illustrasyon muzesi 01

Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları Bölümü’nün dışarıdan görünüşü (Fotoğraf: İpek Şoran)

İzmir’e gelince gitmek istediğim yerler listesinin başında geliyordu Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi. Ha bugün, ha yarın derken müzeye bir türlü gitme şansı bulamadım. Sonra birkaç ay önce müzede çocuk kitabı illüstratörlerine ait bir bölüm açılacağı haberini aldım. O bölüm geçen cuma günü açıldı. Biz de maaile gittik açılışa.

Bizim Urla’dan çıkıp Bornova’ya gitmemiz bir olay tabii iki çocukla. Eskiden Yıldıray’la bir yerden bir yere gidemişi gayet pratik olurdu. zaten bisiklete atladığımız gibi tıngır mıngır giderdik. erken mi çıkmamız gerekiyor? Akşamdan sandviçleri, meyveleri hazırlar atardık çantalara. Ama iki çocukla o pratiklikten ese kalmadı bizde. Yine de cuma günü (yeni) kendimizden beklenmeyen bir performansla, düşündüğümüzden sadece yarım saat geç -ama yine de açılıştan önce- gittik müzeye. Yolda sürekli Başak’ı göreceğini söyleyip duran Tayga, bir anda kalabalığa girince dut yemiş bülbülden hallice bir yabana dönüştü. Bir süre Başak’a bile dönüp bakmadı. “Bir seveyim, bir öpeyim,” diyenlere de sonuna kadar karşı koydu. (Bizim onu sürekli “Tanımadığın insanlar sana dokunmak isterse karşı çık!” diye doldurmamızın da etkisi var tabii ama burası orası değil yavrum!)

Girişte müzenin kurucusu ve yöneticisi Nedim Sönmez ile tanıştık. Nedim Bey’in heyecanı gözlerinden yansıyordu. Açıkçası ben “Keşke Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi’ni de Nedim Bey’le gezme şansımız olsa, kim bilir bize neler neler anlatır,” diye aklımdan geçirmedim değil. Güzel işler yapan insanların heyecanları bulaşıcı.

illustrasyon muzesi 02

Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi’nin kurucusu ve yöneticisi Nedim Sönmez (Fotoğraf: İpek Şoran)

illustrasyon muzesi 03

Projenin sahibi Can Göknil, EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’dan plaketini alıyor. (Fotoğraf: İpek Şoran)

Avluya geçtiğimizde tanıdıklarla, tanımadıklarla, uzaktan birbirimizi bilip de hiç karşılaşmadıklarımızla bir araya geldik. Ertesi günün 23 Nisan olması yüzünden küçük öğrenciler de gelmişlerdi. (Onlar için bir kenarda beklemek her zaman olduğu gibi yine sıkıcıydı!) Tayga içinse kalabalığın ortasında durmak da öyle. Bizim delifişek yerinde duramadığı için onun gazını almak üzere ara ara binanın arkasındaki ağaçlık alana küçük geziler yaptık. Yolunuz müzeye düşerse siz de bir gidip bakın derim. Devasa selvi ağaçları adeta birer ent gibi göğe yükseliyor. Tayga gidip birine sarıldı; sonra karınca istilasına uğrayınca sarılmaktan vazgeçti. Sonra duyduğumuz değişik bir kuş sesinin peşine düştük ve karşımıza bir yeşil papağan çıktı. O arada açılış yapılıp, ikramlara geçilince bir ara bir baktım, bizimki bir tabağı çekmiş önüne, içinde ne var ne yok yiyor (Adab-ı muhaşeret 1 – Dolap Çekmecesi 0). O sırada diğer Dolap çekmecesi göğsümde asılı halde sağa sola sırıtıp, açılışı alkışlayanlara kendi çıp çıp mini alkışlarıyla eşlik etti.

illustrasyon muzesi 07

2 Kapak 2 Çekmece biz ve Gözde Bitir (Fotoğraf: İpek Şoran)

illustrasyon muzesi 05

Sedat Girgin ve Başak Günaçan. Müzenin arkasındaki ağaçlar işte orada. (Fotoğraf: İpek Şoran)

Gelelim müzeye; daha doğrusu müzeye bağlı ek bölümün ayrıntılarına… Bölümün adı “Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları” adını taşıyor. Bu fikrin, hayalin sahibi ressam/illüstratör Can Göknil. EgeArt Sanat Günleri’nin davetlisi olarak İzmir’e gelen Göknil, bu projenin tohumlarını o zaman atmış. Sonra illüstratörlerle bağlantıya geçmiş ve toplamda 27 illüstratör çalışmalarını müzeye vermiş. Bornova’daki eski bir Levanten köşkünün restorasyonun tamamlanmasıyla da bu güzel fikir Ege Üniversitesi çatısı altında bir yuvaya kavuşmuş. Şimdilik biri büyük, iki küçük salondan oluşan bir sergi mekanı var. Yer darlığı bir sıkıntı. Ama daha birkaç ay önce böyle bir yerin, serginin olmadığı hesaba katılırsa, “Bu daha başlangıç!” da denilebilir. Bu bölümden dah fazla çizerin haberi oldukça, günü geldiğinde bu projenin daha ileri taşınacağına, geliştirileceğine eminim. Benim için önemli olan Tayga’nın o salona girer girmez bir kenarda Piti, Pati ve Pus‘u görüp tanıması oldu. Müze ve sergi kavramlarıyla tanıştı.

illustrasyon muzesi 08

Neden çocuk kitabı resimliyorsunuz?

illustrasyon muzesi 04

Sergideki sanatçıların bir değil, birçok işini bir arada görme şansınız var. (Fotoğraf: İpek Şoran)

illustrasyon muzesi 06

Müzede şimdilik 27 ismin işleri yer alıyor. (Fotoğraf: İpek Şoran)

Türkiye’de çocuk edebiyatı alanı günden güne gelişiyor. Her geçen gün yeni ve başarılı yazar ve çizer adları çıkıyor karşımıza. İyi kitaplar yazılıyor, resimleniyor. İyi işler yapılıyor özetle. Kâğıt ve Kitap Sanatları Müzesi Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları Bölümü de bu yolda atılmış iyi adımlardan biri. Emeği geçen herkesin eline sağlık.