atla bartNe demişler, her şeyin azı karar, fazlası zarar. Bu durum günümüzde teknoloji kullanımı için de geçerli. İtalyan yazar Susanna Tamaro “Atla, Bart!” adlı romanında işte bu fikirden yola çıkmış ve teknolojiyi, çocuklarının hayatının her anını programlayan ebeveynleri, mükemmel olması istenen “proje” çocukları kitabına konu etmiş. İşin içine bol bol da fantastik unsur eklemiş. ortaya okuması keyifli bir roman çıkmış.
Bu hafta radyo yayınımızın ilk kısmını bu kitaba ayırdık. Programın yarısı kitabı anlatmaya yetmedi. Üstelik Yıldıray hepi topu ilk otuz sayfayı özetledi. Ben açıkçası kitabın geri kalanında neler olacağını çok merak ettim. Siz de benzer duygular yaşıyorsanız, bu yazının altına yorum bırakarak çekilişe katılabilirsiniz. Gelecek hafta yapacağımız çekilişte bir okurumuza “Atla, Bart!” armağan edeceğiz.

nasil baslar 1Programın ikinci kısmında “Nasıl Başlar?” isimli çok ilginç, çok naif ve çok derin bir resimli kitap hakkında konuştuk. Silvana Tavano’nun yazdığı, Elma’nın resimlediği “Nasıl Başlar?” başlangıçlar ve bitişler üzerine bir kitap. Okul öncesi felsefe kitabı olarak da tanımlanabilir bu kitap. Ben özellikle resimlerini çok sevdim. Ne yazık ki illüstratörle ilgili internette bir kaynak bulamadım. Bilen, başka resimlerini bulan olursa haber versin. Kitapla ilgili konuşulanları dinlemek isterseniz yayının 18:50. dakikasına gidebilirsiniz.

Programda çalan şarkı: "Sabali" / Rokia Traore

Yayının podcastini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın.

Aatla_bart_kapak.inddtla, Bart!
Özgün adı: Salta, Bart!
Yazan: Susanna TAmaro
Resimleyen: Sedat Girgin
Çeviren: Eren Cendey
Yaş grubu: 9+
Can Çocuk, 2016, 253 sayfa, karton kapak
ISBN:978-975-07-2656-9
...
..
nasil baslar_kapakNasıl Başlar?
Özgün adı: Como começa?
Yazan: Silvana Tavano
Resimleyen: Elma
Çeviren: Filiz Özdem
Yaş grubu: 4+
Yapı Kredi Yayınları, 2016, 32 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-975-08-3610-7