Uzaylı temalı filmlerde kuraldır: Uzaylılar Amerika’ya iner. Dünyanın başka yerlerinin de istila edildiği haberini duyarız ama doğal olarak filmin kahramanları hep sıradan Amerikalı vatandaşlardır. Amerikan başkanı ise fedakar bir kahramandır. Sonunda kazanan hep onlar olur. Bizleri (diğer tüm dünyalıları) kurtaran kahramanlar hep bu Amerikalılar olur.

Bu sefer işi tersine çeviriyoruz sayın seyirciler. Pencerenizden dışarı bakınız. Ne görüyorsunuz? Her sabah görmeye alışık olduğunuz mahalle manzaranızı, değil mi? Yoldan geçen şu kadın yan apartmandan bir tanıdığınız. Karşı apartmanın birinci katındaki huysuz ihtiyar yine balkonda oturmuş gazetesini okuyor. Apartman görevlisi merdivenleri yıkıyor. Belki her sabah şu köşedeki bakkaldan alıyorsunuz ekmeğinizi. Arka bahçede oynayan çocukların sesleri size kadar geliyor. Burası sizin her köşesini, içinde yaşayan her canlısını bildiğiniz tanıdık, bildik sokağınız. Şimdi Amerikan filmlerini ayağınıza getirelim. Bu mahalle uzaylıların istilasına uğrarsa ne olur? Ne yani, şu karşı balkondaki huysuz ihtiyarın, arka bahçedeki çocukların Amerikan kahramanından neleri eksik?

Bu soruların yanıtları Funda Özlem Şeran’ın yazıp, Ezgi Keleş’in resimlediği “Gürültücüler” adlı kitapta. Son zamanlarda keyif okuduğum kitaplardan biri olarak Dolap’a yerleştirdiğim bu yerel bilim kurguyu dün radyoda anlattım. Dinlemek isterseniz, buyrun aşağıdaki podcasti dinleyin. İlginizi çekerse, bu yazının altına yorum bırakarak çekilişe de katılabilirsiniz. Çekilişi 1 Mart 2015 Pazar akşamı yapacağız.

Programın ikinci kısmında dünyayı istila eden uzaylıları bir yana bıraktık ve bu sefer uzaya çıkarak “Keşfedin Evren” adlı kitaba göz attık. Harika görsellerin yer aldığı bu büyük boyutlu kitabın içindeki bilgilerse herkesin anlayabileceği sadelikte ve geniş çaplı ele alınmış. Yayının sonundaki uyarılarımızı da dikkate almanızı belirterek yazıyı noktalayayım. :)

Herkese iyi ve bol kitaplı bir hafta dileriz!

Yayının podcast’ini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

gurultuculer - kapakGürültücüler
Yazan: Funda Özlem Şeran
Resimleyen: Ezgi Keleş
Yaş Grubu: 10+
Altın Kitaplar, 2014, 128 sayfa, karton kapak
ISBN: 9789752119093
kesfedin evren - kapakKeşfedin Evren
Özgün Adı: Big Book of Stars & Planets
Yazan: Emily Bon
Resimleyen: Fabiano Fiorin
Çeviren: Çağlar Sunay
Yaş Grubu: 7+
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2014, 16 sayfa, sert kapak
ISBN: 9786053320159