basoren ilkokulu neslihan mektupNeslihan’dan mektup var, sevgili Dolapsever!

Neslihan kim mi? Neslihan, Adana Ceyhan’daki Başören Köyü İlkokulu‘ndaki kitap kurtlarından biri. Mektupta yazanları mı soruyorsun? Mektup yan taraftaki fotoğrafta, tıklayıp açarak kendin de okuyabilirsin. Mektubunda üniversitelilere seslenmiş Neslihan ve onlardan kitap istemiş. Çünkü sınıf kitaplıklarındaki az miktarda kitap Neslihan’ın okuma açlığının karşısında hızla tükeniyormuş.

Neslihan’ın mektubunu bize öğretmeni Esra İçtüzer Şener gönderdi. Mektubu gönderirken biraz da içini dökmekle karışık bir meram anlatma mesajı yazmış Esra Öğretmen. Kendisinden izin aldım, mesajını olduğu gibi paylaşıyorum seninle. Ha, bu arada fotoğraflardaki çocuklar Başören İlkokulu 3/B sınıfı öğrencileri. Her biri ayrı cincin:)

Merhaba Bir Dolap Kitap,

Sayfanızı ve programlarınızı (eski bir Açık Radyo dinleyicisi olarak) okumayı ve çocukları seven biri olarak mümkün olduğunca takip ediyorum. Geçen yıla kadar, bir köy öğretmeni olarak küçük bütçemizle sınıf kitaplığımıza alabildiğimiz maalesef kitapçılarda set olarak satılan, çoğu zaman özensiz basımın ürünü olan, çocuk edebiyatı niteliği taşımayan kitaplardan oluşuyordu. Bu kitaplarda yayın hataları bulmaktan, özensizce seçilmiş kelimelerin cümlelerin anlamını çözmeye çalışmaktan, sınırlı resimlemelerden kitap okuma sevgisi kazanma/kazandırma konusunda bir arpa boyu yol almamızın zor olacağını anladık. Geçen yıl bir dönem boyunca paralarımızı biriktirip öğrencilerimle Adana Tüyap Kitap Fuarı’ndan birer tane de olsa bir yazarı olan, yayınevi olan kitaplar aldık. Çocuklar bu kitapları çok sevdiler. Hatta birçoğunun kitap okumayı artık çok sevdiğini söyleyebilirim. Ben de bu yıl bir kaç yakınımdan çocuklarının okudukları kitapları bağışlamalarını istedim. Fakat ne yazık ki bu 20 kitabı geçmedi. Sınıfımızda gerçek kitap kurtları var ki, hepsini çoktan okudular. Geçen haftalarda “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” konusunda sınıfça sohbet ederken üniversitelerden kitap isteyebileceğimiz fikri ortaya çıktı. Sevgili kitap kurdumuz Neslihan da zaman kaybetmeden bir mektup yazmış. Mektubu sizinle paylaşmak istedim.

Bir köy okulu olarak nitelikli kitaplara ulaşma konusundaki olanaksızlığımızın altını çizerek, bize kitap desteğinde bulunmanızı, sesimizi duyurmak konusunda yardımlarınızı bekliyoruz…

Her şeyden önemlisi şunu belirtmekte fayda görüyorum; bu amacımızı ifade eden benzeri mesajları kasım ortasından beri duyarlılık göstereceğini umduğum birkaç yere gönderdim, neredeyse hiç dönüş yapılmadığını söyleyebilirim. Bu durum bende yılgınlığa neden oldu. İlkesel olarak bu yardım talebinin kitap tanıtmayı amaçlayan sizler için doğru adres olmadığının bilincindeyim. Ama bu mesajı size biraz da bir çocuk duyarlılığıyla ve çekingenliğiyle yazıyorum. Bu nedenle bir köy okulu olarak amacımıza ulaşmamızda bize rehber olacak öneriler sunmanız bizim için çok çok önemli.
Mesajımıza olumlu, ya da olumsuz bir dönüş yapmanız beni ve öğrencilerimi mutlu eder.

İyi çalışmalar:)

Sevgili Dolapsever, sen henüz farkında değilsin ama şu anda hep beraber bir girişimin eşiğindeyiz. Bu mesajı aldıktan sonra Esra Öğretmen’le uzun uzun yazıştık ve gönderilecek kitapları daha fazla çocuğa ulaştırmanın bir yolu olup olmadığını sorduk kendimize. Aklımıza yakın köylerdeki okullarla iletişime geçip bir tür kitap zinciri kurma fikri geldi. Şöyle bir şey: Esra Öğretmen’in sınıfında bir miktar kitap var ve öğrencileri bunların neredeyse tamamını okumuş. Ayrıca yeni kitaplar da yolda sayılır. Yani okunmuş kitaplar yakınlardaki bir başka okula, denk bir sınıfa gönderilebilir. Onlar da ellerindeki kitapları başka bir okuldaki bir sınıfa gönderebilirler ve böylece sürüp gider. Çok güzel olmaz mı!

Ne dersin sevgili Dolapsever, Esra Öğretmen’in öğrencilerine gönderebileceğin birkaç kitabın var mı? Belki de kitap gönderebilecek birilerini tanıyorsundur, bu yazıyı okutuverirsin. Eğer Esra Öğretmen ile doğrudan iletişim kurmak istersen simurgesra@gmail.com adresine e-posta yazabilirsin. “Konuşmaya gerek yok, ben doğrudan kitapları göndermek istiyorum,” dersen, birdolapkitap@gmail.com‘a yazarak kitapları gönderebileceğin posta adresini bizden alabilirsin.

Eğer kitap zinciri kurulabilirse evinin bir köşesinde duran okunmuş kitapların kaç çocuğa ulaşabileceğini bir düşünsene!

Haberleşmek üzere, sevgili Dolapsever:)

Dolap Kapakları

Banu&Yıdıray