Bizim evin kedicisi Banu’dur. Her sokağa çıkışında, bir süre takıldığı her yerde mutlaka mıncık mıncık sevecek bir kedi bulur. Bazen yürüyüş rotamızı Banu’nun kedi dostlarına göre belirleriz. Karton kutu delisi Maru’yla da onun sayesinde tanıştım. Banu’yla gezmekten tam bir kedi gözcüsü olup çıktım sonunda.

Kedilere karşı giderek artan ilgim doğal olarak kitapları da kapsıyor. Kedi davranışlarını anlatan, kedilerin ne yapınca ne demek istediklerini açıklayan kitapların yanında, “Varjak Pençe” gibi kedili kurgular da ilgimi çekiyor. Hele ki “Kahraman Kedi Zıp Zıp Pirelere Karşı” gibi kahramanı turuncu bir kedi olan kitaplar daha da çok ilgimi çekiyor.

Turuncu kahramanımız kedi Antonyo, pirelerden şikayetçidir. Ne marketten alınan yakalar, ne veterinerin (Banu’ya not: Halvar) verdiği ilaçlar para etmektedir. Antonyo tam bir pire istilası altındadır. Sonunda pirelere savaş açar. Ardından hemen akşam güneşine serilir ve uyur. Pirelerle savaş bir gün daha bekleyebilir nasıl olsa. Ertesi gün savaşını kararlılıkla sürdürür. Teorik ve pratik araştırmalar yaparak pireleri tanımaya çalışır. Bu arada arı, hamamböceği, örümcek gibi böceklerle de tanışma fırsatı bulur. Sonunda pire uzmanı köpek Tuço’ya danışır. Tuço bile pirelerden kurtulmanın bir yolunu bilmemektedir. Sonunda Antonyo pirelerle bir anlaşma yapar.

“Kahraman Kedi Zıp Zıp Pirelere Karşı” kitabıyla, bir grup çocuğa kitap okumam gerektiğinde tanışmıştım. O sırada orada bulunan kitaplar arasında kapak ve iç görselleriyle en çok ilgimi çeken kitap o olmuştu. Antonyo’yla onu çocuklara sesli okurken tanışmıştım. Bilmeden yaptığım bu seçimin çok isabetli olduğunu hemen anladım. Hem ben, hem çocuklar çok eğlendik.

Kitabın yazarı Alberto Pez, turuncu kedi Antonyo’nun kedice davranışları arasına, bana göre bir çocuğa söz ya da öğütle benimsetmesi zor olabilecek bazı davranış örnekleri yerleştirmiş. Antonyo düşmanını tanıması gerektiğini düşündüğü için araştırma yapmaya kütüphaneden başlıyor. Çünkü yaşadığı evdeki insanların öyle yaptığını görmüş (GONG! Ebeveyne mesaj: Çocuğunun kitap okumayı sevmesini istiyorsan kitap okumayı sevdiğini ona göster; çocuğunun bilgiyi kitaplarda aramasını istiyorsan, bunu da ona göster!). Antonyo bununla da yetinmiyor ve teorik araştırmasında ulaştığı bilgileri sahaya çıkarak sınamak istiyor (GONG! Ebeveyne mesaj: Çocuğunuzu bilginin kaynağına yönlendirmeyi ve bilgiyi deneyimle pekiştirmeyi unutmayın!). Böylece kendini sokağa atıyor. Bu noktada “Kitapkurdu Lily” adlı kitabı anımsayabiliriz. Yürüttüğü pire araştırması sırasında başka böceklerle de tanışıyor(uz). Üstelik kısacık bölümlerde o böceklerin karakterleri hakkında derin sayılabilecek bilgiler de alıyor(uz). En sonunda bir uzmana ulaşıyor. Öğüt vermekten çok daha iyi, değil mi? GONG! GONG! GONG!

Bununla da bitmiyor. Antonyo pireleri yenemeyeceğini anlayınca, uzlaşma yolunu seçiyor. Buna da bayıldım. “Ölmek var, dönmek yok!” kadar sert değil, “Bükemediğin bileği öpeceksin,” kadar alçaltıcı da değil. Antonyo en barışçı yolu seçiyor. Bunun nasıl bir anlaşma olduğunu merak ediyorsanız, kitabı okuyun.

Kitabın resimlerini Roberto Cubillas yapmış. Basit ve yalın geometrik biçimlerin hakim olduğu görseller, kareli defter sayfası gibi kolaj parçalarıyla ya da ayrıntılardaki çocuksu çizgilerle çeşitlendirilmiş. Geometrik keskinlik, ayrıntılar ve ifadelerle yumuşatılmış. Bunlar beğendiğim illüstrasyonlar sıralamasında hayli yüksek bir yere sahip.

Görünüşü Antonyo’ya benzemese de, bizim sokağın da araştırmacı bir kedisi var. Her kediye bir isim takan Banu ona Kaymak diyor. Göğsü beyaz bir yarı sarman kendisi. Koca kafanın teki. İşi gücü ağaçlara tırmanıp kargalarla dalaşmak ve incecik dallara tünemiş güvercinleri avlamaya çalışmak. Hatta ağaca tırmanıp, bizim evde kod adı Anabella olan karşı binadaki kedisever hanımın ikinci kattaki evine camdan girmeyi bile öğrenmiş. Hemen her sabah Banu’yla oturup bizim meşhur balkondan Kaymak’ın maceralarını izliyoruz. İçimden geldi, anlattım.

Bu kitapları da okumak isteyebilirsiniz:

Kahraman Kedi Zıp Zıp Pirelere Karşı
Özgün Adı: La vida secreta de las pulgas
Yazan: Alberto Pez
Resimleyen: Roberto Cubillas
Çeviren: Şerif Erol
Yaş grubu: 4+
Marsık Yayıncılık, 24 sayfa, 2009, karton kapak
ISBN: 978-975-9020-86-6