Mahna Mahna 2Ne zamandır Müzik Çekmecesi’ni ihmal etmiştik. Bari komik videoyla geri dönelim dedik.

Her şey bir akşam havaalanı yolunda beklerken gelişti. İzmir yollarını iyi bilmediğimiz ve zaman hesabı yapamadığımız için havaalanına normalden çok erken gittik; oysa beklediğimiz kişilerin gelmesine çok vardı. Uzun bir gün olmuştu; Tayga artık yerinde durmuyordu. Yorulmuş, karnı yarım yamalak doymuş ve uykusu gelmişti. beklemekten sıkılınca hiç yapmadığım bir şeyi yaptım: Telefonumu çıkardım ve ona ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bir video izletmeye karar verdim.

Aklıma gelen ilk video “Mahna Mahna” şarkısıydı. Siz de bizim gibi The Muppet Show kuşağındansanız, siz de her çarşamba akşamı TRT 2’de yayınlanan The Muppet Show’u hiçkaçırmayangillerdenseniz, Mahna Mahna’yı mkesin biliyorsunuzdur. Bilmiyosanız, onu hiç duymadıysanız işte kendisi şu oluyor:

Tayga anında sustu ve dinlemeye, izlemeye başladı. Sanki keyif mi alıyordu ne? O gün bugündür bizden her gün en az bir kere Mahna Mahna istiyor. Aylar geçti; unutmadı. Biz ona her gün dinletmesek de arada sırada bu keyfi ondan esirgemiyoruz. Ortalıkta gezerken kendine kendine şarkıyı mırıldanıyor ya da biz “Düt düt dü dü düt…” derken hemen yapıştırıveriyor: “Mahna mahna!” Bu sayede bir de Kermit’i öğrendi yavrum. Şimdi gördüğü her yeşil kurbağaya “Termit!” diyip seviniyor.

Şarkının hikayesi

Ben bu şarkının tamamen Muppetlar’a has bir şarkı olduğunu sanıyordum. Meğer değilmiş. Piero Umiliano’ya ait “Mah nà mah nà” adlı şarkı, ilk kez 1968 yılında İtalyan yapımı “Svezia, Inferno e Paradiso / İsveç, Cennet ve Cehennem” adlı filmde çalınmışmış.

“Mah nà mah nà” o yıldan sonra pek çok kez söylenmiş, uyarlanmış. 2011 yılında ise “Muppets: The Green Album” adlı bir albüm yayınlanmış. Popüler olmuş The Muppet Show şarkılarından bir seçkinin yer aldığı albümde elbette Mahna Mahna” da var. şarkıyı bu sefer ABD’li rock topluluğu The Fray yorumlamış.

Dur bakalım, bir de bu versiyonları dinleteyim bizim Çekmece’ye. Bakalım bunları da beğenecek mi?