the world of eric carleAç Tırtıl‘ın babası, rengarenk kolajların ve birbirinden renkli çocuk kitaplarının yaratıcısı Eric Carle bugün 86 yaşını doldurdu.

Dolap kapakları ve Dolap Çekmeceleri olarak bu sevdiğimiz yazarın /çizerin doğum gününü kutlarız. Her ne kadar Çekmecelerimizden biri henüz Aç Tırtıl’dan bihaber olsa da, kıdemli Çekmecemiz kendisini hayli seviyor (muhtemelen meyve yeme hızı konusunda tırtılı kendine yakın bulduğundandır. :) )

Aşağıdaki  kısa video Eric Carle’ı çalışırken gösteriyor. farklı renkte ve dokuda kâğıtlarla kendine özgü bir kolaj tekniği yaratan Carle’ın Aç Tırtıl’ı nasıl yaptığını izlemek hem ebeveynler, hem de çocuklar için ilham verici.

Eric Carle, Picture Writer: The Art of the Picture Book (Trailer for 32 minute short film) from Kate Geis on Vimeo.

Bu video da Aç Tırtıl’ı Eric Carle’ın ağzından dinlemek isteyenler için…

Hamiş: Bundan beş sene önce “Dünyanın en obur tırtılı Türkçe’de” başlıklı yazıyı yazmamızın ardından, bazı ebeveynlerden “Kitabın sayfaları çok ince, oğlum/kızım sayfaları çeviremiyor / yırtıyor,” vb. yorumlar almıştık. Hazır yeri gelmişken bir yenilikten de haberdar edelim ilgilenenleri. Bundan birkaç ay önce Aç Tırtıl’ın küçük boy bir karton kitabı da yayımlandı. Ben bir kenara ayırdım doğrusu, bizim 2. çekmece için. Tayga pop-up Aç Tırtıl’la büyüdü, Orman da karton kitabı kemirsin diye…