Tayga’yı uyutmak zorlu bir süreç çünkü Tayga, uykusu olsa bile uyumamayı tercih ediyor. Uykudan yerlerde sürünse bile o bir çift göz inatla, ısrarla açık kalıyor. Bazen gözleri açık uyuduğundan kuşkulanıyorum. (İmdat, zombi bebek!) Tayga’yı uyutmak bazen tüm aile için zorlu bir mücadele olabiliyor. Benden babasına, ondan anneanneye, eğer o sırada yanımızdalarsa halaya, ondan büyük kuzenlere… Tayga arada bir yerlerde uykuya dalıyor. Sanıyor musunuz ki bunca çabadan sonra bu çocuk şöyle iki saatlik bir öğle uykusu, deliksiz bir gece uykusu uyusun? Cık! Ben diyeyim yarım saat, siz deyin kırk beş dakika sonra hortluyor velet. Neyse… Bu bizim kaderimizmiş diyerek işin bu kısmını sineye çekip, konuyu kapatayım.

Asıl konu, bu gece Tayga’yı hangi müziklerle uyuttuğum. Öğleden sonra sadece yarım saat uyuduğu için bu akşamdan umutluydum açıkçası. Mama sandalyesinde acıklı ve sulu gözlerle “Alın artık beni, uyutun artık beni!” diye çığırınca, “Tamamdır bu iş, Tayga çantada keklik!” dedim.

Odaya gidip ışıklar sönünce biraz mayışır gibi oldu. Sütünü içerken ona söylemekten çok hoşlandığım bir türküyü mırıldandım: “Divane Aşık Gibi”. Sözlerini öğrenmeyi bir türlü beceremesem de, sadece mırıldanmak bile hem beni, hem onu rahatlatıyormuş gibi geliyor bana.

Trabzon-Maçka yöresine ait türküyü en çok Erkan Oğur‘dan dinlemeyi seviyorum.

Bir de “Doğa İçin Çal” projesinde de çalınıp söylenmişti.

Sonra niyeyse Tracy Chapman‘ın o çok sevdiğim şarkısını söylemeye başladım. Chapman’ın “Tracy Chapman” adlı ilk albümünden çıkardığı single’lardan biri “Baby Can I Hold You”. Albüm 1988’de piyasaya çıkmış. Dokuz yaşımdayken, Koşuyolu’ndaki evimizde, bu şarkıyı dinlediğimi ve radyo ya da tv’de her duyduğumda beni hep çok etkilediğini hatırlıyorum. Ben söylerken, şarkının videosunu buldum. Ayıptır söylemesi, Tracy ile birlikte söyledik. Tayga müziği duyunca gözleri irileşti ve dikkatle dinledi. Sanırım o da etkilendi bir biçimde.

Son olarak, aklıma kim bilir hangi çağrışımla geldiyse, Cat Stevens‘ın “Father and Son”ı çıkıverdi ağzımdan. Şarkı, Stevens’ın 1970 tarihli “Tea for the Tillerman” adlı albümünden. Şarkıyı açtım. Tayga meme emmeyi bıraktı; şarkıyı dinledi ve ortasında huzurlu bir uykuya daldı.

Sizce de bebeklerin yüzleri uyuduklarında şeffaflaşıp durulaşmıyor mu?