maisy 3Küçük bir çocuk olmak demek, binlerce keşif ve yepyeni deneyimler demek… Küçük bir çocukla yaşayan anne baba içinse eşsiz  bir gözlem süreci demek. Bizim Dolap Çekmecemiz iki gün önce iki yaşını devirdi. Biz hâlâ Tayga’ya bakıp bakıp şaşıyoruz. Daha dün fare gibi bir şeydi bu çocuk. Gak guk ağlar, bizi uyutmazdı; hiç bitmeyen taleplerini karşılamaya çalışır ve onun ağır ağır büyüyüşünü izlerdik. Ne uzun geçmişti o süreç.

Sonra ne olduysa geçen yaz oldu. Tayga arka arkaya dev hamleler atmaya başladı. Bir an emekliyor ve ayağa kalkmaya çalışıyordu; sonra bir baktık ki yürümeye başlamış. tek tek sözcüklerle kendini ifade etmeye çalışıyordu; sonra bir baktık ki cümleler kurmaya başlamış. Son birkaç aydır özellikle de sözel anlamda inanılmaz hamleler yapıyor… Çok keyifleniyoruz. Onunla konuşmak, yeni sözcükler öğrendiğine tanıklık etmek, dediklerimizi tekrarlayıp zihninin bir köşesine kaydedişini görmek muhteşem bir deneyim. Bir bakıyorsunuz bir sabah ansızın, ondan hiç beklemediğimiz ifadeler kullanıyor; yolda giderken etrafındakileri görüp yorumlayıp, bambaşka yerlerdeki başka nesnelerle ya da olaylarla bağlantı kuruyor. Evimizde iki yaşında bir vak’anüvis var, sayın seyirciler. izliyor, dinliyor, keşfediyor, yorumluyor.

Bütün bunlarda kitapların etkisini yadsıyamayız. Bizim evi az çok tahmin ediyorsunuzdur. Kitaplarla çevriliyiz. Geçen gün Tayga’nın kitaplarla ilişkisinden ve onun bu ilişkiyi kurmasında bizim nasıl bir rol izlediğimizden söz etmiştim. Evde durum bu; ama piyasaya çıkan kitaplar içinde de işimizi kolaylaştıran çok güzel örnekler var. Bunlardan biri de “Maisy – İlk Deneyimler” dizisi. Yazının başında da değim gibi çocuklar sürekli keşif halindeler. İşte Maisy kitapları da bu keşifleri görselleştiren, kısa öykülerden ve malzemesi bol sahnelerden oluşuyor.

maisy 1Kitabın kahramanı olan Maisy bir fare. maceralarında ona arkadaşları timsah Tim, eşek Dodi, sincap Sisi, fil Edi, ördek Tatu eşlik ediyor. Her macera farklı bir gündelik olay ve mekan üzerine kurulu. Kitapların ortak noktası, dizinin adından da anlaşıldığı gibi Maisy’nin bu yeni mekandaki yeni deneyimleri ve keşifleri üzerine kurulu olmaları. Dizideki kitapların başlıklarına bakacak olursak, hepsinin çocukların yaşamında bir karşılığı olduğunu görebilirsiniz: “Maisy Kreşe Gidiyor”, “Maisy Yüzme Öğreniyor”, “Maisy Şehirde” ve  “Maisy Tatilde”. Bir çocuk kreşe gittiğinde o gün orada neler yaşayacaksa Maisy de onu yaşıyor. Tatile gittiğinde deneyimleyebileceği kimi yenilikleri Maisy de deneyimliyor; yolculuk yapmak, yeni bir yere gitmek, bir otelde kalmak, plajda zaman geçirmek gibi… Şehir macerası sokakta, günlük yaşamda gördüğümüz, karşılaştığımız pek çok ayrıntıyı barındırıyor; binalar, trafik lambaları, dükkanlar, park, metro…Maisy’nin yüzme öğrendiği bölümde ise bir yüzme dersinin nasıl geçtiğine dair bir fikir veriliyor okura.

Kitapların metinleri kısa; ifadeler net. Çok kısa ve basit cümleler kurulmuş. Karakter isimleri küçük çocukların rahatlıkla telaffuz edeceği basitlikte bırakılmış (Maisy hariç.) Bu basit cümleleri okur okumaz hemen resimleri incelemeye koyuluyorsunuz. Metinlerin aksine resimler birçok ayrıntıyı barındırıyor. Küçük okurlara inceleyecek bir sürü malzeme sunulmuş, kitapla uzun uzadıya vakit geçirtme olanağı sağlanmış. Bizim Dolap Çekmecesi’nin en sevdiği şey işte bu! Nesneleri görmek, adlandırmak, aradan bildiklerini seçip bunu belirtmek. Gündelik yaşama ilişkin nesnelerin yer aldığı kitapları Tayga çok seviyor. Sanırım ona bir aşinalık duygusu kazandırıyor. Bildiği dünyayı kitapta görmek ya da tam tersi, kitaptan tanıdığı dünyayı çevresinde de deneyimlemek hoşuna gidiyor.

Maisy kitaplarındaki belirgin, kalın siyah konturlar, bu çizgiler içinde yer alan kontrast renk alanları da, kitabın yaş grubu için özellikle yapılmış bir tercih olsa gerek. Küçük çocukların dağınık, birbiri içine girmiş renkler yerine böyle belirgin görsel ifadeleri daha çok sevdiklerini okumuştum. Bu resimsel üslup, metindeki sadeliği tamamlıyor. Benzer yaklaşımları daha önce Artık Kendim Yapabilirim dizisinde, “I Love You Through”, We Are In A BookKüçük Kanguru ve benim verdiğim adla Kedi Ziyareti adlı kitaplarda da görmüştük.

Maisy’den aslında daha önce bir radyo programımızda da söz etmiştik. Maisy Bahçede adlı o kitap, üç boyutlu oluşu, hareketli parçaları, sözlük özelliği ile bu diziden biraz ayrılsa da, görsel özelliklerini aynen barındırıyor. Tayga’nın onu da bir hayli evirip çevirdiğini belirtmeliyim.

Kitabın yazar ve çizeri Lucy Cousins çok üretken bir sanatçı. Maisy’nin pek çok macerasının yanı sıra, başka dizi kitaplara da imza atmış. Tematik kitaplardan sözlüklere, öykülerden üç boyutlu interaktif kitaplara kadar, Lucy Couisins adeta küçük çocuklara çalışmış. İyi de yapmış. Biz Maisy’yi çok seviyoruz. Dolap Çekmecesi’nin son zamanlarda en sık kullandığı yorumla diyecek olursak “Çok güzel.” (Böylece o da dolaylı yoldan ilk Dolap yorumunu yazmış oldu.)

maisy krese gidiyorMaisy Kreşe Gidiyor
Özgün adı: Maisy Goes to Nursery
Yazan ve resimleyen: Lucy Cousins
Çeviren: ???
Uçan Fil, 2+, sert kapak, 28 sayfa
ISBN: 978-9944-82-800-0

maisy sehirdeMaisy Şehirde
Özgün adı: Maisy Goes to the City
Yazan ve resimleyen: Lucy Cousins
Çeviren: ???
Uçan Fil, 2+, sert kapak, 28 sayfa
ISBN: 978-9944-82-802-4

maisy tatildeMaisy Tatilde
Özgün adı: Maisy Goes on Holiday
Yazan ve resimleyen: Lucy Cousins
Çeviren: ???
Uçan Fil, 2+, sert kapak, 28 sayfa
ISBN: 978-9944-82-801-7

maisy yuzme ogreniyorMaisy Yüzme Öğreniyor
Özgün adı: Maisy Learns to Swim
Yazan ve resimleyen: Lucy Cousins
Çeviren: ???
Uçan Fil, 2+, sert kapak, 28 sayfa
ISBN: 978-9944-82-799-7