Tahmin edeceğiniz gibi biz Tayga’yla yatıp Tayga’yla kalkıyoruz. Daha doğrusu Tayga bize yat deyince yatıyor, kalk deyince kalkıyoruz ve her fırsatta müzik dinliyoruz.

Tayga’nın dünyaya geldikten sonra dinlediği ilk şarkı Cem Karaca’nın söylediği “Bu Son Olsun” adlı parça oldu. Tayga’nın doğduğu gün sevgili Mugot’umuzun boncuk kardeşi sevgili Duygu şarkıyı Tayga’ya gönderdi, biz de hastane odasında hep cem karacaberaber dinledik.

“…
Ne yalnızlık ne de yalan
Üzmesin seni
Doğarken ağladı insan
Bu son olsun bu son
…”

Tayga’yla birlikte en çok dinlediğimiz CD’lerin başında sevgili Evren’in gönderdiği, gitar sanatçısı Ricardo Cobo’nun yorumladığı “Guitar Lullaby” geliyor. Bu CD ve Ricardo Cobo hakkında burada yazmıştık.

baby loves jazzTayga’nın müzik arşivine giren ve en çok dinlenilenler arasında The Metropolitan Museum of Art tarafından yayınlanan “Baby Loves Jazz” adlı albüm yer alıyor. Albüm, çocukların çizgi filmlerden, dizilerden, sinema filmlerinden aşina oldukları caz şarkılarından oluşuyor. CD’yi Tayga’ya sevgili Muattar Hanım gönderdi. Ne zamandır böyle bir albüm bakınıyordum ki, o bize geliverdi. Doğal olarak CD daha büyük yaş grubundaki çocuklar için hazırlanmış ama kimin umurunda! CD’den iki parça seçtim. İlki Johnny Mercer & the Pied Pipers’ın “Zip-a-Dee-Doo-Dah”, ikincisi Ray Anthony “The Hokey Pokey”. İki şarkı da Tayga’nın gazlarıyla mücadele danslarımıza büyük ilham veriyor.

ercumend batanayBizim evde “içinde ne varsa çalsın” ilkesi gündelik hatta haftalık repertuarımızı belirler. Bir gün bir nedenle bir CD raftan alınır, müzik setine takılır ve içimiz bayılana kadar o dinlenir. Tayga eve gelir gelmez iki CD raftan alındı ve döndürüle döndürüle çalındı. İlki tanbur üstadı Ercümend Batanay’ın iki CD’lik albümü. Albümde esas olarak Batanay’ın mızraplı tanbur yorumları yer alıyor ama internette bunları bulamadım. Yaylı tanbura da bayıldığım için büyük bir keyifle aşağıdaki kaydı paylaşıyorum.

telvinTayga eve gelince raftan indirilen ikinci CD Erkan Oğur, İlkin Deniz ve Turgut Alp Bekoğlu’nun oluşturduğu Telvin adlı trionun stüdyo ve konser kayıtlarından oluşan albüm. Bu albüme bayılıyoruz. Telvin’i merak edenler için Erkan Oğur’la yapılmış bir röportajı şu linkte bulabilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde yeni şarkılarda buluşmak üzere…

Bu yazılar da ilginizi çekebilir: