thomas allen 11Kitaplar çoğumuz için yepyeni dünyaları temsil ediyor, öyle değil mi? Soluksuz okunan bir macera romanında kendinizi sayfaların arasında kaybetmiyor musunuz? Sizi bilmem ama ben bazen gerçeklik duygusundan öyle bir kopuyorum ki, kitap bittiğinde kendimi sersemlemiş, ortada kalmış hissediyorum. Kitabın gerçekliği kendi gerçekliğime baskın çıkıyor.

Ne zamandır taslak yazılar içerisinde Thomas Allen adlı sanatçının ismi kayıtlı duruyordu. Geçenlde yazı taslaklarını gözden geçiriken hatırlayıverdim Allen’ın işlerini. Thomas Allen , kitapların bize yaşattığı duyguyu tersine çeviren işlere imza atıyor. Onun eline geçen kitaplarda siz kitabın içine girmiyorsunuz; kitabın içindeki karakterler dışarı taşıyor. İşte birkaç örnek:

thomas allen 14

thomas allen 04 thomas allen 05

thomas allen 09thomas allen 13

Allan’ın işlerinin esin kaynağı çocukluğunda oynadığı view-master (ki bende de vardı ve hâlâ “Keşke saklasaydım,” der hayıflanırım) ve üç boyutlu kitaplarmış. Eski kitapları adeta birer heykele dönüştüren sanatçı farklı birkaç teknikten yararlanıyormuş: Dijital sanatlar, kolaj ve fotoğraf. Yaptığı iş ise genel olarak kitap sayfalarından kesip çıkarttığı figürleri yeniden kurgulamak, kitapla karakterleri arasında (ve elbette izleyici olarak bizimle de) yeni bir ilişki kurmak.

Genellikle 1950, 1960 ve 1970’lerin eski kitaplarını kullanıyormuş. eski çocuk kitapları, pulp fiction denen ucuz baskı kitaplar, bilim kitapları… İki boyutlu kâğıt figürlerle üç boyutlu sahneler yaratıyor; her bir sahneye isimlendiriyor ve yepyeni hikayeler oluşturuyor. Bakması çok keyifli.


Galerideki fotoğrafların üzerlerine tıklayarak daha büyük görebilirsiniz.