Sanki yıllar, yıllaaaar olmuş gibi…

Sanki Bir Dolap Kitap hep vardı (Dolap Çekmecesi’nin deyişiyle “varmıştı”) gibi…

Sanki daha sadece beş yıl olmamış gibi.

Ama hepi topu beş yıldır varız, Bir Dolap Kitap ve Dolap Kapakları olarak, Dolap Çekmecesi (ve yakında Çekmeceleri) olarak!

Bugün 14 Ocak 2015. Bizim kendi doğum günlerimizi dışında en iyi bildiğimiz tarihlerden biri bu. Bugün, Bir Dolap Kitap’ın doğum günü. İyi ki doğmuş Dolap! 

bdk cekilisi

Fotoğraf: Blogcu Anne

Birinci yaşımızı pek güzel bir çekilişle kutlamıştık. Tam 258 kitabın armağan edildiği bir çekiliş! O zaman takipçimiz o kadar azdı ki. Şimdi böyle bir şenlik yaptığımızı düşünsenize! Ne eğlenirdik hep birlikte, değil mi?

mo dogum gunu

İkinci yaşımızı kutladığımız yıl bir arpa boyu yol gittiğimizi, daha gidilecek upuzun bir yol olduğunu yazmıştık. O zamanda beri çok arpa boyu yol gittik gitmesine ama dönüp bir bakıyoruz ki, ancak bir arpa boyu yol gitmişiz. :) O yıl Açık Radyo’da program yapmaya başladığımız da yıldı. Ah, o ilk programda nasıl heyecanlanmıştık, sesimiz nasıl da titremişti! O zamandan bu yana neredeyse 200 program yaptık. Bunların büyük bölümünü, İzmir’e taşındığımız zamana kadar canlı gerçekleştirdik. Her canlı programın tadı, heyecanı ayrıydı.

Bir Dolap Kitap 3 Yas

Üçüncü yılı bitirdiğimizde ufukta beliren Dolap Çekmecesi’nin heyecanlı bekleyişi vardı.

bir dolap kitap dort yasinda

Geçen yıl dördüncü yaşımızı kutladığımızda, geride bırakılan yılda ne çok şey olmuştu. Tayga doğmuş, biz anne babalığın ilk aylarıyla yerden yere vurulmuşuz, canımızın içi Dolabımızı ihmal üstüne ihmal etmişiz, Gezi olayları olmuş… Dolap’ın doğumgününden hemen önce aldığımız muhteşem hediyeler ise, 4. yaşımızı unutulmaz kılmıştı.

Ve bu sene 5 yaşındayız. 2010 yılında bir gün usulcacık açtığımız, bize sanal dünyada yuva olan sevgili Bir Dolap Kitap tam 5 yılı geride bıraktı. 5. yılımızda Dolap’ı bir kere daha ihmal ettik. Önce hayatımızı değiştirdik, memleketimizi terk edip başka bir kente yerleştik. Çekmecelerimize bir yenisini eklenecek olmasının heyecanını yaşadık. O sırada başka bir yavrumuzu dünyaya getirdik: Yıllarca hayalini kurduğumuz çocuk dergisi Dünyalı‘yı yaratan ekibin bir parçası olduk. Şöyle dönüp bakıyorum da 5. yıl çok ama çok güzel geçmiş. 

Öyleyse nice nice kitaplı, rengarenk yıllara!

5. yıl armağanı ne olsun?

Geçen yıl sizlere mini mini bir kitap armağan etmiştik, hatırlarsanız. Bu yıl da bu sürprizi tekrarlamak istedik. Geçen yıl Moli ve Olaf’lı bir el yapımı minyatür kitap yapmıştım. Bu sene tercihi size bırakıyorum. Önünüzde üç seçenek var:

1) Yine bunun gibi bir Moli ve Olaf’lı rengarenk bir

2) Yeni bir Kedimiyo macerasının olduğu bir kitap… (Daha önce yine Kedimiyo’lu bir minyatür kitap armağan etmiştik. Bakın, nasıl yapılmıştı o kitap?)

3) İçinden fısır fısır dedikoduların yükseldiği bir “Dedikodulu Evler” kitabı…(Üstelik bu kez dedikoduları da yazılı olacak. :) )

Bir Dolap Kitap’ın 5. yılı anısına minyatür kitap kazanmak istiyorsanız sizden birkaç şey yapmanızı istiyoruz:

  • Bu yazının altına bir yorum bırakarak Bir Dolap Kitap’la ilk ne zaman, nasıl tanıştığınız ve Dolap’ın sizin için ne demek olduğunu yazın.
  • Kitaplardan hangisini tercih ettiğinizi belirtin.
  • Sonra da çekilişi yapacağımız 31 Ocak’a kadar heyecanla bekleyin.
  • Kazanan kişiye tercih ettiği minyatür kitabı yapmam için bana biraz süre verin.