlandı. MAJANDA’yla bir yıl geçiren her çocuğun saklamak isteyeceği, kendine özgü bir arşivi olacak. MAJANDA’nın ikinci özelliğiyse, kullanmaya senenin başında başlamanız gerekmiyor. Ne zaman isterseniz o zaman bir MAJANDA edinip kullanmaya başlayabilirsiniz. Etkinlikler, genel kültür sayfaları, öyküler ve oyunlar zamanla sınırlı değil; düzenli tuttuğunuz kayırlara içinde bulunduğunuz aydan başlar, önceki ayların eğlencesinin de tadını çıkarabilirsiniz.

MAJANDA 3

İşte böyle, sevgili Dolapsever, yemin olsun ki biz yaptık diye demiyorum, MAJANDA çok güzel bir şey. Eğer hâlâ MAJANDA’yla tanışmadıysan bir bak, sen de seveceksin. Dediydi dersin… Üstelik beklediğin fırsat ayağına geldi, sevgili Dolapsever: 14 Ocak Bir Dolap Kitap’ın doğum günü olduğu, biz tekrar yazmaya başladığımız ve hazır MAJANDA hakkında yazdığımız için, bu yazının altına yorum bırakırsan, bu gece (12 Ocak Cuma) 00:00’da yapacağımız çekilişle sana imzalı bir MAJANDA armağan edeceğiz. Ne dersin?