en iyi arkadasimdan ayri bir sene

İllüstrasyon: Mert Tugen

Siz de benim gibi zaman yolculuğu temalı kitapları, filmleri sevenlerden misiniz? Öyleyse, bu hafta radyoda anlattığım kitabın ilginizi çekeceğini düşünüyorum. “En İyi Arkadaşımdan Ayrı Bir Sene” adlı romanda kitabın kahramanı Jenni, bir gün durup dururken ve tamamen tesadüfen bir yıl geleceğe sıçrar. Jenni hayatının bir yılını kaybetmiştir ve geçen on iki ayda neler olduğuna dair en ufak fikri yoktur. En yakın arkadaşı Autumn bambaşka bir insana dönüşmüş, daha birkaç saat önce hamile olan annesi çoktan doğum yapmış ve kardeşi bir yaşını devirmiştir bile. Daha da kötüsü Jenni’nin kaybettiği bir yılda Autumn’un kardeşinin komaya girmiş olmasıdır. Kendinizi böyle bir durumda düşünebiliyor musunuz?

Jenni’nin önce zamanda nasıl sıçradığını keşfetmesi, sonra da yaşanan olayları değiştirmesi gerekmektedir. Tabii zamanda geri gitmeyi başarabilirse…

Liz Kessler’ın yazdığı “En İyi Arkadaşımdan Ayrı Bir Sene” yaz tatilinde okuyacak heyecanlı bir şeyler arayan gençler için iyi bir seçenek. 12 yaş ve üzeri olarak etiketlenen kitap, her ne kadar zamanda yolculuk konusunu işlese de , bilim kurgudan ziyade (işin fizik kısmı çok yüzeysel geçiyor çünkü)  arkadaşlık ve aile ilişkileri üzerinde duruyor. Kitap ilginizi çektiyse, bu yazının altına yorum bırakın ve çekilişe katılın.. Kazanan kişiyi 15 Ağustos haftası açıklayacağız.

Yayının ikinci kısmında besin alerjisini konu alan bir kitaba yer verdik. “Sara’ya Fındık Yok!” adını taşıyan kitap ele aldığı konu ve üstlendiği görev açısından önemli bir çalışma. Bu konuda derdi olan ailelere ve çocuklara yardımcı olacağını düşünüyoruz. Ayrıntılı bilgi yayının 16:25 dakikasında.

“Tayga ne okuyalım?” bölümünde Tayga bu hafta bize en sevdiği kitaplardan biri olan Teneke Ormanı anlattı.

Programda çalan şarkı: Portside Pirates / Barefoot Books
Yayının podcastini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

en iyi arkadasimdan ayri bir sene_kapakEn İyi Arkadaşımdan Ayrı Bir Sene
Özgün adı:  A Year Without Autumn
Yazan: Liz Kessler
Çeviren: Doğacan Dilcun Doğan
Yaş grubu: 12+
Can Çocuk, 301 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-07-3169-3

saraya findik yok_kapakSara’ya Fındık Yok!
Özgün adı:  Pas de noix pour Sara
Yazan: Sylvie Louis
Resimleyen: Romi Caron
Çeviren: Yalçın Varnalı
Yaş grubu: 5+
YKY, 32 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-08-3681-7