Yaşasın, sonunda sonbahar geldi! Bu yaz sıcaktan kavrulduk. Bizim buraya bir damla bile yağmur düşmedi. Zavallı bitkilerimiz kuruya kuruya bir hal oldu. (Evdeki iki küçük köstebeğimiz de bitkilerin kökünü kurutan diğer faktör.) Sonbaharla birlikte o çok özlediğimiz yağmurda yürüyüşlerimize kavuşacağımızı umuyorum. Bir Dolap Kitap da eski düzeninde yayına geçiyor artık. Okuyup da hakkında yazamadığımız kitaplar bir köşede yığıldı, yazılmayı bekliyor.

Bahçede köstebek beslesek bu kadar delik deşik olmazdı sanırım.

center; text-overflow:ellipsis; white-space:nowrap;”>Cincüce Bobin Hizmetleri (@cincuce) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Size önümüzdeki dönemde sadece kitaplardan değil, filmlerden, çocuklu hayattan, bizim yaptığımız kimi işlerden söz etmek istiyoruz. İşin aslı burada yazmayı (sizinle sohbet etmeyi) özledik. Son birkaç gündür Orman efendi de daha çok uyumamıza izin veriyor. Normal insanlara dönmek üzereyiz anlayacağınız. :)

Sonbaharın ilk yazısında geçtiğimiz pazar günkü radyo yayınımızı paylaşalım. Bu hafta bana Pıtırcık‘ı hatırlatan, çok keyifli bir kitaptan söz ettim. Finlandiya’nın en ünlü çocuk yazarlarından Timo Parvela’nın yazdığı “Ella ve Arkadaşları” ilkokul birinci sınıfa giden bir grup çocuğun maceralarını anlatıyor. Mavibulut Yayıncılık’tan aldığımız habere göre, serinin ikinci kitabı da şu sıralar yayımlanmış. Onu daokumayı sabırsızlıkla bekliyorum kendi adıma. ben okurken çok eğlendim. Kitap ilginizi çekerse, bu yazının altına bir yorum bırakarak çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişi 5 Eylül haftası yapacağız. 

Programın ikinci kısmında ise “Mavi Mucize” adlı kitap hakkında konuştuk. Çocukların yaratıcılığının ne kadar geniş bir kaynak olduğunu gösteren bu öykü, evde pek çok etkinlik yapmaya da olanak tanıyor.

Tayga ise “Tayga ne okuyalım?” bölümünde bize bu hafta bize Zogi’yi anlattı. “Ay ne iyi bir fikir!” cümlesinin ailece hastasıyız.

Yayının podcastini dinlemek için tıklayın.

ella ve arkadaslari_kapakElla ve Arkadaşları
Özgün Adı: Ella ja kaverit 1
Yazan: Timo Parvela
Resimleyen: Çınar Dize Sertbarut
Çeviren: Ailin Gümüş
Yaş grubu: 8+
Mavibulut Yayıncılık, 2016, 160 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-310-236-0mavi mucize_kapakMavi Mucize
Özgün Adı: Jacob und das blaue Wunder
Yazan: Fransizka Wollfheim
Resimleyen: Sabine Rixen
Çeviren: Olcay Maden Ünal
Yaş grubu: 8+
Final Kültür Sanat Yayınları, 2016, 40 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-374-666-9