Bizim evde televizyon yok. “Aaa hiç sıkılmıyor musunuz?” diye soranlar oluyor hâlâ. Hayır, sıkılmıyoruz. Hatta çocuklu evde televizyonsuz hayat diye bir yazı yazsak yeridir. İnternet var ya. Sonsuz seçenek sunuyor insana. daha da önemlisi seçme şansı sunuyor; nitelikli işlere ulaşma şansı sunuyor. Peki Tayga’ya neyi ne kadar sunuyoruz? Her şeyi ve her zaman değil elbette. 2016’ya girdiğimizden beri haftada bir gün video / film izleme hakkı var. Pazar günleri ya bir animasyon film izliyor ya da oluşturduğumuz oynatma listelerini izliyor. Bunlar ona tatlı geldi elbette; her seferinde süre bitti, bugünlük bu kadar,” dediğimizde olay çıkarıyor ama, bittiyse bitmiştir. Bunun sonu yok.

Dün Başak (Günaçan) bizimle bir video linki paylaşmış; “Video haklarından biri bu olsun,” demiş. Ben izler izlemez bayıldım. Dayım oyuncakçıydı benim. Öyle oyuncak alıp satan oyuncakçılardan değil ama; kendsi yapardı oyuncaklarını. Küçükken Aksaray’daki atölyesine gitmiştim ve büyülenmiştim. garip nesneler vardı. kalıp çıkarmış meğerse, sonradan öğrenmiştim. Kalıplarını tasarlar, yapar, birleştirir ve üç kuruşa satmaya çalışırdı. Müzik kutularındaki o melodi düzeneklerini de (hani şu silindir üzerindeki çıkıntılar ve onlara takılarak ses çıkaran metal uzantılar) ilk dayım sayesinde öğrendim ben. Onun yaptığı oyuncaklardan birinin içini söküp nasıl çalıştığına bakmıştım. kutusu denen şeyi de o zaman öğrenmiştim. Aşağıdaki videoyu izleyince aklıma işte tüm bunlar geldi. O nedenle bu klibi dayımın anısına ithaf etmek istedim.

Ma’agalim – Jane Bordeaux from Uri Lotan on Vimeo.

Bu, Jane Bordeaux’nun “Ma’agalim” adlı şarkısı için çekilmiş müzik videosu. Yönetmenliğini Uri Lotan yapmış. Işıklandırma, modelleme, dokular ve efektler için koca bir ekip çalışmış. Animasyon ise Yoav Shtibelman, Toby Pedersen, Ron Polischuk. herkesin ismini saymaya kalksam koca bir liste eder; ama yapılan işe bakınca nasıl bir emekle hazırlandığını sanırım herkes görebilir. Ne güzel işler yapıyorlar değil mi?