kurtgeridonmus 01Ne olacak masal dünyasının Erol Taş’ı kurdun hali? Adı çıkmış dokuza, inmez sekize. Masal dünyası sakinleri de haksız değil hani; sağı solu belli olmuyor kurdun. Gerçi neredeyse her seferinde bir güzel tepeleniyor ve kurtluğu murtluğu kalmıyor ya, olsun. “Ya bu sefer amacına ulaşırsa?” diye endişelenmekten kendimizi alamıyoruz. Başka bir masal dünyası mümkün oysa!

Müzisyen İnek Sırmadan hatırlayacağımız Geoffroy de Pennart, masal dünyasının sınırlarını tatlı tatlı zorlayan yazarlardan biri. Pennart, masal dünyasında Kurt’la başı derde girmiş kim var kim yoksa Bay Tavşan’ın evine getiriyor. Zira haberler fena: “Kurt Geri Dönmüş!”

O gece Bay Tavşan’ı uyku tutmuyormuş çünkü “Lahana Yaprağı” gazetesinin haberine göre Kurt geri dönmüş. Derken kapı vurulmuş: Tak! Tak! Tak! Neyse ki gelen Kurt değilmiş. “Çift Toynak” gazetesinden haberi alan Üç Küçük Domuz, soluğu Bay Tavşan’ın evinde almışlar. Tam Bay Tavşan’ın evinde son haberleri değerlendiriyorlarmış ki, kapı vurulmuş: Tak! Tak! Tak! Neyse ki gelen Kurt değilmiş. “Yeni Keçi” gazetesinden haberi alan Anne keçi ve yedi yavrusu soluğu Bay Tavşan’ın evinde almışlar. Bay Tavşan onları da buyur etmiş. Tam oturmuş soluklanacaklarken (ve yedi keçi yavrusu ortalığı birbirine katacakken) kapı vurulmuş: Tak! Tak! Tak! Neyse ki gelen Kurt değilmiş. Sırasıyla Küçük Kuzu, Peter ve Kırmızı Başlıklı Kız gelmişler. Bay Tavşan yeni gelenleri de evine almış.

kurtgeridonmus 02

Eh, Kurt korkusundan da olsa herkes bir araya gelince sinirler gevşemiş, herkes rahatlamış ve karınlar acıkmış. Çabucak bir sofra kurulmuş. Derken kapı vurulmuş: Bum! Bum! Bum! İşte bu sefer gelen Kurt’muş, hem de çok açmış. Ne var ki, karşısındakiler de çok kalabalıkmış. Bay Tavşan, Anne Keçi ve yedi yavrusu, Üç Küçük Domuz, Küçük Kuzu, Peter ve Kırmızı Başlıklı Kız (adını söylemediğim varsa parmak kaldırsın) Kurt’un üzerine çullanmışlar ve iyi huylu olması ve korkunç kurt masalları anlatması şartıyla onu da sofraya davet etmişler.

Masalın tamamını anlattım değil mi? Ama çok eğlenceliydi. Üstelik henüz söz etmediğim ayrıntılar da var. Mesela her gelenin elinde farklı bir gazete var ve her gazetede farklı bir haber var. Mesela Bay Tavşan’ın okuduğu “Lahana Yaprağı” gazetesinin arka sayfası için poz veren Kurt, “Tam formumdayım,” diyor. “Yeni Keçi” gazetesindeki habere göre Kurt, keçi ailesini ziyaret edeceğini açıklamış. Küçük Kuzu’nun okuduğu “Koyunsal” gazetesindeki haberde Kurt, tandıra bayıldığını bildiriyor. Beni çok eğlendiren ayrıntılardan biri de Bay Tavşan’ın evindeki duvar kâğıdı oldu.

Le loup 22_23Yabancı bir internet sitesindeki yorumda yorum sahibinin 17 aylık kızına 5 aydır bu kitabı okuduğunu ve her seferinde çok eğlendiklerini okudum. Elbette minik kız masaldaki göndermeleri anlamıyormuş ama masala güzel bir ritim katan kapı çalma sahnelerine keyifle katılıyormuş: Tak! Tak! Tak!

Bir röportajında Erol Taş üzerine yapışıp kalan kötü karakter imajından söz etmişti. Hangisi olduğunu hatırlamıyorum ama çok ses getiren bir filminin gösterilmesinden sonra sokakta yürürken protesto edilmiş. Mahalle sakinleri, “Nasıl kıydın gül gibi kıza! Niye girdin sevenlerin arasına!” diyerek kovalamışlar Erol Taşı. Bilmiyorum masal dünyasında kurdun imajı düzelir mi, ne dersiniz?

Hamiş: “Kurt Geri Dönmüş!” tiyatroya uyarlanmış.

Bu kitapları da okumak isteyebilirsiniz:

kurtgeridonmus fr kapakKurt Geri Dönmüş!
Özgün Adı: Le Loup est revenu!
Yazan ve resimleyen: Geoffroy de Pennart
Çeviren: Aslı Motchane
Yaş grubu: 3+
Kır Çiçeği Yayınları, 2013, sert kapak
ISBN: 978-9944-701-15-0