Bir Dolap Kitap’ın ilk bölümüne İletişim Yayınları’ndan çıkan “Dinleri Tanımak ve Anlamak” adlı kitapla başladık. Patrick Banon tarafından yazılan kitabın resimlerini Olivier Marbœuf yapmış. Kitabı türkçeye Tuvana Gülcan çevirmiş. Bu kitabın amacı, yazarın deyişiyle, manevi işaretleri çözmek, birbirimizi tanımak ve Öteki’ni daha iyi anlamak için insanlık tarihi boyunca sorup soruşturmaktır. Tarihi boyunca insanın manevi ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını araştıran kitap büyük kitlelerin benimsediği dinlere de bakıyor. Patrick Banon, herkesin kendi dinsel kültürünü özgür bir şekilde yaşaması ve ifade etmesi için var olan tek teminatın “laiklik” olduğunu da iyice vurguluyor.

Canlı yayın sırasında kitabı bir dinleyicfimize armağan ettik. Bir şans da bant yayınında var. Lütfen çekilişe katılmak için 30 Eylül Pazar gününe kadar bu sayfaya yorumunuzu bıkraın.

Programın ikinci bölümünde TUDEM’den çıkan  “İgi ve Ben” adlı iki kitaplık diziye yer verdik. Birbirinden çok farklı iki kardeşin ev yaşantısını konu alan kitaplar, kısa bölümleriyle ve eğlenceli anlatımıyla çocuklara keyifli bir okuma öneriyor.

Yayının podcast’ini buradan dinleyebilirsiniz.

Bant kaydını dinlemek için bilgisayırınızın sesinizi açın.

Bir Dolap Kitap Radyo Yayını 22.09.2012 from Bir Dolap Kitap on Vimeo.