Bazen fazla söze gerek kalmaz. Söylemek istediklerinizi sözsüz de anlatırsınız. Örneğin bakışlarınızla. Mimiklerinizle, beden dilinizle…(Biraz zorlarsak telepatiyle bile anlaşabilmek mümkün. Ama bunun için biraz beklemek gerek!)

Peki bir yazar, bir kitap yazmaya karar verse, bu işi sözcükleri kullanmadan yapabilir mi? Zor bir soru, değil mi? Sözsüz bir kitap yapmak. Eğer bir çizerseniz, durum değişir. Çizer,  birkaç yalın çizgiyle, bize çok şey söyleyebilir. Çizer, sözcüklere gerek kalmadan, sadece çizgiyle bize koca bir öykü anlatabilir. Engin Öztekin de işte tam olarak bunu yapıyor.

“Gezgin Kedi”, adından da anlaşılacağı gibi gezmeyi seven bir kedinin öyküsünü anlatıyor. Fakat kedicik bildiğiniz yollarla yapmıyor yolculuğunu. Bir balonla yapıyor. Balon dediysem, sakın aklınıza altında sepeti olan, gazla doldurularak uçurulan balonlar gelmesin. Bu normal, ufak, içine üfleyince şişen balonlardan. Gezgin Kedi bir gün arkadaşı kuşla birlikte bu  balonu alır; şişirir, şişirir ve kendini göğe yükselirken bulur. Şehrin tepesinde kuşlarla, uçaklarla uçar. Yağmurun kaynağını bulur. Hızını alamaz ta uzaya, yıldızların arasına uçar. Yolculuğunun sonuysa beklenmedik bir biçimde noktalanr.

Ufak boyutlu bir kitap olan “Gezgin Kedi”, küçük yaştaki çocuklar için biçilmiş kaftan. Sadece resimlerden oluşması, öyküyü istediğiniz gibi biçimlendirebileceğiniz anlamına geliyor. Daha da güzeli, okuma yazma bilmeyen ufaklıkların küçük ellerine sığdırıp, kendi kendilerine “okumaların” olanak tanıyor. Öztekin çizgi ve renk konusunda son derece tutumlu davranmış. Sonsuz fonda yalnızca mavi, kahverengi ve siyah rengi kullanırken, ön plandaki öykünün unsurlarında renk alanlarını beyaz bırakmakla yetinmiş. Stilize kent manzarasının güzelliği bir yana, Gezgin Kedi’nin sevimli kuş arkadaşına bayıldım. Bana Snoopy’nin kuş arkadaşı Woodstock‘ı anımsattı. Halbuki birbirlerine elma ve armut kadar benziyorlar.

Engin Öztekin’in adından daha önce “Sen Hiç Yeniçeri Gördün mü?” adlı kitapta söz etmiştik. Çizerin birbirinden güzel illüstrasyonlarına bakmak isterseniz, sizi Engin Öztekin’in web sitesine davet ediyorum.

Gezgin Kedi’de söz yok çizgi var, dedim. Bir de müzik var. Onur Türkmen’in yaptığı “Gezgin Kedi’nin Müziği”ni Enkidu Kitap’ın web sitesine giderek dinleyebilirsiniz. Bas klarneti Kıvanç Fındıklı çalıyor.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

Gezgin Kedi
Resimleyen: Engin Öztekin
Yaş grubu: 3 +
Enkidu  Kitap, 2012, karton kapak, 32 sayfa,
ISBN: 9789944207102