bay jaromir 3Yılın son radyo yayınını yaptık dün.

Bir hafifleme hissi oldu bende. Sizde de 31 Aralık’a yaklaşırken benzer hisler oluyor mu? Çocukken yılbaşı benim için eğlence demekti. Mutlaka birilerinde toplanılırdı. Şahane yemekler olurdu. Bol kuruyemiş olurdu. Geç saate kadar oturma iznimiz olurdu. Uzun zamandır bu nevi eğlentilerden uzağım. Açıkçası 31 Aralık’ın diğer günlerden bir farkı kalmadı benim için. (Bana sorarsanız asıl 28, hatta 29 Şubat kutlanmalı. Hem kışın son günü olduğu için, hem de çok nadir bulunan bir gün olduğu için. düşünsenize, 29 Şubat’ı ancak dört yılda bir kutlama şansımız var!) Yine de 31 Aralık yani yıl sonu fikri bir biçimde kafama işlemiş, eskiden beri benzer bir “Yıl bitiyor, yeni bir yıl başlıyor, yeni başlangıçlar yapma şansımız var” hissi yaşıyorum her yıl. Yeni pek çok şeye başlayabilir, ertelediklerimizi yeniden gündeme alabilir ve daha sıra gelmemiş farklı bir şeylere hayatımızda yer açabiliriz. Bu açıdan 31 Aralık iyi bir bahane.

Bu sene yeni bir evde, yeni bir evde, yen, bir yaşantının ilk yılını kutlayacağız biz. 2015 de bize güzel şeyler getirecek, heyecanla bekliyoruz önümüzdeki ayları. İşte dünkü yayını yaparken bu hafiflemeyi hissettim ben. Üstelik senenin son programını güzel kitaplarla noktaladık. İlk bölümde “Bay Jaromir ve Çalınan Elmaslar” adlı polisiye kitap hakkında konuştuk ki polisiyeye girş niteliğinde, keyifli bir öyküydü diyebiliriz. Serinin birkaç kitabı daha var Almanca’da ama henüz Türkçe’ye çevrilmedi. Heyecanla bekliyoruz. polisiyeye ilgi duyuyorsanız ya da çocuğunuzun bu tip bir maceradan hoşlanabileceğini düşünüyorsanız, bu yazının altına yorum bırakarak çekilişe katılabilirsiniz. Çekilişi yapacağımız 4 Ocak 2015 Pazar akşamına kadar vaktiniz var.

Programın ikinci bölümünde bir masal kitabı hakkında konuştuk. “Değirmenler Vadisi” adını taşıyan kitap, yapay zekalı makinelerin istila ettiği bir kasabada, hayal etmeyi unutan insanların arasında hayallerine sıkı sıkı tutunan küçük bir terzinin öyküsünü anlatıyor. Doğrudan kitabı anlattığımız kısma gitmek isterseniz, yayını 16:19. dakikasından itibaren dinleyebilirsiniz.

Hepinize şimdiden mutlu geçecek bir yeni yıl diliyorum.

Yayının podcast’ini dinlemek için lütfen aşağıdaki ikona tıklayın.

bay jaromir - kapakBay Jaromir ve Çalınan Elmaslar – Bir dedektiflik hikâyesi
Özgün Adı: Herr Jaromir und die gestohlenen  Juwelen
Yazan: Heinz Janisch
Resimleyen: Ute Krause
Çeviren: Genç Osman Yavaş
Can Çocuk, 2014, 105 sayfa, 9+
ISBN: 978-975-07-2339-1


degirmenler vadisi - kapak

Değirmenler Vadisi
Özgün Adı: La vallée des Moulins
Yazan: Noelia Blanco
Resimleyen: Valeria Docampo
Çeviren: Gülce Göyçen Karagöz
ABM Yayıncılık, 2014, 34 sayfa, 7+
ISBN: 978-605-5171-55-1