siki Arkadaslar ve Spagetti CanavariBundan birkaç sene önce Niko Alm isimli Avusturyalı bir ateist dünya çapında ses getiren bir protestoya imza attı. İnançları gereği başına taktığı makarna süzgeciyle fotoğraf çektiren Alm, ehliyet başvurusunda bu fotoğrafı verdi. Mahkemeyle sonuçlanan olayda Alm, Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi’ne bağlı bir pastafaryan olduğu ve makarna süzgecinin de pastafaryanlığın gerekliliği olduğu gerekçesiyle, üstelik ehliyet fotoğrafında yüzü de tamamen göründüğü için davasında haklı bulundu ve bu “inanç” özgürlüğü davasını kazandı.

Bu bir Zaytung haberi değil. Gerçek bir olay. Üstelik 2005 yılından bu yana Uçan Spagetti Canavarı Kilisesi gerçekten de var. Makarnaya delice düşkünlüğüm yüzünden, Pastafaryanları ben de yakından takip ediyorum açıkçası.

“Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı” adında bir kitap çıktığını duyunca ve kapağında da bir tabaktan baş aşağı sarkarak havada süzülen bir spagetti görünce ilgim fena halde uyandı, tahmin edersiniz ki. Üstelik spagettinin hemen altında birbirlerine sarılmış,  son derece haylaz bakışlı iki oğlan da bakışlarıyla kitabın içinde güzel bir şeylerin olacağını vaat ediyorlardı. Kitabı sırf bu gerekçelerle tereddütsüz okudum. Bir solukta da bitirdim.

Olayları anlatan Andy evin yedi yaşındaki büyük oğludur. Bir de kendinden bir yaş küçük kardeşi Dirk vardır. Andy’nin olayları anlatmaya başladığı sırada aile henüz ormanın kıyısındaki evlerinde yaşamaktadırlar. Bebek Björn daha doğmamış, Andy’nin kobayı Zıpır henüz eve gelmemiştir. Andy bize bir kış günü anlatmaya başlar. Sonra aradan geçen yaklaşık bir buçuk yıllık bir süreçte çocukların, arkadaşlarının ve ailelerinin başına gelen olayları öğreniriz. Her çocuğun ya da her ilenin başına gelebilecek sıradan olaylardır bunlar. Ama Andy’nin ağzından aktarılırken her şey fazlasıyla komik bir hal alır. Bu mizahın altında yatan gerçeklikler ise yazarın ironi becerisiyle daha da keyifli bir hale bürünür. Andy olaylara doğal olarak bir çocuk gözüyle bakar ve her şeyi bu açıdan yorumlar. Ama yazar Andy’nin gözünden bize yetişkinlerin saçma davranış biçimlerine mizah penceresinden bakmamızı sağlar. Yetişkinlere mantıklı gelen bir çok durumun ya da ilişkilerin aslında ne kadar saçma sapan olduğunu görmek okurken sizi çok eğlendirecek. Örneğin Andy’nin babası ile ondan hoşnutsuzluğunu bulduğu her fırsatta iğneli laflarla belirtmekten çekinmeyen anneannenin ilişkisine bayılacaksınız!

Kitap, Andy ve Dirk’in kısa öyküler halinde anlatılmış maceralarından oluşuyor. Bu maceraların her birinde olaylar bir biçimde karışıyor ve çocuklar kendilerini komik ve saçma bir durumun tam ortasında buluyorlar. Bu olayların çoğunda yakın dostları Richard, Christianne ve Susanne de rol alıyor. Komik ve saçma olaylar dediysem, yelpaze hayli geniş. Yaşlılar evini ziyaret etmek gibi yüce bir kararla yola çıkıp, orada saç saça baş başa kavgaya tutuşabiliyorlar mesela. Masum bir doğum günü partisi diye başlayan gece, karanlık ve kilitli bir odada saçlarından spagettiler sarkan ve perdelere dolanan çocukların yarattığı faciayla sonuçlanabiliyor. karısını öldürüp bodrumda bir çuvala sakladığı düşünülen bir komşunun evine gece yarısı operasyonu düzenlenip elbette o komşuya enselenenilebiliyor. Yaşlı teyzeden miras kalan şehirdeki yeni eve taşınma macerası ise başlı başına bir olay…

“Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı”, yazar Andreas Steinhöfel’in yazdığı ilk kitapmış; ama yazarın Türkçe’ye çevrilen ilk kitabı değil. Biz Steinhöfel’i dilimize daha önce çevrilen Rico ve Oscar dizisiyle tanıyoruz. Yıldıray daha önce bu seriden Dolap’ta söz etmişti. O zamandan beri de her lafı geçtiğinde Rico ve Oscar’ı ne kadar sevdiğinden dem vuru. Ben serinin üç kitabını da hâlâ okumuş değilim. Daha sonra okumak üzere hep ertelediğim bu kitapları, “Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı”nı okuduktan sonra hemen okumaya karar verdim.

Okuduktan sonra gördüm ki “Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı”nın tahmin ettiğim gibi bir konusu yokmuş ve yine okuduktan sonra gördüm ki tahmin ettiğimden çok daha fazlasıymış. Kitap meğer pastfarayanizmle uzaktan yakından ilgili değilmiş; başlığı sadece isim benzerliğiymiş. Oysa anlatılan hikayeler, yaşanan olaylar bir modern çağ Pıtırcık kitabı tadında. Okurken sık sık kendimi tutamayıp kıkırdadığımı itiraf etmeliyim. Bir solukta bitmesine biraz bozulduğumu itiraf etmeliyim. Andy ve Dirk’in neden oldukları karmaşalar ve hayata yaklaşım biçimleri benim de hayatımı kitabı okuduğum sürede epey etkiledi. Bu kitap, bir mutluluk sebebi olabilir.

 

Sıkı Arkadaşlar ve Spagetti Canavarı
Özgün adı: Dirk und Ich
Yazan: Andreas Steinhöfel
Çeviren: Zibba Akerman
Yaş grubu: 9+
Tudem Yayınları, 2014, 144 sayfa, katon kapak
ISBN:978-9944-69-896-2