En başarısız olduğum konulardan biri hediye seçmek ve vermektir. Doğum günü, yıldönümü, yılbaşı gibi hediyeli günlerden ürkmemin en büyük nedenidir bu. Her seferinde şahane duygulara gark olmasam da, sanmayın ki almakla ilgili bir sıkıntım var. Sıkıntı hediye seçmek ve onu vermekte. İş bunlara gelince suya değmemiş bir tomruk kadar kasılabiliyorum.

Hediye, potansiyel bir hayal kırıklığı barındırıyor benim için. Hediye almakla ilgili sorun yaşamama nedenim de bu aslında. Hayal kırıklığıyla baş etmeyi biliyorum. Maddi bir şey, bir nesne üzerinden başka birinin yaşadığı hayal kırıklığı ile baş etmeyi ise bilmiyorum.

Beklenti içinde kıvrandığım çocukluk günlerim geliyor aklıma. İlk soru, hediye gelecek mi? İkinci soru, beklediğim hediye gelecek mi? Hediyenin büyüklüğü benim için bu noktada çıkıyor ortaya. Beklediğim hediyeyi almışsam, hediye büyük demektir. Beklediğimden daha iyisini almışsam hediye çok büyük demektir. Benim için konunun hacimle bir ilgisi yok yani. Roland içinse, var.

dunyanin en kucuk hediyesi 1

Roland, yılbaşı günü hediyesinin ebadını görmek için koşa koşa süslü çam ağacının altına gidiyor. Bir de bakıyor ki, hediyesi minicik. Bu kabul edilemez durum karşısında Roland, ilk silahını kullanıyor ve tüm kalbiyle daha büyük bir hediye diliyor. Sonuçtan memnun kalmayınca işi edepsizliğe vuruyor ve tekrar tekrar dilek tutuyor. Her seferinde biraz daha büyüyen hediye paketi karşısında bir türlü tatmin olmayan Roland, bir uzay mekiğine atlayıp dilediği büyüklükteki hediyeyi uzayda aramaya gidiyor. Fakat Roland hediyeni peşinde uzaklaştıkça, Dünya geride soluk mavi bir nokta (Bkz: yazının sonundaki hamiş) olarak kalıyor. Tahmin edersiniz ki, bu aşamada Roland’ın hediyeleri değerlendirme kıstasları köklü bir değişikliğe uğruyor.

dunyanin en kucuk hediyesi 2

Peter H. Reynolds tarafından yazılıp resimlenen “Dünyanın En Küçük Hediyesi”, yazarın “Nokta” ya da “Mış Gibi” adlı kitapları kadar etkileyici gelmedi bana. Yine de, kitabın konusu, konuyu ele alma biçimi ile anlatımının doğrudan ve basit oluşu beni bu kitap üzerine düşünmeye itti. Tam da yoğun bir hediye dönemini atlatmışken bu kitap hakkında yazarak dijital sahalara geri dönmek kaçınılmazdı. Bizim Dolap Çekmeceleri’nin her dilekle biraz daha büyüyen hediye paketi ve Roland’ın uzay mekiğine atlayıp uzaya açılabilme kolaylığı sayesinde kitaba gösterdikleri ilgi de yabana atılır gibi değildi.

Hazır altyapıyı kurmuşken söyleyeyim: İleride benden hediye bekleyecekler, eğer sizinle ilgili bir şeye rastlarsam ya da aklıma bir fikir gelirse ve bunu size iletebilirsem, benden zamansız bir hediye alacaksınız. Lütfen benimle ilgili belirli gün ve haftalara güvenmeyiniz.

Hamiş: Bence Peter H. Reynolds bu kitabı yazacak ilhamı Carl Sagan’ın “Soluk Mavi Nokta” adlı kitabından almıştır. Tıklayın ve kitaptan bir bölümü Sagan’ın sesinden dinleyin.

dunyanin en kucuk hediyesi_kapakDünyanın En Küçük Hediyesi
Özgün adı: The Smallest Gift of Christmas
Yazan ve Resimleyen: Peter H. Reynolds
Çeviren: Oya Alpar
Yaş grubu: 3+
Altın Kitaplar, 2017, 32 sayfa, sert kapak
ISBN: 978-975-21-2266-6