Gokyuzu cocuklari_kapakSıcak çikolata içmeyi sever misiniz? Ben bayılırım. Kahveciler aram hiç iyi olmadı benim. Kokusuna bayılıyorum ama kahve iyi gelmiyor bana. O yüzden kahveciye gidip oturduysam, genelde sıcak çikolata içiyorum. Ya da evde bazı akşamlar (genelde kışın elbette) çay yerine şöyle içimi ısıtacak, yumuşacık bir çikolata içiyorum:

Önce kakaoyu suyla biraz incelteceksiniz. Sonra ateşe koyacaksınız. Üzerini sütle tamamlayıp kaynatacaksınız. Evde iyi kalite çikolatanız varsa onu da benmaride eritip içine katacaksınız. Tatlı seviyorsanız içeceğinizi balla şenlendirebilirsiniz. İşte mis gibi hazır!

Bunu niye anlattım? Çünkü “Gökyüzü Çocukları” sıcak kakaonun verdiği hissi verdi okurken. Yani evde kakaonuz, çikolatanız yoksa “Gökyüzü Çocukları”nı okuyabilirsiniz. Peki okuduğunuzda sizi ne bekliyor? İşte onu da bu hafta radyoda anlattık. Aşağıdaki yayın kaydını dinleyin ve kitabı beğenirseniz bu yazının altına yorum bırakarak çekilişe katılın. Gelecek hafta bir okurumuz “Gökyüzü Çocukları”nı kazanacak.

Programda süre kısıtlı olunca bazı şeyleri ihmal ediyoruz ister istemez. Örneğin bunun Kathrine Rundell’ın ilk kitabı olduğunu; Blue Peter, Waterstone gibi ödüller kazandığını söyleyemedim. Dahası kitabın baş karakterlerinden biri olan Charles Maxim’den uzun uzun bahsedemedim. Charles Maxim keşke canlansaydı da onunla tanışabilseydim ve onun çocuk yetiştirme tekniklerinden yararlanabilseydim. Tanışsak eminim ki çok iyi anlaşırdık.

“Kitaplar, tıpkı bir levye gibi dünyanın kapılarını açar sana.”

diyen, kitaplarla insanlarla anlaştığından daha iyi anlaşan, bir defasında kitap okuyarak at sürdüğü için ölümden dönen, evi kitapla dolup taşan -hatta kahvaltı tabağı niyetine bile kitap ciltlerinden yararlanan- biriyle anlaşmamak mümkün mü?

“Ben İngiliz’im. Her zaman şemsiyem vardır. Evden şemsiyesiz çıkma ihtimalim ince bağırsağım olmadan çıkma ihtimalim kadar azdır. ” (s. 66)

“Paris beni hep saçımı taramalıymışım gibi hissettiriyor.” (S. 67)

“Eğer başbakanlar toplantılarında çörek yeseydi çok daha az savaş olurdu.” (S.68)

“Merak, pek çok şey için iyi bir gerekçedir.”(s.91)

İşte böyle… Bu kısmı kitabın diğer başkahramanı Sophie’nin kitap boyu süren amacını en güzel ifade eden cümleyle bitireyim (Annemle kavga edip duruyorum ama sanırım onu özlemişim):

“Anne insanın kalbini koyabileceği bir yerdir. Nefesleneceği duraktır.”

Programın ikinci bölümünde dün de haberini yaptığımız Ege Üniversitesi Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin “Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları” bölümü hakkında konuştuk Yıldıray’la.

Üçüncü bölümde ise yine Tayga vardı. Artık yeni programcımız diyebileceğimiz Tayga da bu işe iyice ısındı ve bu hafta bize en sevdiği kitaplardan biri olan Bay Morris Lessmore’un Uçan Kitaplarını okudu ve anlattı.

Programda çalan şarkı: Do Re Mi / Julie Andrews (The Sound of Music)

Yayının podcastini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

Gökyüzü Çocukları
Özgün adı: Rooftoppers
Yazan: Katherine Rundell
Çeviren: Duygu Dalgakıran
Yaş grubu: 12+
Domingo Yayınları, 2016, 280 Sayfa, sert kapak, şömizli
ISBN: 978-605-4729-60-9