damdaki kedi 1Kedileri kendime yakın hissederim. Köpek değil de kedi… Benzer huylarımız olduğu için sanırım. Biraz başıma buyruk olduğum, başkalarının bana komut vermesinden hoşlanmadığım, ait olduğum mekanı fazlaca benimsediğim ve mekanıma müdahale edildiğinde gerildiğim için mesela… O yüzden kedili kitapları da seviyorum. Kitabın kahramanı olan kedinin kılığına bürünebiliyorum okurken. İşte bu yüzden “Damdaki Kedi”yi nasıl oldu da fark etmedim, bu kitap nasıl oldu da benim değil Yıldıray’ın eline geçti diye hayıflandım bu haftaki radyo programında. Yıldıray da öyle güzel anlattı ki kitabı. Şu an okuduğum kitaplar olmasa ilk işim Damdaki Kedi’yi okumak olacaktı; lakin biraz daha beklemek zorundayım.

damdaki kedi 2

Grazia Ciavatta’nın yazdığı “Damdaki Kedi” sadece bir kedi kitabı değil. İki küçük kızın aile meselelerinin, çatırdayan arkadaşlıklarının ve kızların tüm bunlarla nasıl baş ettiğinin de anlatıldığı bir roman bu. Bu güzel kitabı gelecek hafta yapacağımız çekilişte bir kişiye armağan edeceğiz. Bu yazının altına yorum yazarak çekilişe katılabilirsiniz. (Birkaç kere yorum bırakmanıza gerek yok. Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanıyor. Fazladan bırakılan yorumları siliyoruz.)

damdaki kedi 3

huysuz ugurbocegi 1huysuz ugurbocegi 2Programın ikinci bölümünde Eric Carle’ın “Huysuz Uğurböceği” adlı resimli kitabına yer verdik. Huysuzluktan ve kavgadan başka bir şey bilmeyen bir uğurböceğinin öyküsü bu. Paylaşmak yerine geçimsizlik yapmayı tercih eden böcek kavga edeceği dişine göre birini bulmak için epey çaba harcıyor. İşin sonu bir balinanın kuyruğuna kadar varıyor. Kitapta sadece paylaşma kavramı değil, güneşin hareketi, saatler, küçük-büyük kavramları da eğlenceli bir yöntemle sunuluyor miniklere.

Bizim bir numaralı miniğimiz ise “Tayga ne okuyalım?” bölümünde ailece favorilerimizden biri olan “Şnörk ve Denizci” hakkında konuştu bu hafta. Hatırlarsanız kitabı biz de radyoda anlatmış ve hakkında bir yazıya yer vermiştik. Bu hafta da Tayga’nın yorumunu dinleyin bakalım.

Programda çalan şarkı: "Thomas O'Malley" / Aristokrat Kediler (The Aristocats) filmi

Yayının podcastini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

damdaki kedi_kapakDamdaki Kedi
Özgün adı: gatto a Distanza
Yazan: Grazia Ciavatta
Resimleyen: Donata Pizzato
Çeviren: Mine Özgün Romandini
Yaş grubu: 9+
Final Kültür Sanat Yayınları, Temmuz 2015, 191 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-374-577-8

..

huysuz ugurbocegi_kapakHuysuz Uğurböceği
Özgün Adı: The Grouchy Ladybug
Yazan ve resimleyen: Eric Carle
Çeviren: Nil Gün
Yaş grubu: 4+
Kuraldışı Çocuk, 2016, 40 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-275-335-8

 

 

 

 

 

Bu bolumde ele aldigimiz kitaplar:

* Damdaki Kedi
* Huysuz Ugurbocegi
* Snork ve Denizci
www.BirDolapKitap.com
Her yas icin cocuk kitabı
Acik Radyo, Bir Dolap Kitap, Banu Aksoy, Yildiray Karakiya, cocuk edebiyati, cocuk kitaplari