hanna arendt'in kucuk tiyatrosu 1Bazen elinize öyle bir kitap alırsınız ki, okudukça şaşar, bu yazar bunları bugünü bilip de yazmış dersiniz. Metis’in Küçük Filozoflar serisinden çıkan “Hannah Arendt’in Küçük Tiyatrosu” da işte öyle kitaplardan biri. Marion Muller-Colard’ın yazdığı, Clémence Pollet’nin resimlediği kitap Alman siyaset felsefecisi Hannah Arendt’in yaşamını, dünya görüşünü yaşlı Hannah ve çocuk Hannah arasındaki diyaloglarla anlatıyor. Hannah Arendt’in anlattıklarını çocuklara okutalım. Bugünü, içinde yaşadığımız dünyayı çok güzel anlatan kitaplardan biri “Hannah Arendt’in Küçük Tiyatrosu”. Bu haftaki radyo yayınımızın büyük kısmını bu kitaba ayırdık. Hakkında uzun uzun konuşulacak bir kitap olsa da ne yazık ki kısıtlı süreye ancak ufak bir kesit sığdırabildik. Yıldıray kitaptan çeşitli alıntılar yaptı. Böylece Hannah Arendt’in Küçük Tiyatrosu’nda ne tür konuların sahnelendiğine dair biraz daha fikir vermeye çalıştık.

Küçük Filozoflar Dizisinin başka kitaplarından daha önce gerek blogda, gerek radyoda söz etmiştik. Aradan geçen zamanda seriye pek çok kitap eklendi. Kitapla ilgileniyorsanız bu yazının altına yorum bırakabilir, gelecek hafta yapacağımız çekilişe katılabilirsiniz. Kazanan kişiyi yorumlar kısmında açıklayacağız.

Programın ikinci bölümünde “Tayga ne okuyalım?” sorusuna uzuuuun bir yanıt aldık. Tayga susmak bilmedi; o susmayınca benim anlatacağım kitap da güme gitti. Tayga bu bölümde en sevdiği kitaplardan biri olan “Dev Araçlar” hakkında konuştu. Havada, karada, suda giden devasa araçları ayrıntılarıyla anlatan bu kalın sayfalı kitabın içinde onlarca açılır kapanır pencere bulunuyor. Tayga’nın sevdiği her şey var bu kitapta: Taşıtlar, teknik bilgiler, pencereli bölümler. Bu kitabın bizim açımızdan bir diğer önemi, bunun Tayga’ya fuarda aldığımız ilk kitap olması. İki yıl önce İzmir’e taşındığımız günlerde İzmir Fuarı vardı. Tayga’nın anne karnı dışında gittiği ilk fuardı bu ve kitabın kapağını görünce kitaba yumulmuştu hemen. Bu tip konulara ilgisi olan bir çocuğunuz varsa bu kitabı mutlaka evinizin bir köşesine yerleştirmenizi öneririz.

Yayında çalan şarkı: Respect - Aretha Franklin

Yayının podcast’ini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

hanna arendt'in kucuk tiyatrosu_kapak

Hannah Arendt’in Küçük Tiyatrosu
Özgün adı: Le petit théâtre de Hannah Arendt
Yazan:  Marion Muller-Collard
Resimleyen: Clémence Pollet
Çeviren: Nesrin Demiryontan
Yaş grubu: 12+
Metis Yayınları, 2016,  64 sayfa, karton kapak
ISBN: 13 978-605-316-042-7

dev araclar_kapakTeknoloji Keşifleri – Dev Araçlar
Özgün adı: Giant Vehicles
Yazan: Rod Green
Resimleyen: Stephen Biesty
Çeviren: Sevgi Atlıhan
Yaş grubu: 5+
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2014, 14 sayfa, sert kapak
ISBN: 9786053321217