Origami: Geleneksel Japon kağıt katlama sanatı

by BANU on 25/01/2012

İşte benim âşık turnalarım.

Benim gibi 80′li yıllarda büyüyenler mutlaka biliyordur. TRT’de bir Zülal Hanım vardı. Her cumartesi günü origami yapardı. Origamiyle tanışmamı bu kişiye borçluyum. Her programda, gelecek hafta için gereken malzemeleri söylerdi. Ben de önceden hazırlığımı yapardım. Program başlayınca da başlardım onunla birlikte katlamaya. (Kağıdın katları üzerinden tırnağıyla geçerken çıkardığı hışırrrrr sesi hâlâ kulaklarımda.) Ama ben daha ne olduğunu anlayamadan bu hanım altı yedi hamle öne geçerdi. Ben de sonunda delirir, “Eeeh, yeter be!” diye haykırarak elişi kağıdımı bir güzel buruşturup atardım. TRT’deki origami programı eşliğinde asla bir origami ürün ortaya koyamadım.

Origami macerama bir süre ara versem de, elime sağdan soldan şablonlar geçtikçe ara ara kağıt katlamaya devam ettim. Yeğenim Deniz küçükken kağıtla bir şeyler yapmaya pek meraklıydı (hâlâ da öyledir). Onun sayesinde origamiyle yeniden tanıştım. Bir türlü yapmayı beceremediğimi ünlü turnayı da Deniz sayesinde öğrendim. O dönem çalıştığım iş yerinin berbat bir mekanı vardı. O ruhsuz mekanı, her gün katlayıp tavan palamasına iğneyle astığım turnalarla süslemeye çalışmıştım.

Origami yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Malum, sömestr tatili başladı. Çocuklar evde sıkılıyorlar mı acaba? Belki içlerinden bazıları kağıdı biçimden biçime sokmaya ilgi duyabilir. Öyleyse Nazan Tacer’in “Origami” kitapları tam onlara göre.

Tacer’in Tudem Yayınları’ndan tam üç tane origami kitabı çıktı. Kitapların alt başlıkları içerikleri hakkında ipucu veriyor zaten: “Oyuncaklar”, “Hayvanlar Bitkiler” ve “Hediyelik”. Her kitap, origami tarihine ve origami metoduna ilişkin bir giriş yazısı ile başlıyor. Ardından kağıda ve kullanılan diğer malzemelere ilişkin gerekli bilgilere, püf noktalarına ve diyagramlarda yer alan katlama sembollerin açıklamalarına yer verilmiş. Foktan kaplumbağaya değişik hayvanlar, kutu yapımı, zarf yapımı, origami çiçeklerle yapılabilecek süsleme önerileri vb. gibi pek çok öneri ile, çocukların hoşça vakit geçireceklerine eminim.

Bu arada, hazır Nazan Tacer ve origamiden söz etmişken, Nazan Hanım’ın bu cuma (27 Ocak 2012) günü Koza Çocuk Kitaplığı ve Oyuncak Atölyesi‘nde bir origami atölyesi düzenleyeceğini de hatırlatayım.

Turna katlamayı Nazan Tacer'in diyagramından öğrenebilirsiniz.

Son aylarda aktif olarak origami yapıyorum. Origami yaparken ne oluyor biliyor musunuz? Kağıdın kenarlarına, katlarına, çizgilerine, kıvrımlarına bakıyorsunuz. O an sadece katlamakta olduğunuz kağıda odaklanıyorsunuz. Origami yaparken zihninizden başka hiçbir düşünce geçmiyor. Tam konsantrasyon, zihni farklı bir biçimde çalıştıran bir meditasyon hali yaşıyorsunuz. Origami aslında bir tür zen meditasyonu bana kalırsa.

Sizin de böyle bir şeye ihtiyacınız varsa, başlangıç için Nazan Tacer kitaplarına göz atmanızı öneririm.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Bir de şu yazılar var:

Origami Oyuncaklar
Origami Hayvanlar Bitkiler
Origami Hediyelik
Yazan: Nazan Tacer
Yaş grubu: 6+
Tudem, 2011, karton kapak, 32 sayfa,
ISBN: 978-9944-69-614-2, 978-9944-69-616-6, 978-9944-69-615-9
Share

{ 48 comments… read them below or add one }

ebru sezer January 25, 2012 at 09:49

TRT deki o programı bende izlerdim:) yapardım da..
Tekrar hatırlattığınız için teşekkürler. Eminim kızımda çok sevecek ..

Reply

dilek görgülü January 25, 2012 at 09:54

Merhaba,
5,5 yaşında oğlu ve 11 aylık kızı olan iki çocuk annesiyim.yazılarınızı severek ve ilgiyle takip ediyorum.Vakitsizlik en büyük sorunu olan bir anne olarak ,sizden önce kitap alımlarımız sadece kitabın kapağına ve şöyle bir resimlere bakarak yapılıyordu.Sizden sonra daha bilinçli ,içeriğini daha iyi kavrayabildiğimiz tercihler yapıyoruz.Çok çok teşekkürler.Epeydir de origami kitabı arıyor fakat istediğimiz gibisini bulamıyorduk.
İyi ki varsınız.

Reply

Tuğba Oysal January 25, 2012 at 10:00

O programı ben de hatırlıyorum.. Geçtiğimiz dönemde ben de internette gezinirken tesadüfen kağıt katlama sanatıyla ilgli birşeyler görüp sonra origami sayfalarını araştırmıştım ve hemen bir pratik kutu yapmıştım. Dediğiniz gibi o an insan kesinlikle başka hiçbirşey düşünmüyor; kafayı dağıtmak için harika bir uğraş.. hele sonunda ortaya birşeyler de çıkınca, çok keyifli oluyor gerçekten.. çocuklar için de harika bir uğraş olduğunu düşünüyorum. kızım biraz daha büyüsün, umarım biz de beraber yaparız.

Reply

Aslı January 25, 2012 at 10:09

O programı ben de seyrederdim ve maalesef ben de hiçbir ürün çıkaramadan program biterdi. Cem Yılmaz ın sanırım o programa atıfta bulunarak ” Burada katlanmışı var, burada yapılmışı var, burada oynanmışı var” esprisine çok gülmüştüm televizyon karşısındaki halimi anarak. Biz de bu aralar oğlumuz istedi diye, eşimle kağıttan uçak, kayık nasıl yapılır konusunda hafızamızı zorluyorduk. Tam da zamanında geldi bu yazı.

Reply

BANU January 25, 2012 at 10:58

Ha ha! Doğru, “burada katlanmışı var,” derdi ve önceden yapıp bitirdiğini çıkarırıdı ortaya. Bende de ipler tam o noktada kopuyordu sanırım. :)

Reply

esra January 25, 2012 at 10:23

Bende o programı çok severdim benim çok atmılığım olsada o programda yaptığım çok güzel şeylerde vardı vede o dönemde en sevdiklerim gazetelerin verdiği kendimizin yaptığı kartondan çeşit çeşit evler:)
Origami kitaplarını görmemiştim tşkler ama biz 4 sene kadar önce Ayla Çınaroğlu’nun “Zarf Katlama Zarfogami” kitaplarının üçünü alıp çocuklarla yapmaya çalışmışlığımız var ….

Reply

BANU January 25, 2012 at 11:00

Ne severdim o karton ev maketlerini. Hiç sıkılmadan saatlerce uğraştığımı hatırlıyorum.

Reply

thalassapolis January 25, 2012 at 11:06

Ah ah o karton ev kentim bir temizlik sırasında kayboldu (titiz ablam tarafından yok edildi bunun farkındayım) her hafta alıp yaptığım evin planını çıkarırdım mimar olmak çok istemiştim o dönem, bu plan çıkarma çalışmam lisans dersim alan arkeolojisinde bana 100 olarak geri döndü :)

Reply

crocus January 25, 2012 at 10:41

evet zamanın da seyretmiş,hiç yapamamıştım :P

Reply

Canan January 25, 2012 at 10:58

Japon dili mezunu olduğum için origamiyi iyi biliyorum.Okulda bize de yaptırmıştı hocalarımız,hem de Japonya’dan gelen o cici origami kağıtlarıyla.O kadar güzel şeyler yapıyor ki Japonlar, ağzınız açık bakakalıyorsunuz…

Reply

BANU January 25, 2012 at 11:02

Canan kanayan yarama parmak bastın. İstanbul’da (ya da Türkiye’de) orijinal Japon origami kağıdı temin edebileceğim bir yer biliyor musun?

Reply

arden January 25, 2012 at 11:42

Muji veya Origamisan’da satılan kâğıtlar olabilir. Onlar ithal ediyorlar.

Reply

BANU January 25, 2012 at 11:44

Muji’dekileri ben tükettim bile! :)
Origamisan’daysa stoklar boş görünüyor. :(

Reply

ayşen January 25, 2012 at 13:20

pasaj.com da origami kağıtları görmüştüm

nazan January 29, 2012 at 02:28

Origamisan gilika.com ‘dan da satış yapıyor. pasaj.com’da tükenenler uzun süredir yenilenmedi…
örneğin tek tarafı düz renk kağıtlar için: http://gilika.com/category/14/duz-renk.html
muji’ninkiler şimdilik en ekonomik olanları.
http://www.muji.com.tr

Gaye January 25, 2012 at 10:58

Biz birkac sene onceki bir yurtdısı gezimizde muzenin hediyelik dukkanından dinazorlu origamiler aldık ama bir turlu yapmayı beceremedik :0) Bu yazı onları tekrar piyasaya cıkartmanın vakti geldigini hatırlattı ……

Reply

thalassapolis January 25, 2012 at 11:02

Origami çok severim o programdan öğrendiğim koltuğu yeğenimin ev projesi için kullanmış şahane bir salon takımı yapmış ve takdir toplamıştık :) piyano, kuş figürlerini de hatırlıyordum ama sanırım unutmuşum kızım biraz daha büyüdüğünde yapmaktan keyif alacağımızı düşünüyorum. O yüzden bu kitapları listeye ekliyorum teşekkürler

Reply

arden January 25, 2012 at 11:40

Bu kitaplar harika! Özellikle çcouklarıyla kaliteli zaman geçirmek isteyen ebeveynler için biçilmiş kaftan.

Reply

açelya yılmaz January 25, 2012 at 11:53

çocukken yapardım şimdi oğlumda yapsın isterim :)

Reply

betush January 25, 2012 at 11:55

oğluşumla birlikte eğlenirken öğrenmek için iyi bir kaynak olacağını düşünüyorum

Reply

benden bizden January 25, 2012 at 12:03

Ben de gıcık olurdum daha ben yapamamışken “işte oldu” diyerek yapıp bitirivermelerine. Bir ya da iki tane de çocuk olurdu, onlar da kendilerince yaparlardı. Kadın arada onlarınkine yardım ederdi, ben de o arada kendiminkini yapmaya uğraşır, onlara yetişmeye çalışırdım. Ama bir şekilde hiç onlarla birlikte bitiremezdim, sinir olurdum.

Reply

evrimiseri January 25, 2012 at 12:04

Hep çok sevmişimdir ama hiç cesaret edip başlamadım. Acaba oğlumda sever mi? Bir deneyeceğim bu haftasonuu :)

Reply

smhsemiha January 25, 2012 at 12:12

harika

Reply

betül January 25, 2012 at 12:12

bende seyrederdim ama onun kağıtları çok güzel olurdu desenli desenli

Reply

neşe kılavuz January 25, 2012 at 12:27

Origami hala çok sevdiğim bir şeydir. çocukların olduğu ortamlarda mutlaka küçük zıplayan bir kurbağa yaparım çocuklar çıldırırlar..
sonra 1-2 derken tüm çocukların elinde kurbağalar.. yarışmalara yaparlar..
isterim ki eski programlar yine yayınlansın. çocuklarımızda öğrensin bu sanatı..

Reply

pınar bölük January 25, 2012 at 12:32

Yiğit’e kağıtla gemi ve uçak dışında objeler de yapmak istiyorum artık. bu kitaplar harika bi kaynak olacak. teşekkürler BDK, sizi çok seviyoruz.

Reply

Yeliz January 25, 2012 at 12:33

Ben 4. Ve 5. Sinif ögrencilerime yaptiriyorum anlatarak. Seviyorlar çok. Bir kitabimiz olsa daha süper olur tabi. :)

Reply

nurşen January 25, 2012 at 12:48

4 yaşındaki kızım Ahsen Ela nın kitaplığının oluşmasında ve herşeyden önemlisi içindeki kitap sevgisinde çok büyük katkılarınız oldu ,origamiyide çok seviyoruz şimdilik basit şeyler yapıyoruz.Kitabıda listemize ekledik

Reply

ayşen January 25, 2012 at 13:17

trt deki o proğramı sabırsızlıkla beklerdim :)) origamisan.com’u da hamileyken keşfetmiştim. oğlumla birlikte yapabileceğimiz günleri bekliyorum..

Reply

yeşim January 25, 2012 at 13:31

Ben çok severim origamiyi kızımın da el becerisi gelişsin isterim origami bu iş için ideal bence. Zekids de değişik origami oyuncakları var kızıma 2 çeşidinden aldım severek yapıyor tavsiye ederim

Reply

fatoş January 25, 2012 at 13:38

origami oldukça zevkli bir etkinlik eylülle origami yaparak ç.ok eğleniyoruz

Reply

pkanar January 25, 2012 at 13:41

harikasınız…

Reply

Gülbin January 25, 2012 at 13:52

Ne güzel programdı.. Ablamla hayranlıkla izler, fakat bir türlü beceremezdik. :( Artık kitabı var ne güzel..

Reply

Esat Korgalı January 25, 2012 at 14:01

evet o program güzeldi, ben de cem yılmaz’ın anlattığı gibi her seferinde bir hafta önceden malzemeleri hazırlayıp, büyük bir hevesle oturup yapmaya çalışırdım ama ” katlanmışı burda” diyerek yapılan hızlı geçişler nedeniyle pek beceremezdim. şimdide 5 yaşındaki kızımla birlikte yapmaya çalışıyoruz . bu kitaplarıda çok beğendim eğer çekilişte çıkmazsa satın alırız artık. teşekkürler.

Reply

Çisem Özcan January 25, 2012 at 14:40

Ben de ben de istiyorum:))çocukken en Cok sevdiğim oyunlardan biriydi,bu oyunu kızım da öğrensin istiyorum:)

Reply

serpil unal January 25, 2012 at 16:15

Cocukken bayilirdim origamiye. Trt’de bir proram vardi. Hatirlarim; kagidimi alip hazir beklerdim.

Reply

Pınar Kılınc January 25, 2012 at 16:34

Hahaha, kocaman bir gülümsemeyle okudum yazınızı:)))

Ben de TRT programından eli boş dönnenlerdenim, programı sunan kişi , önceden hazırladığı katlanmış kağıtları çıkarıverdi her adımda ben de dumur olup kalırdım.Tabi ki birşey yapamadan kalkardım başından:))

Geçen gün kağıttan gemi yapmaya kalktım ve farkettim ki unutmuşum, kendime çok kızdım.Hemen kolları sıvadım ve koltuk,tuzluk,turna,gemi ,külah ,vb yapılışlarını araştırıp yaptım, oğlum bayıldı.Daha farklı şeyler öğrenip yapmak için ben de çekilişe katılmak istedim.

sevgiler

Reply

elif sunay January 25, 2012 at 17:25

küçükken bizde yapardık, bu kitaptan istiyoruz ki kızımla birlikte yapalım :)))

Reply

REYHAN January 25, 2012 at 19:01

benim gibi el becerisi olmayan bir annenin çok işine yarar şansımı deniyorum….

Reply

ufuk January 25, 2012 at 21:43

origami her yaş grubuna hitap ediyor. Biz de okulda öğrendik harika bişey…

Reply

emrah çınar January 25, 2012 at 23:24

Oğlumla origami yapmak isterim, umarım şansım yaver gider :) Gitmese de alınacaklar listeme ekledim kitapları :)

Reply

ela tanrıverdi January 26, 2012 at 01:21

ben hiç yeltenmedim bile yapmaya.seyretmeye bayılırdım o programı.
yazı bir başka sebeple de beni benden aldı.”koza çocuk kitaplığı” İstanbul dışnda yaşayan çocuklar ne zaman böyle olanaklara sahip olacaklar.

Reply

Umut January 26, 2012 at 01:23

Trtnin eski origamili gunleri gelir aklima hemen benim. Az ugrasmadim o teyzeyle birlikte kagitlardan bir seyler yapmaya. Hala elime bir kagit parcasi gecse bir seyler yapmaya calisirim. Bu kitap hosuma gitti, bize cikmasa bile kitapciya gittigimizde muhakkak bakariz. :)

Reply

esra January 26, 2012 at 09:22

anılarım canlandı valla :) ne kadar ilgiyle takip ederdim. oğlumunda birgün yapmasını çok isterim…

Reply

BANU January 26, 2012 at 10:07

Tudem Yayınları’dan “Hediyelik Origami” kazanan 3 takipçimiz: Ebru Sezer, Gülbin, Pınar Kılınç! Tebrikler:)

Reply

nazan January 29, 2012 at 01:52

Tebrikler, keyifle katlamanız dileğiyle… :)

Reply

nazan January 29, 2012 at 01:48

O tarihlerde evde beta bir video kaydedicimiz vardı, origami programı başlamadan video kaseti hazırlar ve kağıtlarımla birlikte televizyon karşısına geçerdim, sonrasında ise takıldığım yerleri tekrar tekrar izleyerek çözmeye çalışırdım. :)))

Reply

Pınar Kılınc February 3, 2012 at 14:24

” Nazan Tacer – Origami Hediyelik ” kitabı elimize dün ulaştı, çok teşekürler.
İlk üretimimizi kutu yaparak gerçekleştirdik, gerçekten çok keyifliydi.
Sayenizde yeniden origamiyi hatırladım,hattâ hatırlamakla kalmayıp oğluma da öğretmeye başladım.

Sevgiler
Pınar

Reply

Leave a Comment

Yorumları takip et. Yorum bırakmadan da kayıt yapabilirsiniz. Kaydol!

Previous post:

Next post: