filozofcocuk kapaklarİnsan Hakları Bildirgesi’ni “evrensel” ilan eden insanlar evrenin bir yerindeki minik gezegenimizde bir arada yaşayamıyor, birbirine haklarını ve özgürlüklerini teslim edemiyor. Biz kendi ülkemizde birlikte yaşamayı henüz beceremedik. Umudumuz çocuklarda.

Programın ilk bölümünde Filozof Çocuk dizisinden iki kitaba yer verdik: “Özgürlük nedir?” ve “Birlikte Yaşamak Nedir?”, ülkemizdeki yetişkinlerin (tıpkı dünyanın geri kalanında olduğu gibi) bir türlü öğrenemedikleri iki önemli kavram. Oscar Brenifier tarafından hazırlanan ve Türkçesi TUDEM tarafından yayınlanan kitaplar, bu iki kavramı çocuklara soru üstüne soru sorarak ele alıyor. Hazır yanıtlar içermeyen Filozof Çocuk dizisi illüstrasyonlarıyla da düşünmemize yardımcı oluyor. Filozof Çocuk dizisi hakkında Yıldıray’ın yazdığı yazıyı okumak için bu link tıklayın. Dizinin “Özgürlük Nedir?” ve “Birlikte Yaşamak Nedir?” adlı kitaplarını kazanmak için 25.08.2013 Pazar akşamına kadar bu sayfaya yorum bırakın.

oncedogaicatetti kapakProgramın ikinci bölümünde, Türkçesi İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılan “Önce Doğa İcat Etti” adlı kitap hakkında konuştuk. İnsanoğlunun (biraz da kendisini doğadan üstün görmesine ve her şeyi berbat etmesine neden olan) büyük icatlarının doğada zaten var olan karşılıklarını görme fırsatı sunan kitap, teknoloji üzerinden doğaya yakınlaşmamızı sağlıyor.

Yazının podcast’ini dinlemek için tıklayın.

Yayının bant kaydını dinlemek için lütfen bilgisayarınızın sesini açın.

Filozof Çocuk “Özgürlük Nedir?” “Birlikte Yaşamak Nedir?” ve “Önce Doğa İcat Etti” from Bir Dolap Kitap on Vimeo.