flas disk operasyonu 1Merhaba Sevgili Okur,

Bugün size çoook ama çok eskiden beri tanıdığım iki kafadardan söz edeceğim: Can ile Zortan. Belki dün kitapçıya gittiğinizde gördünüz onları ya da internette dolaşırken yeni bir kitap çıktığını haber aldığınızda… Yani siz hepi topu en fazla iki gündür tanıyorsunuz onları. Ben tanışalıysa en az beş yıl olmuştur. Yıldıray bir yazı atölyesi sırasında doğurmuştu Can ile Zortan’ı. O zamandan sonra defalarca biçim değiştirdiler ve ben onların geçirdikleri değişimi adım adım izleme şansı buldum. Bir ara “Acaba Dolap’ta e-kitap olarak mı sunsak?” dedik. İki kere çizerle çalıştık; İkisi de bambaşka Can’lar, bambaşka Zortan’lar çizdiler. Ama Can ile Zortan tamamlanmak için Gökçe Yavaş Önal‘ı beklerlermiş bunca yıl.

Yıldıray, Can ile Zortan’ı yazdığında daha Tayga yoktu. Tıpkı Şuşu gibi, Moli ve Olaf gibi, Can ile Zortan da Tayga ve Orman’dan önce bizim evin ilk çocukları. Kim bilir, belki Tayga ve Orman’dan sonra yazacağımız herhangi bir kitap ya da yaratacağımız herhangi bir karakter asla onlar gibi kalbimizde özel bir yere sahip olmayacaklar. Yıldıray bu konuda nasıl düşünüyor bilmiyorum ama benim için bu böyle. Can ile Zortan Yıldıray’ın beyninin ürünü ama ben de onları elimle büyüttüğüm çocuklarmış gibi seviyorum. Nasıl büyüdüklerini bildiğim için sanırım…

flas disk operasyonu 3

“Can ile Zortan’ın Maceraları” dizisinin ilk kitabı “Flaş Disk Operasyonu” adını taşıyor. Can bir evin tek çocuğu. Belli ki her ikisi de işlerini evden yürüten, modern, belli ki açık fikirli ve rahat birer anne babası var. Can da bu rahatlıktan alabildiğine yararlanıyor. Bunları yaparken kendine bir de işbirlikçi bulmuş: Zortan. Bu her derde deva biyonik hayali arkadaş işbirlikçiden öte elebaşı gibi davranan, işler kötüye gittiğinde de ortalıktan yok olup Can’ın başını derde sokan haylazın teki. Bu Zortan var ya, aslında pisliğin, haytanın, serserinin önde gideni. Olan bitenleri “Bak sen şu hınzıra,bak görüyor musun mikrobu?!” gibi düşünceler eşliğinde okurken dudaklarınıza da tıpkı Zortan’ınkine benzer haylaz bir sırıtışın yapışmasına da engel olamıyorsunuz. Zortan’da kendini size sevdiren bir şeytan tüyü var. O şeytan tüyü hepimizin içinde saklı duran haylazlık yapmaya meraklı küçük çocuğu gıdıklıyor olsa gerek.

flas disk operasyonu 4O sabah Canların evinde her zamanki gibi başlamıştır. Can Zortan’ın ve babasının tüm çabalarına karşı biraz daha uyumaya çalışırken, uykusunu alamamış anne sürünerek yataktan kalkmıştır. kahvaltı saatinde herkes ayılmış ve rutin günlük yaşam başlamıştır. Tek problem Can’ın babasının bilgisayarının arıza sinyalleri vermesidir. babası harici belleği yani flaş diski bulamazsa yaptığı iş bilgisayarla birlikte duman olup gidecektir. O bir yandan evin altını üstüne getirip flaş diski araya dursun Can da kendine yapacak bir şeyler aranmaktadır. “Ben sessiz sessiz dururum,” diye bir köşeye çekildiği her seferinde Zortan’ın da fişteklemesiyle olmadık işler karıştırır. Annesinin tuvalinden pazardaki portakal tezgahına uzanan bir felaketler silsilesi… Günün sonunda her şey tatlıya bağlanır ama biliriz ki Can ile Zortan’ın karıştırdığı haltların sonu yoktur.Yaşasın can sıkıntısı ve merak duygusu!

flas disk operasyonu 5Defalarca bilgisayar ekranında ya da A4 kağıtlarda okuduğum bir öyküyü kitap formatında okumak çok güzeldi. Tıpkı yazılışında olduğu gibi çizilme aşamasında da çok eğlendim. Kitabın illüstratörü Gökçe Yavaş Önal’ın karakterleri yaratma sürecine ucundan da katılmış olmak da çok eğlenceliydi. Gökçe’de bir ara sürekli “Zortan bu mu? Yoksa bu mu?” içerikli çizimler geliyordu ve böyle böyle sözcüklerdeki Zortan ete kemiğe (daha doğrusu biyonik elektronik devrelere) büründü. Artık Zortan’ı bu fırça gibi mavi saçlı, göbeği dolaplı tipten başka bir şey gibi düşünemiyorum. (Oysa öykü ilk yazıldığında kafamda bambaşka bir Zortan tipi vardı.) Çizerin öykü üzerinde ne kadar etkili olduğunu bir kere daha anladım.

Hepsinden daha güzel olanı da ne biliyor musunuz? Yıldıray geçen hafta elinde matbaadan taze çıkmış “Flaş Disk Operasyonu” ciltleriyle geldiğinde bizim evin minik kitap kurdu “Onlar ne baba?” diye bitiverdi yanında. Kendine bir adet kitap kaptı ve o günden beridir ara ara okutuyor bana. Tayga iyiden iyiye ısındı Zortan’a. Zortan’ın konuştuğu gibi konuşuyor (ben okurken robot sesiyle okuyorum Zortan’ın dediklerini), Can’ın annesinin bağırması onu çok eğlendiriyor, portakalların yuvarlandığı sahnede gülüyor ve ben ilerleyen günlerde Tayga’dan da bir boya tüpünü sıkma faciası bekliyorum!

flas disk operasyonu 2(Burada parantez açarak bir aile sırrımızı da ifşa edeyim:Yıldıray geleceği görüp de yazmış sanki ve Gökçe bizim sabahları halimizin nasıl olduğunu  bilmeyerek çizmiş adeta. Annenin kabarık saçlar ve şiş gözlerle kapının önünden geçtiği sahne var ya, hah işte o benim şimdiki halim. Yatakta zıplayan Can, Tayga’nın bir iki yıl sonraki hali ve ortada tencere çalan baba da Yıldıray’ın her zamanki hali.)

Şimdi eğer yavrunuzun ortalığı karıştırmak için ilham almasını istiyorsanız bi koşu gidip “Flaş Disk Operasyonu”nu okuyun. Can ile Zortan’ın bundan sonra ortalığı nasıl karıştıracaklarına gelince… Ben onu da biliyorum, sizinse biraz daha beklemeniz gerekecek!

 

can ile zortan_kapakCan ile Zortan’ın Maceraları-1 / Flaş Disk Operasyonu
Yazan: Yıldıray Karakiya
Resimleyen: Gökçe Yavaş Önal
Yaş grubu: 8+
Tudem, Ekim 2015, 48 sayfa, karton kapak
ISBN: 9786059153430