Tayga doğmadan önce onun için şarkılar biriktirmeye başlamıştık. Amacımız farklı dillerden şarkılar bulup bir araya getirmek ve bir dünya albümü yapmaktı. Bunun için internette gezinirken bir Afrika ninnisine denk gelmiştim. O gün bugündür bu şarkıyı çok seviyoruz ailecek. Tayga da ara ara “Olele çal anne / baba,” diyerek şarkıyı dinlettiriyor bize.

“Songs from the Baobab” (Baobabtan Şarkılar) adlı, Orta ve Batı Afrika ninnilerinden oluşan bir albümde yer alan “Uélé molibá mákási” geleneksel bir Kongo şarkısıymış. Albümde 11 dilde, 29 şarkı var. Parisli müzisyen ve eğitimci Chantal Grosléziat tarafından kaydedilen şarkıların her biri ait olduğu ülkenin çocuk, kadın ve erkekleri tarafından seslendirilmiş. Paul Mindy tarafından düzenlenen şarkıların her birinde yerle enstrümanlar kullanılmış doğal olarak. şarkıların sözleri de genelde doğayla, doğal yaşamla, hayvanlarla ve aile ilişkileriyle ilgiliymiş.  Albümdeki şarkıları buradan dinleyebilirsiniz.

 

Albüm aynı isimli bir kitabın içinden çıkıyor. Kitapta şarkılarla bağlantılı öyküler yer alıyor. Ayrıca şarkı sözlerinin orijinalleri ve İngilizceleri varmış. Kitabın buraya da birkaç örneğini koyduğum ilüstrasyonları Elodie Nouhen’e aitmiş. Çok güzel değiller mi?