Arkadaşlık ne tatlı şeydir, değil mi? Hele çocukken. Özellikle de küçük çocukların arkadaşlıkları pek yumuşatır içimizi. Hani üç dört yaşındaki mini mini çocukları birbirlerine sarılmış gösteren pastel renklerde fotoğraflar vardır bakmaya doyamadığımız. Çocukların duygularını bu kadar rahat ifade edebilme özgürlüklerine imreniriz belki; belki birbirlerine karşı dolaysızlıklarına özeniriz. Aynı kompozisyonun kedi yavrulu versiyonu da vardır. İçimizi tatlı tatlı ezen fotoğraflar… Sosyal medyada paylaşmaktan bıkmadığımız fotoğraflardır bunlar. Mutlaka biri altına, “Ay çok tatlılar! Çok layk:)” gibi bir şey yazar ve paylaşır. İşte “Üç Kedi Bir Dilek” tam da bu hissi uyandırıyor.

Sara Şahinkanat’ın yazdığı “Üç Kedi Bir Dilek”, Ayşe İnan Alican tarafından resimlenmiş. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın sayfalarını (Türkiye Türkçesi ile söylersek) Feys’e koysanız, bir sürü insan “layk eder”.

Piti, Pati ve Pus, gece vakti, her zamanki gibi damda sırtüstü uzanmış muhabbet ediyorlarmış. Pus, bir yıldız kayarken tutulan dileklerin gerçekleştiğini söylemiş. Piti, Pus’un sözlerini çok ciddiye almış. O geceden sonra geceler boyunca gözlerini gökyüzüne dikip kayan bir yıldız görebilmek için beklemiş. Sürekli havaya baktığı için bazı kazalar atlatmış. Sonunda arkadaşları bu işe bir çözüm bulmaya karar vermişler. İçinde kömür tozu, el feneri, aysız bir gece ve bir leylek olan enfes bir plan yapmışlar. Piti için bir yıldız kaydırmışlar. Piti, geceler boyunca beklediği anın geldiğini fark edince dileğini söylemiş. Pus ve Pati’yle sonsuza kadar dost kalmakmış isteği. Kedicikler, gözleri dolu dolu, birbirlerine sarılmışlar. Piti yorgunluktan uyuyakalınca, Pus ile Pati yaptıklarının doğru olup olmadığını sormuşlar birbirlerine. O sırada gerçekten bir yıldız kaymış. Pus ile Pati el ele tutuşup hemen bir dilek dilemişler: Piti’nin dileği gerçek olsun.

Kitap, Piti, Pati ve Pus’un ilişkisi üzerinden birçok güzel değer ve davranışı ortaya koyuyor. Piti kafayı kayan bir yıldız görmeye taktıktan sonra, Pus ve Pati onu kolluyorlar. Ne zaman başına kötü bir şey gelecek olsa, Pus ve Pati ona yardımcı oluyorlar. Pus ve Pati, Piti’nin sorumluluğunu alıp ona yardımcı olmak için kolları sıvıyorlar. Kısacası bir arkadaştan beklenebilecek her şeyi, hiçbir beklentileri olmadan, sırf arkadaşlarının iyiliği için yapıyorlar. Piti’nin kayan bir yıldız beklemesinin nedeninin arkadaşlıklarının sonsuza kadar sürmesini dilemek olduğu ortaya çıkınca, duygularımız zirveye ulaşıyor. Bence kitabın en çarpıcı yanı burası değil.

Pus ve Pati, Piti’yi o takıntılı durumdan kurtarmak için bir plan yapıyorlar ve onun beklentisinin sahtesini hazırlıyorlar. Böyle yaparak büyük bir riski göze alıyorlar. Eğer plan düzgün işlemeseydi, foyaları ortaya çıksaydı Piti ne hissederdi, nasıl tepki verirdi acaba? Neyse ki, plan sorunsuz işliyor ve Piti’nin beklentisi gerçekleşiyor. Lakin bu kez de Pus ve Pati kendilerini Piti’yi kandırmış gibi hissediyorlar. İşte bence öykünün en çarpıcı yeri burası. Piti’nin dileği yapay yollarla gerçekleşene kadar, öykü, eğlenceli bir arkadaşlık öyküsü olarak gelişiyor. Pus ve Pati’nin kendi yaptıklarını sorgulamaya başladıkları an; yaptıklarını sorgulama, davranışlarının sorumluluğunu üstlenme, özeleştiri yapma gibi gündelik hayatımızda bizi zorlayan ve muhtemelen bu nedenle yapmayı kolayca ihmal edebildiğimiz eylemler ortaya çıkıyor.

“Üç Kedi Bir Dilek”, Ayşe İnan Alican tarafından resimlenmiş. Ayşe İnan Alican’ın çizgisini görünce tanıyabiliyorum. Kitabı kahramanları üç kedicik sevimlilikleriyle göz alıyor ama ben en çok kedilerin takıldığı çatının kiremitlerini sevdim.

“Üç Kedi Bir Dilek”, “layklara şayan” sevimliliğinin altında, çocuklara keyifli bir arkadaşlık örneği sunuyor. Piti, Pati ve Pus, arkadaşlığın yalnızca hoşça vakit geçirmeyi değil; birbirinin sorumluğunu almak kadar, kendi yaptıklarının sorgulamasını da içerdiğini anlatıyor (ya da ben anlam uydurup bir çocuk kitabına yüklenmesi gerekmeyen dozda sorumluluk, bilinç vs. yüklüyorum).

Gelelim şu arkadaş bebe ve kedi yavrusu fotoğraflarına. Aslında ben o kadar da etkilenmiyorum onlardan.

Bu kitapları da okumak isteyebilirsiniz:

Üç Kedi Bir Dilek
Yazan: Sara Şahinkanat
Resimleyen: Ayşe İnal Alican
Yaş grubu: 4+
Yapı Kredi Yayınları, 2012, sert kapak, 32 sayfa,
ISBN: 978-975-08-2182-0