kitap zinciri exlibrisSevgili Dolapsever,

Bundan aylar önce Adana Ceyhan’daki Başören Köyü İlkokulu 3/B sınıfında okuyan Neslihan’ın mektubunu paylaşmıştık seninle. Mektubu bize Esra Öğretmen bir mesaj eşliğinde ulaştırmıştı. Buradan okuyabilirsin. Neslihan’ın kitap isteğine o kadar hızlı ve güzel yanıt verdin ki, gönderdiğin kitaplarla Esra Öğretmen öncülüğünde bir kitap zinciri kuruldu.  Paylaştığın kitapların kaç okula, kaç sınıfa, kaç çocuğa ulaştığını merak ediyor musun? O zaman seni Esra Öğretmen’in mektubuyla baş başa bırakıyorum, sevgili Dolapsever.

Sevgili kitap zinciri destekçileri,

Bir okul yılını geride bıraktık. Benim için ve birçok öğrenci için çok özel bir yıldı. Neslihan’ın mektubunun “Bir Dolap Kitap”ta yayınlanmasıyla birlikte destekleriniz büyüdü büyüdü ve yaklaşık 600 kitaplık bir zincire dönüştü. Kitaplar gelmeye başladığı ilk günden itibaren tek tek envanteri tutuldu, kitapların zincire ait olduğunu belirten tamamen kitap zinciri için bir exlibris tasarlandı ve bir manifesto yazıldı. Kitapları dönüşümlü olarak değişmek üzere köy ve yoksul mahalle okullarına dağıttık.
Geçtiğimiz dönem itibariyle
Ceyhan Başören İlkokulu/ortaokulu bütün sınıflarına (toplam 9 sınıf),
Seyhan Denizli ilkokuluna (toplam 3 sınıf)
Yüreğir, Mutlu ilkokulu(1 sınıf)
Yüreğir, İmadeddin Levent İlkokulu(1 sınıf)
Antakya, İffet Zübeyr Göçmen İlkokulu(1 sınıf)
kitap zinciri 4Toplam 15 sınıf ortalama 450 öğrenci desteğinizle nitelikli, çocuk edebiyatı değeri taşıyan, birbirinden güzel kitaba ulaştı.Kitap desteğinin ötesinde gelişen dostluklar ve güven öğretmen olarak benim dönüştürücü gücümü fark etmemi sağladı. Neslihan daha öz güvenli bir çocuk oldu, bence o da içindeki gücü keşfetti. Küçük öyküler yazıp onları resimliyor ve bakışlarında okuduklarının büyüsü görülüyor. Diğer kitap kurtları da öyle, bizden çıkıp büyüyen bu zincir onlar için de özel bir deneyim oldu. Okulumuzdaki atıl bir sınıfı okuma salonu ve satranç sınıfı olarak dönüştürmek ve ilk kez öykü yarışmalarına katılmak, kitap zincirinin okulumuza kazandırdıklarından oldu.
Bu arada kitap listesine sizleri gönderdiğiniz kitapların birinden bir karakterin adıyla kodladım. :)
Desteğiniz için sonsuz teşekkürler,
İyi ki varsınız,
Sevgiler…
Esra İÇTÜZER ŞENER
Sınıf Öğretmeni
Başören İlkokulu

Çocukların isteklerini dinleyen ve onlara saygı duyan açık görüşlü, azimli bir öğretmen ihtiyacı olan desteği bulursa dünyayı yerinden oynatabilir. İşte Neslihan ve Esra Öğretmen’le birlikte yaptığın tam olarak bu, sevgili Dolapsever.