Cadıları nasıl bilirsiniz? Cadı denince Pamuk Prenses’e zehirli elma veren, hırstan gözü dönmüş, çirkin ve yaşlı bir kadın mı canlanıyor zihninizde? Siz nasıl bilirseniz bilin, ben cadıları severim. Masallarda, öykülerde anlatılan cadılar bir kenara koyacak olursak, örneğin Avrupa’da 300 yıl boyunca cadılık suçlamasıyla yakılarak ya da boğularak katledilen kadınların kaçı büyü yapabiliyordu sizce? Yoksa bu kadınlar günümüzde alternatif tıp denilen şifacılığı bildikleri ve uyguladıkları için mi katledildiler? Belki de yalnızca Ortaçağ Avrupa’sının karanlık, kadın düşmanı dinci zihniyetinin kurbanı olmuşlardır. Tıpkı günümüzde, yaşadığımız coğrafyada olduğu gibi… Her neyse, ben cadıları severim ve karşıma cadılı bir kitap çıkınca ilgisiz kalamam. Yazılama Çocuk tarafından Yaşmak Pusat Keskin’in Türkçesiyle yayımlanan “İsyankâr Cadı” da doğal olarak ilgimi çekti. Kübalı yazar Enrique Pérez Diaz’ın kaleme aldığı kitabı Enrique Martinez resimlemiş.

İsyankâr Cadı, dünyanın haline ve biraz da perilere kızıp süpürgesini kaptığı gibi tüm kötülükleri, pisliği süpürüyor. Doğrusu bugünlerde böyle bir cadıya çok ihtiyacımız var. Kitabın illüstrasyonları da metni kadar ilgi çekici. Enrique Martinez’İn üslubu alışık olduğumuz çocuk kitabı illüstrasyonlarının dışında kalıyor. Baktığınız zaman güzelden çok, olması gerektiği gibi olmuş hissi veren illüstrasyonlar metinle sıkı bir işbirliği içinde öyküyü tamamlıyor.

Bu haftanın armağan kitabı olan “İsyankâr Cadı”yı kazanmak için bu yazının altına yorum bırakabilirsiniz.Kazanan kişiyi gelecek hafta açıklayacağız.

canim arkadaslarim 1Programın ikinci bölümünde küçük okurların beğenerek okuyacağı ve bakacağı bir resimli kitap hakkında konuştuk. “Canım Arkadaşlarım” adını taşıyan kitap ilginç okuma (bakma) biçimi sayesinde ilgi göreceği gibi, içindeki hayvanların yaptığı akrobasiyle de ayrıca ilgi çekecek. yayında da söz ettiğimiz gibi kitabın bu kısmından yola çıkarak çocuğunuzla eğlenceli oyunlar oynamanız mümkün.

 

Programda çalan şarkı: “If Enveloped In Tenderness”/ Kiki’s Delivery Service- Küçük Cadı Kiki filmi

Yayının podcast’ini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

isyankar cadi_kapakİsyankâr Cadı
Özgün adı:
Yazan: Enrique Perez Diaz
Resimleyen:Enrique Martinez
Çevirmen: Yaşmak Pusat Keskin
Yaş grubu: 3+
Yazılama Yayınevi, 2014, 40 sayfa, karton kapak
ISBN:9786059988056 
canim arkadaslarim_kapakCanım Arkadaşlarım
Özgün adı: Ein Haufen Freunde
Yazan ve Resimleyen: Kerstin Schoene
Çevirmen: Yasemin Kılınç
Yaş grubu: 2+
YKY, 2016, 28 sayfa, sert kapak
ISBN: 978-975-08-3648-0