Küçük Vak Vak

by BANU on 29/02/2012

Gerçek olmayan bir varlığın yanaklarını sıkmak istediniz mi hiç? Kulağa biraz tuhaf geldiğinin farkındayım. Fakat hislerimi başka türlü ifade edemiyorum. Bazen öyle bir tiple karşılaşıyorum ki, kağıt üzerindeki iki boyutlu resim olması ya da bir çizgi film karakteri olması pek fark etmiyor benim için: O sevimli tipin yanaklarını, tıpkı çizgi film dünyasının “en sevecen” kahramanı Elmyra gibi, sıkıştırmak, mıncıklamak istiyorum.

Mesela Küçük Ayı‘ya dakikalarca sarılabilirim. Sevgi arsızı yavru tavşan kucağıma koşsun diye kollarımı ardına kadar açabilirim. Koyun Russell‘ın yumuş tüylerini mıncıklayabilir, Üç Kuzucuk‘la yeşil çayırlarda hiç sıkılmadan yuvarlanabilirim. Küçük Vak Vak’a karşı hislerim de işte aynen böyle. Küçük Vak Vak’ın yanaklarını sıkmak istiyorum!

Küçük Vak Vak, benim kısa süre önce tanıştığım bir minik ördekçik. Pearson tarafından geçtiğimiz aylarda yayımlanan bir dizinin baş kahramanı. Dizinin Türkçe’ye çevrilmiş yedi kitabı var. Bunlardan dördü resimli öykü kitabı. Her birinde Küçük Vak Vak ve kardeşlerinin bir macerası konu ediliyor. Diğer üç kitapsa küçük boyutları, yumuşak kapakları, sert sayfaları ve tematik konularıyla “bebek kitabı” kategorisine giriyor. (Bize bebek kitaplarıyla ilgili çok fazla e-posta geldiği için, bu üç kitaptan ayrı bir yazıda söz edeceğim.)

Serinin ilk kitabı “Küçük Vak Vak” adını taşıyor. Vak Vak ile kardeşleri Süslü, Paytak, Çıtırık ve Bıdırık için artık yuvadan çıkma ve yüzmeyi öğrenme vakti gelmiştir. Anne Ördek yavrularını yüreklendirecek sözler söyler. Böylece yavrular birer birer suya atlamaya başlar. Bütün kardeşlerin en küçüğü olan Küçük Vak Vak’ın suya atlamasıysa bir hayli uzun sürer. “Küçük Vak Vak Haydi Beni Bul” adlı ikinci kitaptaysa artık ördek yavrularının suyla ilgili bir problemi kalmamıştır. Suda oyun oynamanın tadını sonuna kadar çıkarırlar. Yavrular öykü boyunca yaşadıkları gölün değişik yerlerine gizlenerek Anne Ördek’le saklambaç oynarlar.

Benim böyle üstünkörü anlattığıma bakmayın. Küçük Vak Vak kitaplarının her biri birbirinden keyifli. Öyküleri de, resimleri de çok sevdim. Favori sahnemse Küçük Vak Vak’ın suya girmeden önce ayağının ucunu suya dokundurduğu an. Gelelim kitapları sevme nedenlerime:

  • Anlatım dili akışkan. (Kitapların birinin özgün dilinde okudum; Türkçesi daha hoşuma gitti.) Uyaklı cümleler, okumayı melodi katıyor.
  • Kurgu, tekrarlanan cümlelerle kurulmuş. (Yavrulardan biri suya atlamadan önce, Anne Ördek hep aynı cümleyi tekrarlıyor. Saklambaç oynarken yine tekrarlanan soru-cevaplar var.) Bu tekrarlar ve ritim, küçük yaş grubundaki okurların hoşuna giden bir özellik.
  • Diğer kitaplarda değil ama bu iki kitap çocukları matematikle de tanıştırıyor. “Küçük Vak Vak”ta ördekler suya atlarken, her sahnenin altında yer alan bir bantta suda kaç ördek olduğu, kaç ördek eklendiği ve toplamın ne olduğu yazıyor. Her sahnede bir ördek eklenerek sayı artıyor. Böylece çocuklar beşe kadar saymayı ve oplamayı eğlenceli bir yolla öğreniyorlar. “Küçük Vak Vak Haydi Beni Bul”da ise ördekler saklandıkça, çocuklar da alttaki bantlardan çıkartma işlemini takip edebiliyorlar.
  • Her öyküde belli temalar ele alınıyor. İlk kitapta cesaret ve güven duyma, ikincisindeyse oyun oynama ve eğlence konuları işlenmiş. Ayrıca saklambaç bahanesiyle “iç, alt, yukarı, arka” gibi kavramlar da kullanılmış. İşin güzel yanı bu kavramların çocuklara ille de bir şey öğretme kaygısıyla verilmiyor oluşu. Öykü içine çok güzel yedirilmiş.
  • Kitaplar görsel olarak istikrarlı. Resimlerin kendi içinde bir ritmi olduğundan söz edebiliriz. Belli renk tonları, belli bir çizgi-boya-fırça izi anlayışı var. Az renk ama çok tonlama var. Resimler sade olmasına sade; ama çizer Derek Anderson, sadece suda on ayrı renk kullanmış.
  • Karakterlerin farklı özellikleri görsel olarak da vurgulanmış. Okur, öyküye paralel olarak, kahramanların fiziksel özelliklerini, davranış biçimlerini izleyip yorumlayabilir. Bu şekilde her kahramanın öyküsünü anlatmak bile mümkün.

Dizinin yazarı Lauren Thompson’a “Ne hakkında yazmaktan hoşlanırsınız?” diye bir soru yöneltilmiş. Yazar, çocukluğuna ait özel zamanlarda hissettiklerini anımsayıp yazmayı seviyormuş. Bu özel zamanlardan biri de, tatillerde, korktuğu halde havuza atladığı anlarmış. Çocukken suya bombalama atladınız mı hiç? Atladıysanız, şimdi gözünüzü kapatıp o anın heyecanını yeniden hissedin. İşte Thompson da tam olarak o hissi anlatmış ördek yavruları foşşş diye suya atladığında. Kitapların çizeri Derek Anderson, dizinin ilk iki kitabı boyunca yazarla hiç karşılaşmamış. Hatta hiç konuşmamışlar bile. (Herhalde yazışmışlardır ama!) Buna rağmen, ne kadar uyumlu bir iş çıkmış ortaya, değil mi?

Uyumlu olmasından daha iyisi ise, beni yanaklarını sıkabileceğim yeni bir kahramanla tanıştırmış olmaları!

Hamiş: Yazar Lauren Thompson’ın web sitesine bakmak isterseniz burayı tıklayın. Çizer Derek Anderson’ın web sitesi ise burada

Hamiş 2: Bu diziden ve dizinin bir diğer kitabı olan “Küçük Vak Vak Yeni Arkadaş“tan radyoda da söz ettik. Dinlemek için tıklayın.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Küçük Vak Vak
Özgün Adı: Little Quack
Yazan: Lauren Thompson
Resimleyen: Derek Anderson
Çeviren: Gülbin Baltacıoğlu
Yaş grubu: 2+
Pearson Türkiye, 2011, karton kapak, 32 sayfa,
ISBN: 978-605-4248-63-6
.
Küçük Vak Vak Haydi Bul Beni
Özgün Adı: Little Quack Hide and Seek
Yazan: Lauren Thompson
Resimleyen: Derek Anderson
Çeviren: Gülbin Baltacıoğlu
Yaş grubu: 2+
Pearson Türkiye, 2011, karton kapak, 32 sayfa,
ISBN: 978-605-4248-64-3
Share

{ 26 comments… read them below or add one }

Serpil Unal February 29, 2012 at 10:30

Gercekten mıncıklanmalık bir vak vak bu!:)

Reply

PINAR KILIÇ February 29, 2012 at 11:08

harika bir kitap hemen yegenime alacagım.

Reply

Nil February 29, 2012 at 11:28

O ayıcığa tam olarak yapmak istediğim benim de bu. Konuşabilen çizimler:)

Reply

Gülbin February 29, 2012 at 12:41

İşte bu kitap tam bize göre..:)

Reply

kizlarimveben February 29, 2012 at 12:50

cok güzel görünüyor.bizim bundan yok ,kiskandik simdi

Reply

hatice February 29, 2012 at 12:54

Çok sevimli bir vak vak; biz de talibiz :)

Reply

Damla February 29, 2012 at 13:02

Kızıma istiyorummm :)

Reply

saliha temiz February 29, 2012 at 13:04

harika kitap

Reply

saliha temiz February 29, 2012 at 13:04

harika bir kitap

Reply

GÜLTEN ŞEN February 29, 2012 at 13:25

çok beğendim kızımda çok sevecek

Reply

adanehir February 29, 2012 at 13:26

benim kızlarıma göre…

Reply

Canan February 29, 2012 at 13:40

İşte oğluma göre bir kitap,ben istiyorum!

Reply

Selcen Coşkun February 29, 2012 at 13:44

ben de kızım için istiyorum. resimleri çok güzel

Reply

ilknur February 29, 2012 at 14:01

isterimmmmm bendeee

Reply

Hatice G. Seyhan February 29, 2012 at 14:06

Ama bu vak vak aynı bizim sarı oğluşa benziyor ki…

Reply

Ferda Ayhan February 29, 2012 at 14:18

Kitaptaki resimleri görünce bende de gerçekten aynı hisler uyandı… Bende o yanakları mıncıklamak sevmek istiyorum ;))) Çok şeker!!!

Reply

nimet February 29, 2012 at 14:36

eminim facanlarım bayılcak.

Reply

gülşen February 29, 2012 at 15:18

offf ya çok güzel tutta sıkıştır vak vak ı kitabı dahada güzel

Reply

Cigdem Karal February 29, 2012 at 16:35

Yerim onları ben.
Gözlerinize sağlık.

Artık bir dizisi olan anne Çiğdem ( Yalan Dünya)

Reply

özlem February 29, 2012 at 16:40

Bayıldım ben de istiyorum…

Reply

Özge February 29, 2012 at 23:01

amanınnn bu ne tatlı bi ördekçik :)

Reply

senem ve akif'in annesi March 1, 2012 at 10:07

tam bizim paşaya göre demek ki:)

Reply

merve z. March 1, 2012 at 16:59

tam kuzenime göre bir kitap

Reply

dilek April 27, 2012 at 08:30

merhabalar kitapları inceleme fırsatım olmuyor.siteniz aracılığıyla öğrencilerime alıyorum.bu kitap ve diğer 2 + olanlar 6 yaş çocukları için basit kalmaz değilmi ,iyi gunler

Reply

BANU April 27, 2012 at 08:43

Dilek Hanım, yazıda sözünü ettiğim resimli kitaplar 6 yaşta da okunabilir; ama Küçük vakvak’ın sert kapaklı, küçük boy olan diğer 3 kitabı, yazıda da belirttiğim gibi bebekler ve yaşı daha küçük olan çocuklar için uygun.

Reply

Thalassapolis November 19, 2012 at 09:44

Biz Küçük Vak Vak’ı çok seviyoruz Yeni Arkadaş ve Uyku Vakti kitaplarını aldık ve çok sevdik :)

Reply

Leave a Comment

Yorumları takip et. Yorum bırakmadan da kayıt yapabilirsiniz. Kaydol!

Previous post:

Next post: