Katsuşika Hokusai, Büyük Dalga 1830-1831

Sanat öğrenmenin, sanat hakkında fikir edinmenin en iyi yollarından biri, şüphesiz, bol bol sanat eseri görmektir. Bu iş herkes için o kadar da kolay değildir. Çünkü sanat eserleri öyle her yerde bulunmazlar. Sanat eseri görmek isteyen kişinin yaşadığı yerde sanat galerileri, müzeler olması gerekir. Sanat eseri görmek isteyen kişinin gezip dolaşacak zamanı olması gerekir. Sanat eseri görmek isteyen kişinin, gerektiğinde başka kentlere, başka ülkelere seyahat etmesi gerekir. Pek kolay iş sayılmaz!

Günümüzde bir yeri gitmeden ziyaret etmek de mümkün elbette. Kitaplar ve internet gidemediğimiz yerleri bize getiriyor. Gerçeğini görmek gibi olmasa da, hiç görmemekten iyidir diye düşünebiliriz.

İşin bir de çocuk boyutu var. Çocuklara sanat eseri göstermekten önce, onlara sanatı sevdirmek, sanat diye bir şey olduğunu fark ettirmek gerekiyor. Çocuklara sanat hakkında fikir vermek için müze gezmek kadar etkili bir diğer yol, onları malzemelerle baş başa bırakıp içlerinden geleni geldiği gibi ifade etmelerini sağlamak bana göre. Bir de etkinlikli sanat kitapları var tabii. Bakın, hatta tüm yılı kapsayan bir etkinlik kitabı da var: “Her Güne Bir Sanat Etkinliği”.

Yapı Kredi Yayınları’nın Esin Uslu çevirisiyle Türkçe yayımladığı “Her Güne Bir Sanat Etkinliği”, 6+ çocuklar için hazırlanmış bir tür sanatlı, etkinlikli takvim gibi. Yılın ilk gününden son gününe kadar, büyük bölümü Batı sanatına ait farklı dönemlerden ve akımlardan ünlü eserler birer etkinlikle sunuluyor. Kitap, çocukları sanat eserleriyle tanıştırırken; etkinlikler, çocukların bir sanat eserini birçok farklı açıdan ele almasını, incelemesini sağlıyor. Kitapta, bir resmin düşündürdüklerini yazmaktan, kontur çizgileri verilmiş kıyafetleri kesip boyamaya kadar çeşitli etkinlikler öneriliyor.

Kitabı elime alır almaz, “Acaba Mona Lisa’ya da yer vermişler mi?” diye baktım. Elbette kitapta Mona Lisa’ya yer verilmiş ve elbette gizemli gülümsemesinden söz edilmiş. Ben, en azından çocuklar için hazırlanan sanat kitaplarında atık Mona Lisa’ya yer verilmemesini öneriyorum. İlla yer verilecekse, en azından gizemli gülümseme meselesinden başka bir bağlamda ele alınsın bu resim. Bu resimdeki kadının gülümsemesinde gizem olduğunu kim nereden uydurmuş, hiç anlamıyorum.

“Her Güne Bir Sanat Etkinliği”, çocukların sanatla tanışırken eğlenmesini sağlayabilecek bir kitap. Benim önerim, bu ve benzeri kitaplarla yetinmeyin. Çocuğunuzu müzeye ya da sergiye götürerek, bu tür kitaplardan kazandığı aşinalığı ve sanat eseri inceleme becerilerini pekiştirmesine olanak tanıyın.

Hamiş: Mona Lisa hakkındaki tartışmalarımız için bu linke ve bu linke tıklayınız.

Bu kitapları da okumak isteyebilirsiniz:

Her Güne Bir Sanat Etkinliği
Özgün adı: A Year in Art The Activity Book
Hazırlayanlar: Doris Kutschbach, Chritiane Weidemann, Anne-Kathrin Funck
Çeviren: Esin Uslu
Yaş grubu: 6+
Yapı Kredi Yayınları, 2012, sert kapak, 374 sayfa
ISBN:978-975-08-2214-8