kucuk prens 2015_2Geçen hafta sanırım ilk önce kuzenimin paylaştığı videoyu gördüm Facebook’ta. Küçük Prens’in filmi geliyormuş meğer, fragmanı yayınlanmışmış. Sonra mısır patlağı gibi herkesin aynı videoyu paylaştığını, hangi web sitesine girsem aynı haberi görmeye başladım.

Böyle bir film olduğundan haberim yoktu. Aklıma ilk gelen şey son yıllarda YKY’den çıkan yeni nesil Küçük Prens dizisinden uyarlanmış bir film olabileceği  oldu. Doğrusunu söylemek gerekirse, o diziye elimi süremedim; itici geldi bana ya da fazla önyargılı davrandım. Ama daha da itici bir versiyon varsa o da Genç Turkuvaz’dan çıkan Küçük Prens çizgi romanıdır. Ne o gözler öyle, faltaşı gibi? Evet, önyargılıyım, kabul. Ama Küçük Prens’i Küçük Prens olduğu haliyle seviyorum ben de birçok kişi gibi. Farklı bir şey yapılınca özü bozulacakmış gibi geliyor. İşte, bir film söz konusu olunca yine benzer duygular yaşadım. Sonra dayanamayıp videoyu tıkladım. işte tam da şimdi sizin tıklayacağınız şu videoyu:

Hoşlanmayacağıma kendimi o kadar ikna etmiştim ki, video bitince hiç de öyle hissetmediğimi görüp şaşırdım. Filmde Küçük Prens öyküsün farklı bir kurgu içine yerleştirmişler. Küçük bir kız çocuğu, yeni evlerinde ilginç bir komşuyla tanışır. Komşu, yani “Pilot” ile kızın dostluğu ilerledikçe ve kız Pilot’un anılarını dinledikçe, kendini hayal gücünün kollarına bırakır ve işte o noktada da bildiğimiz, o tanıdık öykü başlar.

Filmde farklı animasyon teknikleri bir arada kullanılmış. Küçük kızın dünyası 3D animasyon tekniği ile yapılmış. Kızın hayal ettiği Küçük Prens öyküsünde ise stop-motion tekniği kullanılmış. Sizi bilmem ama ben ne zaman bir stop-motion animasyon görsem, her seferinde o emeğe hayran olmadan edemiyorum.

kucuk prens 2015_1

Yönetmenliğini Kung-Fu Panda’nın yönetmenlerinden Mark Osborne’un yaptığı “Küçük Prens”te Riley Osborne Küçük Prens’i, Jeff Bridges Pilot’u, Marion Cotillard Gül’ü, James Franco da Tilki’yi seslendirecekmiş. Fransa’da Ekim 2015’te gösterime girecek filmin Türkiye’deki gösterim tarihi ise 16 Ekim diye açıklandı.

Bu, Küçük Prens’in ilk uyarlaması değil. 1974 yılında da müzikal bir sinema filmi yapılmış. Öykü bildiğimiz öykü. Farklı bir yorum, yeni bir kurgu yapılmamış anladığım kadarıyla. Ben filmi maalesef izlemedim, bilmiyorum. İzleyenleriniz varsa yorumlarınızı yazın lütfen. (Filmden karelerle montajlanmış fragmanı ise burada.)

Chicago Theatre tarafından bir sahne uyarlaması da olmuş. Aşağıdaki fotoğraflar o gösteriden… Daha da bir sürü uyarlama var. Operaya uyarlanmış, kuklayla canlandırılmış. Çizgi filmi yapılmış. Muhtemelen bundan sonra da daha pek çok defa yorumlanacak Küçük Prens. (Ne tür adaptasyonlar yapıldığını merak ederseniz burada bir liste var.)

Filmin tamamını izlemedik ama fragmanını izleyince siz ne düşündünüz? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Hamiş: Dolap’ta daha önce Küçük Prens’in üç boyutlu baskısı hakkında yazmış, kısa süre önce de radyoda Küçük Prens’in Güzel Hikayesi adlı özel baskıdan söz etmiştik. Okumak isterseniz linklere göz atın lütfen.