Bugün sizi, son zamanlarda beni en çok güldüren iki tiple tanıştıracağım: Fil Gerald ve Domuz Piggie. Beni de onlarla Evren tanıştırdı.

Gerald ve Piggie, yazar, illüstratör ve animatör Mo Willems’in yarattığı çok sevimli ve bir o kadar komik iki kahraman. Willems, ikilinin çok sayıda macerasını yazıp resimlemiş. Benim okuduğum kitapsa “We Are in a Book!” adını taşıyor.

Öyküye kelimenin tam anlamıyla orta yerinden dahil oluyoruz. Gerald ve Piggie sohbet ederken Gerald bir ara irkiliyor ve Piggie’ye fısıldıyor. “Piggie! Galiba birisi bize bakıyor.” Piggie de irkiliyor ve tek kaşını havaya kaldırıp ciddileşerek bize (okura) bakıyor. Sonra parmak ucunda bize doğru yaklaşıyor ve Gerald’ın yargısını doğruluyor: “Biri bize bakıyor!” kısaca tartıştıktan sonra kendilerine bakanın “okur” olduğunu keşfeden ikili, bir kitabın içinde oldukları fark edince dans etmeye; okuru konuşturacak yollar arayıp kendi aralarında eğlenip kıkırdamaya başlıyorlar. Onlar kıkırdarken ister istemez siz de başlıyorsunuz kıkırdamaya. Tam eğlencenin doruğuna varmışken, Gerald kitabın bir sonu olduğunu keşfedince küçük çaplı bir depresyona giriyor. “Sadece okunmak istiyorum,” dediği anda okurun içinin yağları eriyor zaten. Neyse ki Piggie’nin aklına harika bir fikir geliyor ve siz, yani okur yeniden okumak üzere kitabın başına dönüyorsunuz!

“We Are in a Book!” okurla alabildiğine etkileşime giren yalın ve komik bir kitap. Siz daha en başından kitabın içine dahil olurken, karakterler de sizinle doğrudan iletişim kurarak yanı başınıza kadar geliyorlar. Bu, yaşayan bir kitap. Fil ve Domuz kitabın sayfaları arasında geziniyorlar. Beyaz renkli sonsuz fonda öne arkaya, zaman zaman sizin yanınıza kadar gelip gidiyorlar. Sizinle göz teması kuruyorlar. Hatta kitabın sayfalarını kaldırıp, arka sayfalara bile bakıyorlar. Siz sanki bir kitap okumuyor da çizgi film izliyor gibi oluyorsunuz. Willmes’in animatör yanı devreye giriyor herhalde burada.

Kitap görsel olarak son derece yalın. İçinde sadece Gerald ve Piggie var. Sayfa fonları beyaz. Bu da büyük bir derinlik ve sonsuzluk hissi yaratıyor. Okurken sadece karakterlere odaklanılıyor. Karakterler de belirgin siyah konturlarla çizilmiş. Gri filin gri, pembe domuzun pembe konuşma balonları var. Resimlerde başka bir ayrıntının olmaması okuru tamamen fille domuza ve onların diyaloglarına odaklanmasını sağlıyor. Belki de kitabın interaktif özelliği güçlendiren kısmı budur.

Mo Willems bugüne kadar on yedi “Elephant & Piggie” kitabı yazmış. Gerald biraz evhamlı ve çabucak endişeye kapılan biri. Piggie ise şen şakrak ve problem çözücü tip. İki karakter birbirini çok iyi dengeliyor. Her kitapta ikilinin yaşadığı bir olayla çocuk dünyasına çok yakın konular ele alınıyor: Paylaşmak, oyun, arkadaşlık, yardımlaşma, endişeler…vs. Diziden iki kitap ABD’nin önde gelen ödüllerinden “Geisel Medal”ı kazanmış. “We Are in a Book!” ise onur listesine girmiş. Theodor Geisel’in, yani ünlü Dr. Seuss’ün adını taşıyan bu ödül, her yıl Amerikan Kütüphaneler Birliği tarafından erken yaş kitapları için veriliyormuş. Dr. Seuss demiş ki, “Çocuklar bizim istediğimiz şeylerin aynısını isterler: Gülmek, kafa tutmak, eğlendirilmek ve hoşnut edilmek.” “Elephant & Piggie” kitapları da işte tam olarak bunları sağlıyor okura.

Mo Willems, “Elephant & Piggie” dışında, aralarında yine onlar kadar ünlü seri kitapların da yer aldığı yirmiden fazla başka kitap daha yazmış. Yazarın web sitesine girip, bloguna ve kitaplarına göz atmanızı öneririm. Web sitesinin giriş sayfasındaki “Inspiration / Esinlenme” adını taşıyan Gerald ve Piggie resmi beni çok eğlendiriyor. Sanat tarihi, onlarca Piggie yorumuyla özetlenmiş.

İyi ki Evren ve YavruSu bu kitabı bize armağan etmişler. Teşekkür ederiz!

 

We Are in a Book!
Yazan ve resimleyen: Mo Willems
Yaş Grubu: 3+
Hyperion Books for Children, 2010, 64 sayfa, sert kapak
ISBN:978-142313308-7