abuela grillo 2Bugün 22 Mart Dünya Su Günü. Bugün yayınlamak üzere ne zamandır taslaklarda beklettiğim bir animasyon vardı. Bırakın bugüne özel yayın yapmayı, bugün, yarın ya da başka bir gün için yazı yazasım yok. Kitap bile okumuyorum ne zamandır doğru dürüst. Daha doğrusu sabun köpüğü gibi bir roman okuyorum, kafamı dağıtsın diye. Daha fazlasını içim kaldırmıyor. Ne kötü değil mi? Hayatımızı etkileyen kötücül insanların karanlığı kitap okumak gibi güzel bir eylemin üzerine bile gölge düşürüyor. Olup bitenleri, kötülüğü, kötülük yapanları, kötülük isteyenleri anlamlandıramıyorum. Bu da bir tür vampirlik sanırım. Ölümden keyif alanları başka türlü adlandıramıyorum. Mutsuz ve sevgisiz yaşamışlar; sonuçları ortada. Ne yazık ki onların mutsuzluğu başkalarının yaşamlarını da etkiliyor.

Çok şey yazasım, söyleyesim var; hiç yazasım, söyleyesim yok. Halbuki diyecektim ki bakın çok güzel bir animasyon yapmışlar. Suyun ne kadar değerli olduğu daha güzel nasıl anlatılabilirdi diyecektim.

abuela grillo 3

Filmin adı “Abuela Grillo”. Türkçesi Büyükanne Grillo (Cırcırböceği). Ben “Cırcır Nine” demeyi tercih ederim. Bu Cırcır Nine suyun ta kendisi. Çevresindeki insanlar, iyisiyle, kötüsüyle tam da içinde yaşadığımız hayatı simgeliyor. Su doğadaki her canlının hakkıdır ve kimseye ait değildir. Oysa filmde suyu ele geçirip sahiplenmeye çalışanları göreceksiniz. İnsanların su hakkı için mücadelesini ve buna karşılık onlara gaz bombalarıyla saldıranları göreceksiniz. İnanın görünce çok tanıdık gelecek her biri.

Bolivyalı animasyon sanatçılarının Danimarka desteğiyle yaptıkları bu film “su için mücadele etmiş ve hâlâ etmekte olanlara” adanmış. Öykü, Paraguay ve Bolivya topraklarında yaşayan Ayoreo halkına ait bir mitten uyarlanmış. Filmin yönetmenliğiniyse Denis Chapon yapmış.