gokkusagiDün güzel bir sabaha uyandık. Bir gün önce insanların tüm grilere rağmen merdiven basamaklarını renk renk boyadığı haberlerini duymuş, görmüştük. Dün ise 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle insanlar “barış için el ele” tutuşacaktı. Sabah Kadıköy’e vardığımızda etkinlik hazırlıklarının başladığını gördük. Sahne kurulmuş, hoparlörler test sürüşüne başlamıştı. Güneşli, pırıl pırıl bir sabahtı ve Kadıköy Pink Floyd’un müziğiyle çınlıyordu. Off, o kadar güzeldi ki. Vapur henüz gelmediği için iskeleye girişimizi olabildiğince geciktirerek sahnenin yakınlarında takıldık. Böylece Dolap Çekmecemiz de Pink Floyd’la tanışmış oldu. Müziğin güzelliğiyle kendimizden geçip vapura, oradan Karaköy’e yollandık. Vaktimiz olsaydı yayın öncesinde Fındıklı’daki rengarenk merdivenleri de ziyaret edecektik, olmadı. Bir dahaki sefere… (Fotoğraf: Gökkuşağı Devrimi)

çizgili pijamalı çocuk kapakYayının ilk bölümünde Barış Günü nedeniyle savaştan söz ettik. Daha doğrusu içinde “savaş” sözcüğünün bir kez bile geçmediği bir savaş kitabından: “Çizgili Pijamalı Çocuk”. İrlandalı yazar John Boyne’un bir gece fikrini bulduğu, ertesi sabah oturup yazmaya başladığı ve tam iki buçuk günde ilk taslağını tamamladığı, etkileyici bir roman Çizgili Pijamalı Çocuk. Benimse okurken çok etkilendiğim, anlatırkense çok zorlandığım bir kitap oldu. Çünkü bu küçücük kitabın içinde dünya tarihinin en utanç verici olaylarından birine tanıklık ediliyor.

afacanresimler calvino kapakSavaş gibi utanç verici olayların hiç yaşanmamasını dileyerek, bu kitabı bir dinleyicimize armağan ettik. Bu yazının altına yorum bırakacak kişilerden biri daha çekilişle “Çizgili Pijamalı Çocuk”u okuma şansına sahip olacak. 8 Eylül 2013 pazar akşamına kadar yorum bırakarak katılabilirsiniz.

Programın ikinci kısmında İtalyan edebiyatının tanınmış isimlerinden Italo Calvino’ya ait bir çocuk kitabına yer verdik. “Afacan Resimler” adını taşıyan kitap, birbirleriyle çizdikleri resimler aracılığıyla “kapışan” iki çocuğun eğlenceli ve bol renkli macerasını konu ediyor.

Hepinize iyi haftalar!

Yayının podcast’ini dinlemek için tıklayın.

Programın bant kaydını dinlemek için bilgisayarınızın sesini açın.

“Çizgili Pijamalı Çocuk” ve “Afacan Resimler” from Bir Dolap Kitap on Vimeo.