uyku perisi 4Rüyalar nereden gelir? Zihin, anılar, bilinçaltı ya da psikanaliz gibi sözcükleri araya katıp işi karmaşıklaştırmayın ama. Sahiden soruyorum, bak, sizce rüyalar nereden gelir?

Söylüyorum: Tabii ki “Rüya Tozu”ndan.

Peki Rüya Tozları nereden gelir? Tabii ki Uykucu Kumullar Adası’ndan.

Uykucu Kumullar Adası mı? Orası da neresi? Tabii ki Uyku Perisi’nin yıldızının Dünya’ya çarpınca oluşturduğu ada.

Uyku Perisi’nin kuyrukluyıldızı Dünya’ya düşüp Uykucu Kumullar Adası’na dönüşünce, Uykucu da uykuya dalıp rüya görmeye başladı. O kadar uzun süre uyuyup, o kadar çok rüya gördü ki, adadaki her kum tanesinin içi rüyalarla doldu. Işte Rüya Tozu böyle oluştu.

Peki bu Rüya Tozu gelip bizi nasıl bulur? İşte bunun yanıtı da “Uyku Perisi Sanderson Uykucuzade’nin Öyküsü” adlı masal kitabının içinde.

Aydede kendini Dünya’daki çocukları kabuslardan korumaya adamıştır. Fakat bir sorun vardır. Ya Ay yarımaydan daha küçük olup da ışığı zayıfladığında? Kâbuslar Hükümdarı Karagölge tatlı rüyaları yok etmek için ortalarda dolaşırken, Aydede’nn çocukları korumak için yardımcılara ihtiyacı vardır. İşte böylece Çocukların Koruyucuları olmaya layık kişleri arayıp bulur ve onlardan bir yemin etmelerini ister.

uyku perisi 2“Dünya’daki çocuklara göz kulak olacağız. Onları her türlü kötülükten koruyacağız.
Yüreklerinin neşeyle açmasını,
Ruhlarının cesaretle dolmasını,
Yanaklarının her zaman gül gibi olmasını sağlayacağız.
Hayatlarımız pahasına umutlarını ve rüyalarını koruyacağız.
Çünkü sahip olduğumuz her şey,
sahip olduğumuz tek şey onlar,
Ve onlar yaşadıkça biz de ebediyen var olacağız.”

William Joyce’un yazıp resimlediği “Çocukların Koruyucuları” serisinin ilk kitabı Aydede işte bu yeminle noktalanıyor. Serinin ikinci kitabı olan “Uyku Perisi Sanderson Uykucuzade’nin Öyküsü” ise bu koruyuculardan biri olan Uykucu’nun nasıl “Gecelerin Hükümdarı, Lort Sanderson Uykucuzade, I. Uyku Perisi, Uyku ve Düşlerin Yüce Koruyucusu” olduğunu anlatıyor.

uyku perisi 3Umut ve mutluluğun hüküm sürdüğü Altın Çağ’da, Karagölge’nin kötülükleriyle son bulur. Kuyrukluyıldız pilotu olan ve insanların dileklerini gerçekleştirmek için uzayda gezip duran Uykucu da Dünya’ya iniş yapmak zorunda kalır. Dünya’daki uzun uykusunun ardından Ay’ın çağrısıyla uyanan Uykucu çocukları kabuslardan korumak üzere işe koyulur. Denizkızları, deniz kabukları ve deniz kaplumbağalarının da yardımıyla Dünya’yı dolaşarak Rüya Tozu’nu çocuklara götürmeye başlar.

…Rüya Tozları kâbusların peşine takılmış, onları Uykucu’nun bulutuna kadar kovalamıştı. Uykucu, yaklaşan her kâbusu yakalıyor, ona “Sen gerçek değilsin. Aslında yoksun. Sen bir hiçsin,” diyordu. Ve Uykucu korkularını yendikçe kâbuslar da yok oluyordu.

Böyle kaba bir özet yaptığım için üzgünüm. Çünkü anlatıp, ayrıntıya girip kitabın büyüsünü kaçırmak istemiyorum. Ben “Aydede”yi de çok sevmiştim, “Uyku Perisi” de beklentilerimi karşıladı. William Joyce görsel olarak çarpıcı bir yapıt koymuş ortaya. Öyküye gelince, bir modern çağ masalı yazmış. Çocukların hayal gücünü alabildiğine tetikleyecek bir evren yaratmış. Kitapların her biri aslında müstakil bir masal; ama hepsini arka arkaya okuyunca, adeta bir yapbozun parçaları bir araya geliyor. (O nedenle serinin diğer kitaplarını da sabırsızlıkla bekliyorum.)

uyku perisi 5“Uyku Perisi”, William Joyce’un yazdığı “Çocukların Koruyucuları” serisinin ikinci kitabı. Serinin ilk kitabı olan “Aydede”den daha önce radyoda söz etmiştik. William Joyce’u Bay Morris Lessmore’un Uçan Kitapları adlı kitaptan da hatırlayacaksınız.

Tayga bazen geceleri uykusunda ağlar gibi yapıyor, hıçkırıyor, inliyor; belli ki kabus görüyor. Ağlayarak uyandığında onu kucaklıyoır, öpüyor ve kendini iyi hissetmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Sonra uykuya dalıyor. İşte o zaman anlıyoruz ki Gecelerin Hükümdarı, Lort Sanderson Uykucuzade, I. Uyku Perisi, Uyku ve Düşlerin Yüce Koruyucusu, Rüya Tozları’nı serperek yakınımızdan geçmiş. Ona teşekkür ediyoruz ve kendimizi uykunun güzel kollarına bırakıyoruz.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

uyku perisi - kapakUyku Perisi Sanderson Uykucuzade’nin Öyküsü
Özgün Adı: The Sandman: The Story of Sanderson Mansnoozie (The Guardians of Childhood)
Yazan ve Resimleyen: William Joyce
Çeviren: Süleyman Genç
Yaş grubu: 4+
Altın Kitaplar, 2013, sert kapak, 44  sayfa
ISBN: 978-975-21-1613-9