infografik_insan 1Çocukken biyoloji dersini çok severdim. İnsan vücudunun konu edildiği dersler daha da ilginç olurdu. Bedenimizin içinde olup bitenler, kusursuz bir makine gibi çalışan organlar çok ilgimi çekerdi. En çok istediğim şeylerden biri küçülüp insan vücudunun içine girebilmekti. Bu hayalimi önce bir öykü yazmaya çalışarak gerçekleştirmeye çalışmış, kendimce de pek eğlenmiştim. Sonra “İçimde Biri Var” adlı filmi ve adını hatırlayamadığım bir çizgi filmi izlemiştim. Hatta bunları bize insan vücudunu doyasıya gezdirenVücudumuz Nasıl Çalışır adlı kitapta da anlatmıştım.

Bu hafta radyoda konu yine insan vücuduydu. Kısa süre önce çıkan Redhouse Kidz’in infografik serisine ait “İnsan Vücudu” alışıldık biyoloji kitaplarından çok farklı bir yaklaşıma sahip. Kitaptan yayında ayrıntılı olarak bahsetttik. Serinin diğer kitabıHayvanlar Âlemi hakkında da sıcağı sıcağına bir yazı yazmıştım geçtiğimiz haftalarda. “İnsan Vücudu” kitabı ilginizi çekiyorsa, bu yazının altına yorum bırakarak yapacağımız çekilişe katılabilirsiniz. 7 Aralık 2014 Pazar akşamına kadar çekilişe katılacaklardan bir kişiye bu kitabı armağan edeceğiz.

ispanakli yumurta 1Programın ikinci yarısında “Ispanaklı Yumurta” adlı resimli öykü kitabı hakkında konuştuk. Esra Ercan Bilgiç’in yazdığı, Nurten Deliorman’ın resimlediği kitap ilginç bir öyküyü anlatıyor. Evin kızlarının canı ıspanaklı yumurta çekiyor çekmesine ama, iş bunu yemeye geldiğinde bir anda HES’ler, kesilen ormanlar, elden giden parklara varıyor konu. Nasıl mı? Kitabı okumalı, çocuğunuza okutmalısınız. Kitabı merak ettiyseniz aşağıdaki kaydın 18. dakikasına gidebilirsiniz.

Yayının podcast’ini dinlemek için aşağıdaki ikona tıklayın lütfen.

 

infografik_insanİnfografik – İnsan Vücudu
Özgün Adı: Infographics: Human Body
Yazan: Simon Rogers
Resimleyen: Peter Grundy
Çeviren: Egemen Özkan
Yaş grubu: 10+
Redhouse Kidz, 2014, 80 sayfa, karton kapak
ISBN: 978 -605-4119-62-2

.

.

ispanakli yumurta - kapakIspanaklı Yumurta
Yazan: Esra Ercan Bilgiç
Resimleyen: Nurten Deliorman
Yaş grubu: 4+
Final Yayınları, 2014, 36 sayfa, karton kapak
ISBN: 9786053745341