booktrustlogoGeçenlerde bir haber yayımlandı. İngiliz Booktrust Vakfı, 24.000’den fazla çocuğun katıldığı bir anket düzenlemiş ve 14 yaşına kadar okunması gereken en iyi kitapları seçmiş. (Hoş, 14 yaşını geçtiyseniz ve “Hâlâ okumadığım kitaplar var,” diyorsanız, zararın neresinden dönseniz kârdır.)

Ankette dört ayrı yaş grubu için 25’er kitaplık listeler hazırlanmış. 0-5 yaş grubunda Aç Tırtıl birinci kitap olmuş. 6-8 yaş grubunda Roald Dahl’ın Koca Sevimli Devi; 9-11 yaş grubunda “Harry Potter ve Felsefe Taşı” ve 12-14 yaş grubunda da şu sıralar sinemalarda gösterilen “Açlık Oyunları” birinciliği elde etmiş. Son grupta Neil Gaiman’ın Mezarlık Kitabı da varmış. Ben olsam onu seçerdim; ama çocuklara “Açlık Oyunları”nın aksiyonu daha cazip gelmiş olsa gerek.

Daha küçük okurlarda klasikleşmiş öykü kitapları öne çıkarken, yaş büyüdükçe sinemaya uyarlanmış kitaplara ilgi artmış. Mantıklı. Anket sonucunda en çok oy alan ilk 10 kitapsa şöyle:

  • harrypotter felsefetasiHarry Potter ve Felsefe Taşı / J. K. Rowling
  • Açlık Oyunları / Suzanne Collins
  • Koca Sevimli Dev / Roald Dahl / Resimleyen: Quentin Blake
  • Aç Tırtıl / Eric Carle
  • Winnie-the-Pooh / A. A. Milne / Resimleyen: E. H. Shepherd
  • The Cat in the Hat / Dr Seuss
  • Yüzük Kardeşliği / J. R. R. Tolkien
  • Örümcek Ağı / E. B. White
  • Kuzey Işıkları / Philip Pullman
  • Aslan, Cadı ve Dolap, C. S. Lewis.

Birinci kitabın Harry Potter olduğunu söylediğimde Yıldıray umursamaz bir “Pıff!” sei çıkardı. Dolap Kapakları’nın anlaşamadığı birkaç konu varsa, onlardan biri de Harry Potter’dır. Ben Harry Potter serisini ayıla bayıla okuyup, daha yayımlandığı gün koştura koştura kitapçıya giderken, Yıldıray seriyi üçüncü kitapta terk etti. O günden beridir tekrar okuması için ikna çalışmalarım (“Asıl macera ondan sonraki başladı oğlum!!!”) sürüyor. Var mı sizin aranızda Harry Potter’cılar ve Potter’a uyuz olanlar?

Listedeki kitaplardan sadece “Winnie the Pooh”yu ve “Örümcek Ağı”nı okumadım. Pooh’yu çizgi filminden tanıyorum. Özgün adı “Charlotte’s Web” olan diğer kitabın da aslında çok ünlü olduğunu biliyordum; ama Türkçe’de yayımlanmadı sanıyordum. Meğerse geçen sene YKY basmış. Hemen edinip okumalı. Listenin geri kalanında da hep baba kitaplar var. Umarım günü birinde vakit bulup “Aslan, Cadı ve Dolap” (“Narnia Günlükleri”) ve “Kuzey Işıkları / Altın Pusula”dan (“Karanlık Cevher Dizisi”) da Dolap’ta söz ederiz. Olur da söz edemezsek, aklınızda bulunsun; fantastik edebiyata ilgi duyuyorsanız, her iki dizi de şahanedir.

Bu arada, sizin var mı bir “İlk 10” listeniz?