eyvah kalbim kirildi 1Kırık bir kalp nasıl tamir edilir? Aslında çözüm bazen  çok basittir ama burnumuzun dibindekini görmek yerine hüznün içine gömülmeyi tercih ederiz. Kalben isimli bu küçük kızın yaptığı da bu. Neyse ki umut Kalben’i hiç terk etmiyor da sonunda bulduğu çözüm, ona ışıl ışıl bir gülümseme kazandırıyor.

Bu hafta Elif Yemenici’nin yazıp, enfes resimlerle bezediği, Ege kokulu bir kitaptan söz ettik radyoda. “Eyvah Kalbim Kırıldı!” adını taşıyan kitabın ayrıntılarını aşağıdaki radyo yayınımızda bulabilirsiniz. Kitabın resimlerine dakikalarca bakabilir, haklarında dakikalarca daha konuşabilirim ama radyo yayınımızın süresi belli. İyisi mi siz bu yazının altına yorum bırakarak çekilişe katılın. Gelecek hafta yapacağımız çekilişte belki kazanan kişi olursunuz. Ben de o arada gidip biraz daha bakayım şu güzelim resimlere.

eyvah kalbim kirildi 2

“Eyvah Kalbim Kırıldı!”nın tanıtım filmini burayı tıklayarak izleyebilirsiniz. Kitaptan daha fazla görsele Elif Yemenici’nin sayfasından ulaşabilirsiniz.

eyvah kalbim kirildi 3Yayının ikinci kısmında Yıldıray “Aslan Asker Kaspar” adlı ilginç bir romandan söz etti. Kitabın konusu ilginç. Savaş zamanı dağ tek başına nöbete gönderilen ve orada “unutulan” bir askerin öyküsü bu. Bir şeylere körü körüne inanmak, savaş ve barış, dostluk hatta psikolojide bir sendroma isim olmak… Kitabın konusunun yanında yazarı da ilgimi çekti; zira Guido Sgardoli’nin daha önce okuduğum iki kitabı çok hoşuma gitmişti.

Bu hafta “Tayga ne okuyalım?” sorumuzun yanıtı Tayga’nın deyişiyle “vaşşi şeyler” yani Vahşi Şeyler Ülkesindeydi. Küçük adamımızın ağzı pek laf yapmadı bu hafta ama normalde bu kitabı vahşi şeyler dansı ve şarkısı eşliğinde yaptığımızı söyleyeyim, gerisini siz hayal edin.

Yayında çalan şarkı: Elly Paspala - An Iparhis Kapou Esi (Putumayo Presents Greece: A Musical Odyssey)

Yayının podcastini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

eyvah kalbim kirildi_kapakEyvah Kalbim Kırıldı
Yazan ve resimleyen: Elif Yemenici
Yaş grubu: 3+
Redhouse Kidz, 2016, 36 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-9781-16-9aslan asker kaspar_kapakAslan Asker Kaspar
Özgün adı: Kaspar, il bravo soldato
Yazan: Guido Sgardoli
Çeviren: Yelda Gürlek
Yaş grubu: 10+
Yapı Kredi Yayınları, 2016, 117 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-08-3649-7