İşte benim âşık turnalarım.

Benim gibi 80’li yıllarda büyüyenler mutlaka biliyordur. TRT’de bir Zülal Hanım vardı. Her cumartesi günü origami yapardı. Origamiyle tanışmamı bu kişiye borçluyum. Her programda, gelecek hafta için gereken malzemeleri söylerdi. Ben de önceden hazırlığımı yapardım. Program başlayınca da başlardım onunla birlikte katlamaya. (Kağıdın katları üzerinden tırnağıyla geçerken çıkardığı hışırrrrr sesi hâlâ kulaklarımda.) Ama ben daha ne olduğunu anlayamadan bu hanım altı yedi hamle öne geçerdi. Ben de sonunda delirir, “Eeeh, yeter be!” diye haykırarak elişi kağıdımı bir güzel buruşturup atardım. TRT’deki origami programı eşliğinde asla bir origami ürün ortaya koyamadım.

Origami macerama bir süre ara versem de, elime sağdan soldan şablonlar geçtikçe ara ara kağıt katlamaya devam ettim. Yeğenim Deniz küçükken kağıtla bir şeyler yapmaya pek meraklıydı (hâlâ da öyledir). Onun sayesinde origamiyle yeniden tanıştım. Bir türlü yapmayı beceremediğimi ünlü turnayı da Deniz sayesinde öğrendim. O dönem çalıştığım iş yerinin berbat bir mekanı vardı. O ruhsuz mekanı, her gün katlayıp tavan palamasına iğneyle astığım turnalarla süslemeye çalışmıştım.

Origami yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız bile. Malum, sömestr tatili başladı. Çocuklar evde sıkılıyorlar mı acaba? Belki içlerinden bazıları kağıdı biçimden biçime sokmaya ilgi duyabilir. Öyleyse Nazan Tacer’in “Origami” kitapları tam onlara göre.

Tacer’in Tudem Yayınları’ndan tam üç tane origami kitabı çıktı. Kitapların alt başlıkları içerikleri hakkında ipucu veriyor zaten: “Oyuncaklar”, “Hayvanlar Bitkiler” ve “Hediyelik”. Her kitap, origami tarihine ve origami metoduna ilişkin bir giriş yazısı ile başlıyor. Ardından kağıda ve kullanılan diğer malzemelere ilişkin gerekli bilgilere, püf noktalarına ve diyagramlarda yer alan katlama sembollerin açıklamalarına yer verilmiş. Foktan kaplumbağaya değişik hayvanlar, kutu yapımı, zarf yapımı, origami çiçeklerle yapılabilecek süsleme önerileri vb. gibi pek çok öneri ile, çocukların hoşça vakit geçireceklerine eminim.

Bu arada, hazır Nazan Tacer ve origamiden söz etmişken, Nazan Hanım’ın bu cuma (27 Ocak 2012) günü Koza Çocuk Kitaplığı ve Oyuncak Atölyesi‘nde bir origami atölyesi düzenleyeceğini de hatırlatayım.

Turna katlamayı Nazan Tacer'in diyagramından öğrenebilirsiniz.

Son aylarda aktif olarak origami yapıyorum. Origami yaparken ne oluyor biliyor musunuz? Kağıdın kenarlarına, katlarına, çizgilerine, kıvrımlarına bakıyorsunuz. O an sadece katlamakta olduğunuz kağıda odaklanıyorsunuz. Origami yaparken zihninizden başka hiçbir düşünce geçmiyor. Tam konsantrasyon, zihni farklı bir biçimde çalıştıran bir meditasyon hali yaşıyorsunuz. Origami aslında bir tür zen meditasyonu bana kalırsa.

Sizin de böyle bir şeye ihtiyacınız varsa, başlangıç için Nazan Tacer kitaplarına göz atmanızı öneririm.

Bu kitaplar da ilginizi çekebilir:

Bir de şu yazılar var:

Origami Oyuncaklar
Origami Hayvanlar Bitkiler
Origami Hediyelik
Yazan: Nazan Tacer
Yaş grubu: 6+
Tudem, 2011, karton kapak, 32 sayfa,
ISBN: 978-9944-69-614-2, 978-9944-69-616-6, 978-9944-69-615-9