tayga acik radyoda

Açık Radyo’da canlı yayın yaptığımız günlerde, Dolap Çekmecesi kumanda masasını kurcalarken…

Geçtiğimiz hafta Açık Radyo’nun 12. Dinleyici Destek Projesi Özel Yayını ile geçti. Bizim Pazar günkü programımız da şenliğin son gününe denk geliyordu. 20. yaşını kutlayan Açık Radyo, 9 gün 99 saatlik özel yayınının sonunda 1793 destekçiyle yoluna devam ediyor. Açık Radyo’nun ufak da olsa bir parçası olmak bize de mutluluk veriyor açıkçası.

sinema ailesi 2Bu haftaki programımıza ilginç bir kitapla başladık. Andrea Valente’nin yazdığı “FantastiKomik Sinema Ailesi”. Kurgu bir ailenin birkaç kuşak üyelerinin 19. Yüzyılın sonlarında başlayan ve 2000’li yıllara uzanan, sinemayla iç içe geçmiş öykülerini anlatan kitabın kurgusu hayli farklıydı.

Lumière Kardeşler’in 1895 yılında çektiği 45 saniyelik filmle başlayan sinema tarihinden seçilmiş yirmi beş film, kitaptaki kurguya uyarlanmış. sinema ailesi 1Siyah beyaz filmlerden renkli sinemaya geçilen filmlere, ilk animasyon denemelerinden 3D filmlere, korku filmlerinden bilimkurgu ve fantastik sinemanın başyapıtlarına kadar, konuya her noktadan bakılmış. Kitapta kurguya dahil edilen filmlerden bazıları Oz Büyücüsü, Aristokrat Kediler, Tiffany’de Kahvaltı, Yıldız Savaşları, Cazcı Kardeşler, E.T ve Ruhların Kaçışı…

Bazı noktalarda kurgu karakterlerle filmlerin öyküleri arasında zorlama bir bağlantı kurulduğunu düşünsem de, kitap genel olarak hoşuma gitti. Sinemayla ilgilenen genç okurlar için iyi bir başlangıç kitabı olabileceğini düşündüğümü “FantastiKomik Sinema Ailesi” bu hafta armağan edeceğimiz kitap. 29 Mart 2015 Pazar akşamına kadar bu yazının altına yorum bırakırsanız (hatta sizin sinema tarihindeki favorinizi de yazabilirsiniz) yapacağımız çekilişte bu kitabı kazanabilirsiniz.

Programın ikinci bölümünde “Down Sendromlu Bir Arkadaşım Var” adlı resimli kitap hakkında konuştuk. Cumartesi günü, yani 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü’ydü. Bu tip konuların yılda sadece bir tek güne indirgenmesi çok da doğru olmasa da sonuçta farkındalık da bu şekilde, yavaş yavaş gelişecek. Özel konularda yazılmış (ya da dilimize çevrilmiş) kitaplar o kadar az ki, biz de bulduğumuza sarılıveriyoruz. Bu kitap da onlardan biri. Bir yaz kampına katılan çocuklar, aralarına Down sendromlu başka bir çocuk katılacağını öğrendikleri zaman gelişen süreç, kitabı anlatıcısı bir çocuk tarafından bize anlatılıyor. Varılan sonuç ise çok güzel: Biz “normaller” de bazı konularda yardıma ihtiyaç duyabiliriz. Yani aslında her birimiz farklıyız ve “farklı” olarak nitelendirdiğimiz inşalar da bizim kadar normaldir.

7_4077_DownSyndromeEng.qxd

Yayının podcast’ini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

sinema ailesi -kapakFantastiKomik Sinema Ailesi
Özgün adı: La famiglia cinemà
Yazan: Andrea Valente
Resimleyen: Julia Binfield
Çeviren: Âlâ Sivas Gülçur
Yaş grubu: 12+
Kelime Yayınları, 2014, 144 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-4969-15-9

 

……

down sendromlu bir arkadasim var-kapakDown Sendromlu Bir Arkadaşım Var
Özgün adı: My Friend has Down Syndrome
Yazan: Jennifer Moore-Mallinos
Resimleyen: Marta Fàbrega
Çeviren: Umut Hasdemir
Yaş grubu: 6+
TÜBİTAK, 2011, 32 sayfa, karton kapak
ISBN: 978-605-403-610-7