agaclar_moliolaf - kapakGeçenlerde evimizin hemen önünde duran, bizim her gün sevgiyle izlediğimiz koca çitlembiği kesmişler. Biz kesilişini görmedik. Bir gün önce oradaydı, ertesi sabah bir baktık koca ağaç sırra kadem basmış. O günden beri canım yanıyor. Abartmıyorum, kalbimin oralarda bir yerde kesintisiz bir sızı var. Bir yandan da eski radyo kayıtlarımızı yayınlıyoruz ya, bir baktım, sıradaki kitap “Ağaçlar Bizi Nasıl Mutlu Eder?” imiş. Tam da çitlembik olayının üstüne cuk oturdu.

İnsanın kendi kitabından söz etmesi biraz ayıp geliyor bana. Ama söz etmeliyim. Bunu kendi kitabım diye değil, “ağaçlardan söz eden bir kitap” olarak anlatırım, olur biter. Bu kitabın yazılma nedeni Gezi olayları. Aslında sırada bambaşka bir kitap vardı. İlk taslağı bitmişti, üzerinde tekrar çalışılıyordu. Gezi olayları olunca o kitap bir kenara kondu ve sıfırdan yeni kitaba başlandı. Ağaçların anlatılması şarttı bana göre. Ağaç sevgisi, ağaçlar hakkında ufak da olsa farkındalık ne kadar erken başlarsa, sonraki yıllarda dünyaya bakış açımız da o kadar farklı olur bence. BaĞzı yöneticiler ve siyasetçiler keşke çocukluklarında üç beş ağacı sevebilselerdi. Her neyse, konu onların sevgisizlikleri değil, bugünün çocuklarına nasıl ağaç sevgisi aşılayabileceğimiz. Ben de işin ucundan ufak bir katkıda bulunmaya çalıştım. Bu kitap ortaya çıktı. gezi ile doğdu, Gezi’nin yıldönümünde de basıldı.

agaclar_moliolaf 1Baskıdan sonra yayınevinden kitaplarım geldi. kargo paketini açtığım sırada Tayga’nın orada oluşu önemli bir andı. “Moli ve Olaf Merak Ediyor” dizisini yayınevi ilköğretim 1. ve 2. sınıflar için önerse de, bu kural bizim evde geçerli olmadı. Moli ve Olaf’ı duvarına asılı resimden tanıyan Tayga, kitabın üzerinde de onları görünce sevinçle “Moli! Olaf” deyip bir cildi kaptı. O günden beridir de başucu kitaplarından biri.

1,5 yaşındaki bir cücenin bile bu kitapla ilgilenmesinin bir nedeni var elbette. Tayga’nın en sevdiği şeylerin başında ağaçlar geliyor ve kitabın içinde de doğal olarak çok sayıda ağaç ve çiçek fotoğrafı var. Ayrıca sayfaların kolaj tekniğiyle tasarlanmış olması, Tayga’nın (ve resimlere bakmaktan hoşlanan her çocuğun) ilgisini çekecek pek çok ayrıntının olması demek. Moli ve Olaf’ın gezdiği parktaki kaydırak, salıncak, parktaki köpekler, bir kenarda duran bisiklet vs. en azından tayga için “İlk sözlüğüm” tarzı kitaplar gibi iş gördü bize. (Bu sözlükvari kitaplarla ilgili bir yazı da yazıcam yakında.)

agaclar_moliolaf 3

Ben size radyo yayınından söz ediyordum, değil mi? Laf nerelere geldi. Radyo kaydı aşağıda. Yayının ikinci kısmında bir kitap dizisinden söz ettik. Violet Mackerel adlı bir kız çocuğunun birbirinden güzel teorilerine yer veren kitapların adları şöyle: “Violet Mackerel’in Küçük Mucizeler Teorisi”, “Violet Mackerel’in Küçük Hazineler Teorisi” ve “Violet Mackerel’in Küçük Sürprizler Teorisi”. Kitaplarla ilgili daha ayrıntılı bilgi için, aşağıdaki radyo kaydının 18:43. dakikasına gidebilirsiniz.

Aşağıdaki radyo kaydı, 01.06.2014 tarihinden Açık Radyo’da yayınlanmıştır.

Hamiş:

 

Ağaçlar Bizi Nasıl Mutlu Eder?
Yazan ve resimleyen: M. Banu Aksoy
Hayykitap, 2014, 48 sayfa, karton kapak, 7+
ISBN: 978-605-5181-62-8
 
violet mackerel 1 violet mackerel 2 violet mackerel 3
 

 

Violet Mackerel’in Küçük Hazineler Teorisi, Violet Mackerel’in Küçük Mucizeler Teorisi, Violet Mackerel’in Küçük SürprizlerTeorisi
Yazan: Anna Branford
Resimleyen: Sahir Erdinç
Çeviren: Heves Berksu
Mandolin Yayınları, 2013, 120/ 88 /104  sayfa, karton kapak, 7+
ISBN: 9789751033499, 9789751033482, 9789751033475