oscar 1Bizim evde bir papağan olduğunu daha önce size söylemiş miydim? Söylememiş miydim? Evet, biz bir süredir evde papağan besliyoruz. Ama bu papağan ne bir Jaco (Gri papağan), ne beyaz renkli bir kakadu, ne  rengarenk bir ara papağanı, ne de sultan papağanı…Bizim papağanın adı Tayga! Kendisi anne karnındaki süreyi saymazsak yaklaşık 22,5 aydır bizimle birlikte. Bu sürenin ilk bölümünde ağlama, bağırma ve gülme gibi sesler çıkaran bu papağan türü, bir yıldan uzun süredir bizim çıkardığımız sesleri taklit ediyor. Altı yedi ay önce konuşma becerileri konusunda atağa kalkan mini papağanımız artık biz ne dersek tekrar ediyor. Evde seyyar bir yankı cihazıyla dolaşıyoruz desem yeridir. Tayga papağanı bizim ağzımızdan çıkan sesleri tekrarlamakla kalmayıp, başka başka canlıların ve nesnelerin çıkardığı sesleri taklit etme konusunda da başarılı bir tür. Kedi, köpek, kuş seslerinin yanı sıra çeşitli motorlu taşıtların, her tür makinenin sesini tekrar tekrar çıkaran papağanımızın ilerleyen dönemde kendini daha da geliştireceğe benziyor.

İşte bizim evdeki bu durum yüzünden, Marsık Kitap’ın geçenlerde yayımladığı “Sesini Arayan Papağan Oskar” adlı kitabını okurken çok eğlendim. Oskar, Paris’te Eyfel Kulesi’ne nazır bir apartman dairesinde yaşayan sevimli mi sevimli bir papağandır.  Taklit becerisi olan her papağan gibi onun da bir takım becerileri vardır. Bir sesi sadece bir kez duysa bile taklit edebilmektedir. Suyun kaynamasını, saatin alarmını, elektrik süpürgesini, musluktaki, sifondaki ya da çamaşır makinesindeki suyun sesini… Ama istediğin kadar yetenekli ol, taklit etmek de bir yere kadar. Oskar sonunda aynı sesleri çıkarmaktan bıkar. Evin içi ona dar gelmeye, dışarıdaki başka sesleri düşünmeye başlar. Derken bir gün pencerenin açık durmasını fırsat bilir ve pırrr…! Oskar’ın mutluluğunu varın siz düşünün. Dışarıda büyük küçük, dans ettiren, hayal kurduran o kadar çok ses vardır ki! Eee, bu kadar çok şeyin kendine ait birer sesi olunca, Oskar düşünmeden edemez: Acaba kendi sesi, bir şeylerin taklidi olmayan “gerçek sesi”  neye benzemektedir? Sizce?

oscar 2Hikayenin geri kalanında Oskar’ın sesiyle tanışacak, onun bu ses karşısında hissettiklerine tanık olacak ve yine bu ses sayesinde edindiği yeni arkadaşlarıyla neler yaşadığını okuyacaksınız. Bence her resimli kitap sever Oskar’ın sesler arasındaki macerasını okumayı hak ediyor.

oscar 3Kitabı Courtney Dicmas yazmış ve çizmiş. Dicmas, Oskar’ın coşkusunu çizgilerle öyle iyi aktarıyor ki.Kitap boyunca onlarca Oskar görüyoruz. Oskar sayfaların içinde, yazıların ve nesnelerin arasında dolanıyor, eğilip bükülüyor ve ses çıkarıyor. Oskar’ı izlemek büyük keyif; ama hele bir de yaşı küçük bir çocuğunuz varsa onunla bu kitaptaki sesleri çıkarmak apayrı bir keyif olsa gerek. Çocukların dünyayı bizden çok farklı algıladıklarını biliyordum ama Tayga sayesinde bunu çok daha yakından gözlemleyebiliyorum artık. Bu eşsiz bir deneyim. Çocukların dünyayı tanıyıp, tüm verileri büyük bir açlıkla depoladıkları anları gözlemlemeyi kastediyorum. Tayga sayesinde her şeye ama her şeye çok farklı biçimlerde bakmaya başladım ben de. Önceki gün onunla trene bindik. Çıkan sesleri duydukça ben bile şaşırdım. Çünkü aslında aynı anda ne çok ses olduğunu fark ediyor insan. Algı kapıları sonuna kadar açılıyor. Trendeyken Tayga’nın yüzünün aldığı şekilleri, gözlerinin irileşmesini, sesi tanımlamaya çalışarak kulak kabartışını, heyecanla bana bakışını izlemek müthişti.

“Sesini Arayan Papağan Oskar”ı henüz Tayga’ya okumadım. Kitabı da gördüğünü sanmıyorum. Zaten görmüş olsaydı içindeki mikseri (“vuuuu”), çamaşır makinesini (“dondü” ve helikopteri (“hopter”) anında tespit edip seslerini çıkarmaya ve “Anne bunu oku!” demeye başlardı.

Demek ki bu akşam okuyacağımız kitap belli oldu!

Hamiş: Ben  Courtney Dicmas’ın resimlerine doyamadım. Sanatçının diğer işlerini de görmek isterseniz web sitesini ya da Facebook sayfasını ziyaret etmenizi öneririm.

Bu da kitabın tanıtım filmi. Papağanın özgün adı Harold’mış; Türkçeleştirilirken niye Oskar olmuş bilmiyorum.

oskar - kapakSesini Arayan Papağan Oskar
Özgün Adı: Harold Finds A Voice
Yazan ve Resimleyen: Courtney Dicmas
Çeviren: Tanay Burcu Ural Kopan
Yaş grubu: 2+
Marsık Yayıncılık, 2014, 24 sayfa, karton kapak
ISBN: 9786055674823