sair kisakulak 4Bir şair neye benzer acaba? Kovuğunda yaşayıp giden, içine kapanık, karamsar, hassas, takıntılı… Eh, bütün şairler bu tarife benzer mi bilinmez, ama Kısakulak böyle biri işte. Günlerden bir gün, her zaman çöpe attığı okur mektupları içindeki bir zarf dikkatini çekene kadar da böyle kalıyor. O mektupla başlayan olaylar, Şair Kısakulak’ı evinden çıkarmakla kalmıyor, eleştirilme fikrine alışmasını, karamsarlığından kurtulmasını ve hayatının aşkını bulmasını da sağlıyor. Eva Furnari tarafından yazılıp resimlenen “Şair Kısakulak”, Nazlı Gürkaş’ın çevirisiyle Tudem Yayın Grubu tarafından yayımlandı. Öykü, kendini kabullenme, kendini sevme, eleştiri gibi temaların yanı sıra, metnin içine ustaca yerleştirilmiş örnekleriyle hikâyeden kullanım kılavuzuna, şiirden yemek tarifine kadar farklı metin türlerini de içeriyor.

Dolap’ın en iyi kitaplar listesinde hemencecik üst sıraya yerleşen bu dünya tatlısı kitabı çekilişle bir kişiye armağan edeceğiz. Lütfen bu sayfaya yorum bırakarak çekilişe katılın.

bobbo nereye gidiyorsun 4Programın ikinci bölümünde Roberto Piumini’nin yazdığı, Anna Curti’nin resimlediği ve Bahar Ulukan’ın çevirisiyle Can Çocuk tarafından yayımlanan “Bobbo Nereye Gidiyorsun?” adlı kitaptan söz ettik. Üç öyküden oluşan kitapta Bobbo’nun adım adım dünyayı keşfetmesine tanıklık ediyoruz.

“Tayga ne okuyalım?” adlı üçüncü bölümümüzde Dolap Çekmecemiz bu hafta da felaket merakının peşinden gitti ve İş Bankası Kültür Yayınları tarafından Türkçesi yayımlanmış olan “Arkadaşım İtfaiyeci” hakkında konuştu.

Yayının podcastini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

sair kisakulak_kapakŞair Kısakulak
Özgün Adı:
Yazan ve resimleyen: Eva Furnari
Çeviren: Nazlı Gürkaş
Yaş grubu: 8+
TUDEM, 56 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-9667-01-2
….

..

..

bbı nereye gidiyorsun_kapakBobbo, Nereye Gidiyorsun?
Özgün adı: Bobbo, dove vai?
Yazan: Roberto Piumini
Resimleyen: Anna Curti
Çeviren: BaharUlukan
Yaş grubu: 6+
Can Çocuk, 46 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-07-3212-6