Bu hafta sonu radyoya gittiğimizde bizi güzel bir sürprizin karşıladığını yazmıştık. Bir Dolap Kitap takipçilerinden Çiğdem Korkut Sökmen, bize çok değerli bir yılbaşı armağanı yollamıştı. Bu bir kitaptı. Kitabı bu kadar değerli ve özel kılan, Çiğdem Hanım’ın kitaba iliştirdiği karta yazdıklarıydı:

“Bu kitap bizim Cansu’muza aldığımız ilk kitap ve hep içimizi ısıtır (…) Umarız siz de gülümseyerek okursunuz yoldaki ÇEKMECE’ye. :)”

Hemen o dakika kitabı okuyuverdik. İçimiz ısındı. Dolabımızın en özel raflarından birinde saklayacağımız bir kitabımız daha oldu: “I Love You Through and Through”.

Bernadette Rossetti-Shustak imzalı kitabın kahramanları ufak bir oğlan çocuğu ile onun oyuncak ayısı. Anlatıcının kim olduğu belirsiz. Onu seven biri oğlanla konuşuyor olabilir; oğlan ayıyla konuşuyor olabilir ya da belki de siz kitabı okumakta olduğunuz çocuğa söylüyor olabilirsiniz. Anlatıcının yaptığı, karşısındaki kişinin hangi özelliklerini sevdiğini dile getirmek… Onu tepeden tırnağa seviyor. Onun içini de dışını da, el parmaklarını da, ayak parmaklarını da, mutlu halini de, üzgün halini de, sessizliğini de, konuşkanlığını da… Onu her şeyiyle, dün, bugün sevdiğini, yarın da seveceğini söyleyerek sözü noktalıyor.

Kitap bir yaşındaki mini minilere okunabilecek yalınlıkta. Kitaplarla yeni yeni tanışan miniklerin bu kitabın hem resimlerinden, hem de metninden büyük keyif alacaklarına eminim. İnternette okur yorumlarına göz atınca benzer tepkilerle karşılaştım zaten. Birçok insan bunun bebeğini/çocuğunun en sevdiği kitap olduğunu, tekrar tekrar okuduklarını yazmış. “Kitap çok okunmaktan o kadar yıprandık ki, yenisini almak zorunda kaldık,” ya da “Bu kitaptan üç tane aldık; biri evde, diğer ikisi her iki büyükannenin evinde,” diye yorum yapanlar olmuş. İlk okuyuşta içimizin ısınması boşuna değil; bu kitabın insanın doğrudan kalbine işleyen bir sevimliliği var.

Kitabın bu sevimli ve bebek yaştakilere cazip gelen özelliklerinin yanı sıra, pek çok kavramı (üst, alt, iç, dış…), vücut bölümlerini (kulak, burun göz, saç…) ve eylemi (kıkırdamak, ağlamak, koşmak, yürümek…) göstermek gibi bir özelliği de var.

Kitabın illüstrasyonları Caroline Jayne Church‘e ait. Oyuncak ayının tıpkı “Benim! Hayır Benim!”deki oyuncak tavşan Uzunkulak gibi canlı olduğunu söyleyebiliriz. Gülüyor, üzülüyor, oyun oynuyor; oğlan çocuğuna sadık bir arkadaş gibi eşlik ediyor. Figürler kalın konturlara sahip ve sonsuz bir fona yerleştirilmişler. Bu da ufak okurların dikkatini belli bir noktaya toplamak için iyi bir yöntem. Kitabın fiziksel özellikleri de ufak yaştaki çocuklar için ideal. Yumuşak kapağı, yuvarlatılmış köşeler, karton sayfalar ve küçük ebadı minik eller arasında rahatlıkla evrilip çevrilebilir nitelikte.

İşte böyle sevgili okurlar. Biz çok sevdik bu kitabı. Şu an içimde tepinen Çekmece de sevdiğini söylüyor olsa gerek. Bakalım sizin ufaklıklar da beğenecek mi?

Hamiş: Kitabın bir de iPad uygulaması varmış. İncelemek için tıklayın.

I Love You Through
Yazan: Bernadette Rossetti-Shustak
Resimleyen: Caroline Jayne Church
Yaş grubu: 1+
Scholastic, 2005, sert kapak, karton sayfalar, 24 sayfa
ISBN: 978-0-439-67363-1